Zatímco být pod vlivem alkoholu na české straně Šumavy je problém, na té německé to zas až tolik nevadí.
Jenže turisté, kteří se často pohybují na území obou zemí, mnohdy nemají tušení, jak moc jsou pravidla při návštěvě národního parku odlišná.
Policie proto připravila nový preventivní projekt s názvem Jedna Šumava, dvojí pravidla. „Cílem je informovat turisty na obou stranách hranic na pravidla, která platí na jednotlivých územích, a upozornit na rozdíly v zákonech dvou sousedních zemí,“ vysvětlila jihočeská policejní mluvčí Lenka Krausová.
Horští záchranáři zachraňovali cyklisty. Německý turista cyklovýlet nepřežil |
Minulý týden se tak společně s kolegy ze západu Čech sešla na Kvildě a Modravě, aby tam projekt veřejnosti naplno představili. „Připravili jsme nový informační leták, ve kterém jsou sdělení v českém i německém jazyce, mapa Šumavy s vyznačenými body záchrany či čísla tísňových linek,“ uvedla dále Krausová.
A ohledně pravidel je to dost odlišné třeba při jízdě na kole. „V Německu nehrozí při řízení jízdního kola pod vlivem alkoholu žádný správní delikt, protože se nejedná o motorové vozidlo. Hraniční hodnota je zde ale 1,6 promile (absolutní nezpůsobilost k řízení) nebo hodnota 0,3 promile se známkami selhávání v souvislosti s požitím alkoholu. Jedná se o trestný čin, který se trestá odnětím svobody nebo pokutou,“ píše se v letáku.
Na našem území je to tak, že cyklista nesmí být ovlivněný alkoholem ani omamnými a psychotropními látkami.
Leták si bude možné v infocentrech stáhnout třeba i do telefonu pomocí QR kódu.
8. srpna 2023 |