Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

Na Šumavě obnovili křížovou cestu, nové rozhledny jsou jen na papíře

  9:52
Na Šumavě může vzniknout až sedmnáct nových projektů, které odsouhlasilo ministerstvo životního prostředí. Na některých už se v tuto chvíli pracuje, řada dalších, včetně čtyř rozhleden, je v plánu. Část z nich však pravděpodobně zůstane jen na papíře.

Poledník - 37 metrů vysokou rozhlednu tvoří betonová věž původní vojenské základny odposlechové stanice a rušičky. Uvnitř je dnes umístěna hezká expozice šumavské přírody a historie Poledníku. | foto: Jan Hocek

Rozhledny, vyhlídky, stezky pro cyklisty i pěší. V šumavském národním parku jich slouží turistům spousta. Jejich výstavba ale není jednoduchým zařizováním. Některé záměry mohou ohrožovat vzácné živočichy i rostliny. 

Jestli je výstavba možná, určuje i posudek vlivu na životní prostředí, takzvaný dokument EIA vydávaný ministerstvem životního prostředí.

Únorové stanovisko vybralo ze seznamu sedmnáct projektů, které se mohou uskutečnit. Celkem jich na posouzení čekalo 38.

Na základě stanoviska už například byla proznačená Keltská stezka u Strážného. Dva kilometry dlouhá naučná trasa využila dosavadních lesních cest a pěšin. Výletníky vodí za poznáním keltské kultury.

Hotová je i obnovená křížová cesta ke Stožecké kapli. Tady už dřevěné kříže s malbami lemují pěšinu. „Už se jen řeší oficiální vymezení částí cesty. Musíme brát ohled na okolní klidové území u Stožecké skály, kde hnízdí chráněný sokol stěhovavý,“ vysvětluje vedoucí odboru státní správy NP Šumava Jiří Dolejší.

Celkem čtrnáct zastavení křížové cesty je podél stezky od Českých Žlebů. Autorkou obrazů je výtvarnice a restaurátorka z Vimperka Vladimíra Fridrichová Kunešová. 

Fotogalerie

„Na namalování obrazů jsme se dohodli s obcí Stožec. Vytvořit je mi trvalo dva roky. Vycházela jsem z návrhů vídeňského profesora Josefa Führicha. Zastávky citují evangelia, cesta začíná Pilátovým soudem,“ uvedla. 

Stezku nechala obnovit obec Stožec. U Stožce dále vznikne příští rok s největší pravděpodobností krátký úsek, který propojí bavorské cyklotrasy s Rosenauerovým pomníkem. Odtud pak cyklisté mohou pokračovat pod Třístoličník. 

„Nyní jsme ve fázi přípravy projektové dokumentace a vypočítávání nákladů,“ upřesňuje Dolejší. Cesta ze štěrkového materiálu by měla vést po současné pěšině od pomníku k hranici.

V tomto místě leží i Rosenauerova plavební nádrž. Její obnova je podle EIA možná. Předpokládá přestavbu a zpevnění hráze, vystrojení takzvaného požeráku, bezpečnostního přelivu a zatopení dna původní nádrže. 

„Nyní se ale soustředíme na opravu Schwarzenberského plavebního kanálu. Obnovou Rosenauerovy nádrže se tak budeme zabývat až v příštích dvou až třech letech,“ popisuje Pavel Hubený, ředitel Správy NP Šumava.

Vyhlídku navrhla studentka

Další blízkou novinkou je konstrukce vyhlídky na Zelené hoře nedaleko Srní. Její návrh měli možnost vypracovat studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze. Povedený nápad jedné ze studentek se nyní skutečně postaví. Správa parku do jejího návrhu investuje 150 tisíc korun. 

„Půjde o jednoduchou opláštěnou stavbu čtvercového půdorysu. Po jejím obvodu bude lavice, zezdola pak povede žebřík na vyhlídku se zábradlím zhruba do tří metrů nad zem. Pokud vše dobře půjde, po prázdninách bychom získali stavební povolení, samotná stavba už nebude složitá. Jsme navíc domluveni s průmyslovou školou ve Volyni, že nám materiál nařeže a připraví,“ líčí Dolejší. Vyhlídka by tak mohla stát příští rok.

22. července 2019

Ze stanoviska EIA ale vyšly i takové případy, nad kterými kvůli podmínkám visí otazník. Takovým záměrem je například cyklostezka Rechle–Modrava. Posudek sice dal svolení, ale s podmínkou, že cesta bude široká maximálně metr a půl. 

„Podle mého názoru to nedává smysl. Řídítka mají rozsah zhruba 75 centimetrů, takže protijedoucí cyklisté by se museli složitě vyhýbat a hrozila by kolize,“ míní starosta Modravy Antonín Schubert.

Cesta pro cyklisty vede od Gerlovy Hutě u Železné Rudy. U hradlového mostu je pak svedena na silnici třetí třídy. Její dvoukilometrový úsek do Modravy starosta považuje za nebezpečný. 

„Je skoro zázrak, že tu ještě někdo nepřišel k újmě. Obec chtěla cyklostezku kvůli bezpečnosti. Ale raději než budovat nebezpečnou, úzkou cestu, kde by do sebe cyklisté vráželi, to raději zůstaneme u současné varianty se silnicí,“ dodává. Správa parku je připravena o výstavbě stezky diskutovat.

Složitá podmínka svazuje i záměr vedení kanalizace z chaty Březník do Modravy po Novobřeznické cestě. EIA sice odkanalizování chaty schválila, ale pouze v případě horizontálního vrtu pod asfaltovou cestou. Taková varianta by však byla velmi nákladná, správci parku ji tak musí nejprve důkladně zvážit.

Poledník projde rekonstrukcí

Jsou i takové záměry, na které v současnosti nemají investoři finanční prostředky. Lesy ČR například plánovaly vystavět rozhlednu na hoře Můstek nedaleko Železné Rudy.

„Loni jsme vypsali dvě výběrová řízení na zhotovitele, obě jsme však ukončili pro malý zájem. A letos pro změnu není dostatek peněz. V nejbližší době to tak na stavbu rozhledny nevypadá,“ podotýká Petr Najman z Lesů ČR, který je zároveň místostarostou města Železná Ruda.

Ve hře jsou i další rozhledny, a to Chlum, Polom a Modravská hora. Na tyto záměry bude správa parku hledat prostředky. Přednost nejspíš dostane rekonstrukce stávající rozhledny Poledník, která za socialismu sloužila pohraniční stráži. 

„Musíme nechat opravit základní konstrukce. Chtěli bychom modernizovat i interiéry s výstavními prostory. Rekonstrukci plánujeme na roky 2020 a 2021. Nejspíše budou nutné uzavírky,“ informuje mluvčí správy parku Jan Dvořák.

Prioritou správců zůstává zpřístupnění hraničního přechodu Modrý sloup. Sem by turisté přicházeli Luzenským údolím. O otevření stezky se vedou dlouholeté debaty. Stanovisko EIA sice záměr zakázalo, pokud však správci určí kompenzační opatření pro chráněného tetřeva hlušce, mohou Modrý sloup otevřít. 

„Nezbytnou podmínkou je i vyhlášení klidových území. Na jejich projednání současně pracujeme,“ dodává Dvořák s tím, že přechod může být otevřený nejdříve příští rok, ze zkušenosti se však proces otevření může ještě protáhnout.

Autor:
  • Nejčtenější

Dětské gangy v Táboře kradou mobily a peníze, řeší to policie i radnice

Okolí Jordánu a Husova parku v Táboře obsadily skupinky nezletilých, které napadají kolemjdoucí. Policejní hlídky se na...

Hanzalův tichý konec. NHL se změnila, už by stejně nebyla pro mě, cítí

Premium Už ho nerozhodí, když jeho průchod bezpečnostním rámem rozezvučí letištní halu. „Bude to tak navždycky,“ prohodí Martin...

Rok od výbuchu v Lenoře. Tragédie, kterou místní nikdy nevymažou z paměti

Je to už rok, kdy v Lenoře na Prachaticku zdemoloval výbuch časně ráno bytový dům. Oheň těžce popálil dva muže, několik...

Rozjetou kariéru v hlavě neustál. Teď Macej cepuje budějovické brankáře

Měl našlápnuto hájit branku známých evropských celků. Jeho mladší bratři plní na hřišti opačné cíle, gólmany touží...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úpravy v Mercury vyjdou na 100 milionů, denně jím projde 12 tisíc lidí

V českobudějovickém Mercury centru pokračuje rozsáhlá proměna. Vzniknou tam nové restaurace i kavárny. „Chceme...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Úpravy v Mercury vyjdou na 100 milionů, denně jím projde 12 tisíc lidí

V českobudějovickém Mercury centru pokračuje rozsáhlá proměna. Vzniknou tam nové restaurace i kavárny. „Chceme...

Ve vozech českobudějovické MHD se konečně začne platit kartou

V Praze, Ostravě, ale třeba i Táboře už mohou cestující platit kartou za jízdu přímo ve vozidlech MHD. Novinky se brzy...

Přívozy na Lipně hlásí rekordní sezonu, po bídném jaru přišlo skvělé léto

Nejlepší tři měsíce za posledních patnáct let. Tak zhodnotil sezonu Karel Vlášek, kapitán v Dolní Vltavici....

Krumlov po letech koupil za 210 milionů čističku od firem v konkurzu

Český Krumlov získal za 210 milionů korun do majetku města čistírnu odpadních vod. Vlastnily ji firmy v konkurzu. Pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

Tři týdny a konec. Prodloužení restrikcí by nás zničilo, tvrdí obchodníci

Vládní rozhodnutí o uzavření obchodů a služeb jejich provozovatele rozzlobilo, přestože většina z nich tento krok...