Modrava chystá nové parkoviště, aby auta nestála v centru šumavské obce

  9:14aktualizováno  9:14
V centru šumavské Modravy, u soutoku Roklanského a Modravského potoka, se rozkládá parkoviště pro 150 aut. Letos bude sloužit turistům zřejmě naposledy. V příštím roce by se mohla parkovací plocha přesunout. Vzniknout má u bývalé čističky odpadních vod na příjezdu od Srní, kde nebude tolik na očích.

Centrální parkoviště na Modravě se rozkládá u soutoku Modravského a Roklanského potoka, ze kterého vzniká řeka Vydra. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

 „V těchto dnech nejspíše dostaneme územní povolení k hlavním terénním úpravám. První práce bychom tak měli stihnout ještě před hlavní sezonou. Půjde o stržení zemní vrstvy a srovnání pláně pro parkoviště. Na povolení pro samotnou stavební vrstvu, tedy parkovací plochu, teprve čekáme,“ popisuje starosta obce Antonín Schubert.

Stavba tak určitě nebude dokončena letos, nové stání by však mělo být připraveno pro další letní sezonu. Zaparkuje na něm dvě stě osobních aut a podél silnice tři autobusy.

„Současná parkovací plocha je neuspořádaná. Navíc si turisté a auta vzájemně překážejí na příjezdu k parkovišti, kde se vychází na Březník nebo Javoří pilu,“ pokračuje starosta. Podle něj se přemístěním také zkrášlí vyhledávaný výhled na obec z terasy Klostermannovy chaty.

„Soutok šumavských potoků zkrátka není z estetického hlediska místem, kde by měly parkovat desítky různě barevných aut. Na novém místě nebude parkoviště vidět, nenaruší tak ráz Modravy a okolní krajiny,“ ví Schubert a dodává, že obec o přesun parkování ze svého centra stojí už řadu let. V minulosti kvůli tomu prováděla změny v územním plánu.

Obec má v rozpočtu na stavbu vyhrazeno 12 milionů korun. U parkoviště vyrostou ještě toalety a sprchy. Na první fázi stavby, tedy strhnutí současného povrchu a přípravy a srovnání podloží, využijí zeminu, kterou má obec k dispozici díky předchozím úpravám silnic a výkopovým pracím.

Projekt počítá i s chodníkem směrem do centra Modravy. Stejně jako současné, tak i plánované stání bude placené, a to i kvůli pravidelné údržbě.

Starosta Schubert předpokládá, že právě údržba bude náročná hlavně v zimě, až bude místo zasněžené. To kvůli částečně přírodnímu povrchu, který je podmínkou pro stavbu ze strany Správy NP Šumava.

„Kromě ochrany přírody a rostlinných druhů musíme dbát i na krajinný ráz. Proto není možné, aby zde vznikla jednolitá asfaltová nebo betonová plocha,“ říká mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.

Podle starosty navštíví ročně Modravu zhruba 170 tisíc lidí

„Připomínka o náročnosti údržby je jistě logická. Tím, že parkoviště rozčlení přírodními plochami, bude prohrnování sněhu náročnější. Nebude však ohrazeno, a tak se bude moci sníh hrnout směrem k vedlejší Vydře. Nelze však postavit v Modravě parkoviště jako u supermarketu,“ podotýká vedoucí odboru státní správy NP Šumava Jiří Dolejší.

Obec se však bojí i prohlubní, které se na přírodním povrchu mohou při průjezdu rolby tvořit. „V nich se bude držet voda. Požadavky na přírodní vzhled podobných ploch chápeme, na druhou stranu bude obec trpět tím, že každé jaro bude muset parkoviště nákladně upravovat,“ předvídá Schubert.

Hlavní část pro zhruba sto aut by měla být betonová, zbytek místa pokryje kamenný povrch. Ten bude využívaný při turistické špičce. Oba prostory od sebe oddělí zeleň, stejně jako celé parkoviště od silnice. Parkovací místa dále rozčlení kameny, keře nebo stromy.

„Celkově parkoviště zabere 0,6 hektaru,“ vypočítává Dolejší. Budou u něj také lapače olejů, aby při odvodňování nestékaly do nivy Vydry.

Stávající parkoviště u soutoku potoků bude zatravněno a mohlo by sloužit například jako odpočinková zóna pro turisty. Podle starosty Antonína Schuberta navštíví ročně Modravu zhruba 170 tisíc lidí.

Červeně je označené současné parkoviště v centru Modravy, druhá značka je na místě plánované odstavné plochy.

Červeně je označené současné parkoviště v centru Modravy, druhá značka je na místě plánované odstavné plochy.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Další z rubriky

VIDEO: Do deště se kozím hraběnkám nechce, ale vetřelce by utloukly

Jan Bareš chová v Okrouhlé Radouni 80 anglonubijských koz.

Anglonubijské kozy se v Česku začaly chovat teprve před dvanácti lety. Jejich znaky jsou vyklenutý nos, svislé dlouhé...

Nejvyšší žalobce neuspěl s dovoláním v případu exprimátora Thomy

Exprimátor Českých Budějovic Juraj Thoma bude lídrem HOPB.

Bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma je nevinen v případu smlouvy na počítačové vybavení. Nejvyšší státní...

Kůrovcového dřeva je spousta a pily ho už neberou. Putuje až do Koreje

Vytěžené dřevo v lesích na Dačicku, které napadl kůrovec.

Kvůli kácení kůrovcem napadených smrků jsou dřevozpracující podniky na jihu Čech zahlcené. Jejich významní odběratelé...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz