Neděle 17. ledna 2021, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 17. ledna 2021 Drahoslav

K novým zónám Šumavy přijala správa národního parku 150 připomínek

  9:13
Jednání s obcemi o novém rozvržení Šumavy končí. Správa národního parku upravuje návrh zón podle námitek. Organizace požadují, aby bezzásahové oblasti byly větší. Následovat bude dohoda a ministerská vyhláška.

Luzenské údolí je v první zóně NP Šumava. V pozadí je vrch Luzný. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Starostové volali po zvětšení kulturní krajiny, ekologové a vědci nabádají k rozšíření bezzásahové přírodní zóny na dvojnásobek. Lednové představení nového uspořádání Šumavy vzbudilo různé diskuse.

Do pátku 15. března správa národního parku přijala 150 připomínek a podle některých mapu upravila. Návrh tvoří čtyři zóny místo současných tří a rozvržení má vydržet příštích patnáct let.

Přes 70 námitek posbíral ředitel správy parku Pavel Hubený v šumavských obcích. „Jednání se starosty byla konstruktivní a ve většině případů při nich docházelo k dohodám a kompromisům,“ sděluje. Právě vedením obcí se původně nelíbilo řešení čtvrté zóny, tedy zastavěné kulturní krajiny.

Například starostce Borových Lad Janě Hrazánkové vadilo, že návrh do ní nezařazuje starý hřbitov na Knížecích Pláních nebo některé chalupy v osadě Nový Svět. „Právě to je příklad námitek, podle nichž návrh upravujeme,“ potvrzuje ředitel. „Konkrétní připomínky obcí se ve většině případů daly splnit,“ doplňuje mluvčí správy Jan Dvořák.

Starostům se námitkami podařilo kulturní krajinu rozšířit z původně navrhovaných 0,9 na více než jedno procento z celkové rozlohy parku. Jednání na obecních úřadech se účastnil i předseda Rady NP Šumava Miloš Picek.

„Cílem mé přítomnosti bylo, aby se ke všem přistupovalo stejně. Ve většině případů došlo ke shodě,“ říká předseda, který také vyslovil obavu, že po dosažení dohody o zónách bude do návrhu zasahovat ministerstvo životního prostředí.

Nové zóny po zapracování připomínek obcí i spolků

Zóna přírodní (27 % plochy NP)
Člověk v ní už v současnosti nezasahuje do přírodních procesů.
Zóna přírodě blízká (24 až 25 %) 
Není to nedotčená příroda. Již byla částečně pozměněna. Dovoluje provádět opatření proti kůrovci nebo brzdit rozpad lesa. Její plochy mohou být postupně přiřazeny k zóně přírodní.
Zóna soustředěné péče (45 %) 
Zahrnuje lesní a zemědělské pozemky. Aktivně se v ní budou chránit jedinečné a ohrožené druhy nebo významné biotopy. 
Kulturní krajina (více než 1 %) 
Zastavěné plochy na území parku. Většinou odpovídají obcím a jejich územním plánům.

„Pokud ministerstvo převezme dohodu všech zúčastněných stran, nebude mít problém ji formálně potvrdit,“ ujišťuje náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský.

Rada parku zasedne 5. dubna a bude hlasovat o dohodě o podobě zón. I v případě, že k ní nedojde, návrh na ministerstvo a k vládnímu projednání poputuje. „V případě dohody ale bude projednávání vyhlášky o zonaci jednodušší,“ vysvětluje mluvčí Dvořák.

K diskusím se přihlásily všechny místní obce kromě Modravy. Její starosta Antonín Schubert poslal správě parku písemné stanovisko.

„Obce budou hlasováním na Radě parku rozhodovat o celém svém správním území, a tím pádem i o přírodních, nejvíce chráněných oblastech, nejen o zastavěných územích. Nám čas na takové jednání přijde velmi krátký a během jedné schůzky se nedají všechna pro a proti řádně prodiskutovat,“ vysvětluje starosta jeden z důvodů, proč setkání odmítl.

Dalších 70 připomínek obdržela správa parku e-mailem, byly to například o dotazy jednotlivců na konkrétní stavby nebo parcely.

Fotogalerie

„Zemědělci mají garanci, že budou moci i nadále hospodařit na svých pozemcích v zóně soustředěné péče,“ podotýká ředitel správy Hubený. Třetí zóna, tedy právě oblast soustředěné péče, má zabírat 45 procent rozlohy Šumavy.

„Přírodě blízká zóna se v návrhu o 27 procent zmenší například kvůli požadavkům měst, která tu hospodaří ve svých lesích,“ doplňuje Hubený.

Tato druhá zóna by po zapracování změn měla tvořit odhadem 24 až 25 procent území. V příštích letech se na něm bude aktivně zasahovat třeba při výskytu kůrovce. Zbylých 27 procent má zaujmout první, přírodní zóna.

Číslo rozporuje například ekologické Hnutí Duha. „Správa navrhla příliš malou rozlohu k nerušenému přírodnímu vývoji. Dle odborných podkladů je možné, aby přírodní zóna zabírala 53 procent území parku. Podle návrhu by tak bez přísné ochrany zůstala celá řada cenných míst,“ popisuje Martin Voráč z Hnutí Duha. Podobný požadavek má i spolek Šumava domovem.

Návrh zón vznikl podle novely zákona o ochraně přírody a krajiny. „Je v ní vysloven dlouhodobý cíl, že na převážné většině parku mají v budoucnu probíhat přírodní procesy. Přírodní a přírodě blízká oblast by nyní společně tvořily nadpoloviční většinu rozlohy. Za patnáct let se může část druhé zóny přiřadit k první. V současnosti však přírodní zóna na více než 50 procentech určitě nebude,“ reaguje Dvořák.

U fotopasti na Šumavě se podařilo natočit celou rysí rodinu (18. 2. 2019)

19. února 2019

Autoři:
  • Nejčtenější

Radomyšl vydala tajemství. Barokní stavba je po záchraně k nepoznání

Asi šest kilometrů severně od Strakonic leží Radomyšl, která se stala jihočeskou vesnicí roku 2005 a o rok později jí...

Kuba vyzval k rezignaci šéfa nemocnice. Vakcínu nabídl příbuzným personálu

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) dnes vyzval k rezignaci ředitele nemocnice v Českém Krumlově Jindřicha Floriána....

Prudké vyhýbání se zvěři skončilo tragicky, v autě zemřela spolujezdkyně

Devětaosmdesátiletá žena zemřela v neděli při nehodě osobního automobilu u obce Husinec na Prachaticku. Řidič vozu se...

Sparta podlehla v generálce Českým Budějovicím, Ostrava zvítězila

Pomalu to vypadalo, že v zápase na třikrát čtyřicet minut gól nepadne, nakonec ale o hubeném vítězství 1:0 Českých...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na českobudějovickém výstavišti začala výstavba vakcinačního centra

Jihočeský kraj začal dopoledne s výstavbou prvního vakcinačního centra. Stát bude na českobudějovickém výstavišti a...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

  • Další z rubriky

První básničku napsala oceněná autorka jako devítiletá po procházce lesem

Píše povídky, romány, ale i filmové scénáře nebo divadelní hry. Spisovatelce Věře Noskové (73 let) není cizí žádný styl...

V prosinci hledalo práci 14 tisíc Jihočechů, nezaměstnanost vzrostla

Přestože na jihu Čech firmám dlouhodobě chybí řidiči kamionů nebo třeba kuchaři a prodavači, vzrostl na konci loňského...

Jihočeská města vybírají místa pro očkovací centra. Ta už mají i své logo

Očkovací centrum na výstavišti v Českých Budějovicích má být hotové do konce týdne. Místa pro očkování proti covidu-19...

Řidič auta se ve tmě srazil s mladíkem na malém motocyklu, který nesvítil

Vážnou nehodu vyšetřují od středečního večera jindřichohradečtí dopravní policisté. Poblíž Třeboně se srazilo osobní...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

Dopisy od Němcové jeho žena spálila, říká potomkyně spisovatelčina milence

Irena Maňáková promluvila o vztahu svého předka Václava Bolemíra Nebeského s Boženou Němcovou. Básník byl jedním z...