Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

K novým zónám Šumavy přijala správa národního parku 150 připomínek

  9:13
Jednání s obcemi o novém rozvržení Šumavy končí. Správa národního parku upravuje návrh zón podle námitek. Organizace požadují, aby bezzásahové oblasti byly větší. Následovat bude dohoda a ministerská vyhláška.

Luzenské údolí je v první zóně NP Šumava. V pozadí je vrch Luzný. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Starostové volali po zvětšení kulturní krajiny, ekologové a vědci nabádají k rozšíření bezzásahové přírodní zóny na dvojnásobek. Lednové představení nového uspořádání Šumavy vzbudilo různé diskuse.

Do pátku 15. března správa národního parku přijala 150 připomínek a podle některých mapu upravila. Návrh tvoří čtyři zóny místo současných tří a rozvržení má vydržet příštích patnáct let.

Přes 70 námitek posbíral ředitel správy parku Pavel Hubený v šumavských obcích. „Jednání se starosty byla konstruktivní a ve většině případů při nich docházelo k dohodám a kompromisům,“ sděluje. Právě vedením obcí se původně nelíbilo řešení čtvrté zóny, tedy zastavěné kulturní krajiny.

Například starostce Borových Lad Janě Hrazánkové vadilo, že návrh do ní nezařazuje starý hřbitov na Knížecích Pláních nebo některé chalupy v osadě Nový Svět. „Právě to je příklad námitek, podle nichž návrh upravujeme,“ potvrzuje ředitel. „Konkrétní připomínky obcí se ve většině případů daly splnit,“ doplňuje mluvčí správy Jan Dvořák.

Starostům se námitkami podařilo kulturní krajinu rozšířit z původně navrhovaných 0,9 na více než jedno procento z celkové rozlohy parku. Jednání na obecních úřadech se účastnil i předseda Rady NP Šumava Miloš Picek.

„Cílem mé přítomnosti bylo, aby se ke všem přistupovalo stejně. Ve většině případů došlo ke shodě,“ říká předseda, který také vyslovil obavu, že po dosažení dohody o zónách bude do návrhu zasahovat ministerstvo životního prostředí.

Nové zóny po zapracování připomínek obcí i spolků

Zóna přírodní (27 % plochy NP)
Člověk v ní už v současnosti nezasahuje do přírodních procesů.
Zóna přírodě blízká (24 až 25 %) 
Není to nedotčená příroda. Již byla částečně pozměněna. Dovoluje provádět opatření proti kůrovci nebo brzdit rozpad lesa. Její plochy mohou být postupně přiřazeny k zóně přírodní.
Zóna soustředěné péče (45 %) 
Zahrnuje lesní a zemědělské pozemky. Aktivně se v ní budou chránit jedinečné a ohrožené druhy nebo významné biotopy. 
Kulturní krajina (více než 1 %) 
Zastavěné plochy na území parku. Většinou odpovídají obcím a jejich územním plánům.

„Pokud ministerstvo převezme dohodu všech zúčastněných stran, nebude mít problém ji formálně potvrdit,“ ujišťuje náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský.

Rada parku zasedne 5. dubna a bude hlasovat o dohodě o podobě zón. I v případě, že k ní nedojde, návrh na ministerstvo a k vládnímu projednání poputuje. „V případě dohody ale bude projednávání vyhlášky o zonaci jednodušší,“ vysvětluje mluvčí Dvořák.

K diskusím se přihlásily všechny místní obce kromě Modravy. Její starosta Antonín Schubert poslal správě parku písemné stanovisko.

„Obce budou hlasováním na Radě parku rozhodovat o celém svém správním území, a tím pádem i o přírodních, nejvíce chráněných oblastech, nejen o zastavěných územích. Nám čas na takové jednání přijde velmi krátký a během jedné schůzky se nedají všechna pro a proti řádně prodiskutovat,“ vysvětluje starosta jeden z důvodů, proč setkání odmítl.

Dalších 70 připomínek obdržela správa parku e-mailem, byly to například o dotazy jednotlivců na konkrétní stavby nebo parcely.

Fotogalerie

„Zemědělci mají garanci, že budou moci i nadále hospodařit na svých pozemcích v zóně soustředěné péče,“ podotýká ředitel správy Hubený. Třetí zóna, tedy právě oblast soustředěné péče, má zabírat 45 procent rozlohy Šumavy.

„Přírodě blízká zóna se v návrhu o 27 procent zmenší například kvůli požadavkům měst, která tu hospodaří ve svých lesích,“ doplňuje Hubený.

Tato druhá zóna by po zapracování změn měla tvořit odhadem 24 až 25 procent území. V příštích letech se na něm bude aktivně zasahovat třeba při výskytu kůrovce. Zbylých 27 procent má zaujmout první, přírodní zóna.

Číslo rozporuje například ekologické Hnutí Duha. „Správa navrhla příliš malou rozlohu k nerušenému přírodnímu vývoji. Dle odborných podkladů je možné, aby přírodní zóna zabírala 53 procent území parku. Podle návrhu by tak bez přísné ochrany zůstala celá řada cenných míst,“ popisuje Martin Voráč z Hnutí Duha. Podobný požadavek má i spolek Šumava domovem.

Návrh zón vznikl podle novely zákona o ochraně přírody a krajiny. „Je v ní vysloven dlouhodobý cíl, že na převážné většině parku mají v budoucnu probíhat přírodní procesy. Přírodní a přírodě blízká oblast by nyní společně tvořily nadpoloviční většinu rozlohy. Za patnáct let se může část druhé zóny přiřadit k první. V současnosti však přírodní zóna na více než 50 procentech určitě nebude,“ reaguje Dvořák.

U fotopasti na Šumavě se podařilo natočit celou rysí rodinu (18. 2. 2019)

19. února 2019

Autoři:
  • Nejčtenější

Jelen sebral na honu myslivci kulovnici a utekl s ní do lesa, už ji nenašli

Hodně neobvyklý případ se stal při honu na Lipensku na jihu Čech. Jednomu z myslivců tam jelen odnesl kulovnici. Zbraň...

Tvrz chtěla armáda vyhodit do povětří, po opravě poslouží jako rozhledna

Z Tiché u hranic s Rakouskem se má stát nová turistická atrakce. Na dlouho chátrající tvrzi nyní odborníci staví novou...

Při nehodě převozové sanitky zemřela pacientka, další člověk je zraněný

Mezi obcemi Chlum a Volary na Prachaticku ráno havarovala sanitka zdravotnické dopravní služby, která převážela dva...

Pytlák zabil pětiletého muflona, trofej ho nezajímala

Policisté pátrají po pytlákovi, který na Jindřichohradecku skolil muflona. Odnesl si jen část masa, trofej zůstala na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Potápěč se ztratil při ponoru do 30 metrů, jeho tělo našli až v úterý

Od neděle pátrala policie v Orlické přehradě po čtyřiačtyřicetiletém potápěči z Příbrami. Dvojice mužů se tam...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Památkáři prohráli, místo fary bude parkoviště. Teď se mají bourat mosty

Premium V Dolních Slověnicích na Českobudějovicku bourají faru, odpor odborníků nepomohl. Místo ní se má stavět parkoviště....

Šumava letos zažila rekordy i propady v návštěvnosti. Přibylo karavanů

Nezvyklý, výjimečný, proměnlivý. Taková slova padají při hodnocení toho, jaký rok má za sebou Šumava z pohledu...

Motorkář havaroval při řádění v lese, druhý den utekl z nemocnice

Vážné zranění si způsobil dvacetiletý motorkář, který se ještě s jedním jezdcem proháněl lesem na Táborsku. Ani jeden...

Jelen sebral na honu myslivci kulovnici a utekl s ní do lesa, už ji nenašli

Hodně neobvyklý případ se stal při honu na Lipensku na jihu Čech. Jednomu z myslivců tam jelen odnesl kulovnici. Zbraň...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...