Rysí rodina odpočívající u fotopasti na Šumavě, kterou zachytil Vladimír Čech....

Rysí rodina odpočívající u fotopasti na Šumavě, kterou zachytil Vladimír Čech. (únor 2019) | foto: www.fotopasticky.cz

U hranic s Rakouskem a Německem žije přes sto rysů, ohrožují je pytláci

  • 5
Mezinárodní skupina odborníků se snažila od roku 2017 zmapovat populaci chráněného rysa ostrovida na hranicích Česka, Rakouska a Bavorska. Na Šumavě a v okolí podle výsledků žije 107 jedinců této vzácné šelmy. Škodí jí pytláci.

Ohrožený rys ostrovid je největší kočkovitou šelmou žijící v Česku.

Skupina z projektu 3Lynx pomocí fotopastí monitorovala území od Dunaje, přes Šumavu až po Brdy a Český les. Rysa hledali i v části Vysočiny.

Fotogalerie

Přestože průzkumy zaměřené na tyto šelmy trvají už od 80. let, tentokrát se spojili odborníci tří sousedních zemí. Projekt běží od léta 2017 a zapojili se do něj i lesníci, myslivci a neziskové organizace.

Zpráva, kterou skupina vydala, popisuje první rok monitoringu, který provedli na 13 tisících kilometrech čtverečních. Do výzkumu se zapojilo devět institucí ze všech tří zemí.

„Zaznamenali jsme 107 samostatných rysů, tedy rysů, kteří se již pohybovali bez matky a byli tedy minimálně rok staří, skoro třetinu z nich pak tvořily novopečené rysí matky, které vodily koťata,“ vysvětluje Tereza Mináriková z organizace Alka Wildlife.

Se spolupracovníky se domnívá, že populace rysa mírně roste. Pozitivní je vývoj šelem například v Bavorském lese.

„Na druhou stranu, řada území na naší straně jako například sever Českého lesa, Slavkovský les, Brdy nebo Vysočina zůstávají rysem trvale neobsazené, přestože představují velmi vhodné prostředí pro jeho výskyt. Právě z tohoto důvodu se domníváme, že je nárůst rysí populace jen mírný,“ říká Mináriková.

Největší hrozbu pro rysa ostrovida představují pytláci, kvůli kterým se jedinci žijící mimo národní parky dožívají jen nízkého věku.

Přibývá také srážek zvířat s automobily. V roce 2017 takto zahynulo šest rysů.

Výsledky výzkumu jsou první svého druhu. „Právě probíhající analýza dat z dalšího rysího roku nám proto pomůže zpřesnit odhad vývoje celé populace. Výsledky zveřejníme již za několik měsíců,“ předvídá Simona Poláková z ministerstva životního prostředí.

„Jisté ale je, že česko-bavorsko-rakouská rysí populace zůstává vysoce ohrožená a její efektivní ochrana není možná bez dobré spolupráce všech tří zemí,“ upozorňuje Poláková.

19. února 2019