„Mezi nově zpřístupněné oblasti budou patřit například Žďárské slatě, Polecký vrch zase nabídne poznávání jiné přírody – severské tajgy uprostřed Evropy. Tato místa se zcela nově a poprvé otevřou návštěvníkům,“ uvedl ředitel NP Šumava Pavel Hubený.
Nově se turistům prakticky bez omezení otevře velké území mezi Kvildou a Strážným. „V této části národního parku navrhujeme jen několik časově omezených maloplošných klidových území, aby turistický ruch neohrožoval třeba tok tetřívka. Po malou část roku se zde bude moci chodit jen po vyznačených cestách,“ informoval Hubený.
Návštěvníkům se otevírá i možnost podívat se do severní části Stožecké skály, kam je v současnosti zakázaný vstup po celý rok. „Území se bude chránit pouze v případě hnízdění sokola stěhovavého. S novým návrhem klidových území se zároveň zvyšuje podíl proznačených nebo vyhrazených cest,“ přidal mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.
Klidová území v národních parcích regulují pohyb návštěvníků a zajišťují tak ochranu vzácných a citlivých druhů živočichů. „Cílem je zajistit ochranu nerušeného vývoje populací ohrožených vyhynutím v jejich přirozených biotopech, umožnit jejich nerušenou reprodukci, sběr potravy a zimování,“ vyjmenoval Dvořák.
Klidovou zónu na Šumavě tvoří 135 ostrůvků na ploše přibližně tři tisíce hektarů. Z původních 19 procent klesne rozloha odsouhlaseného území s klidovým režimem na 17,6 procent.
Vítáte větší zpřístupnění Šumavy pro turisty?
„Poprvé bylo území, kam byl vstup možný pouze po vyznačených stezkách, stanoveno už při vyhlášení NP Šumava, a to na zhruba 22 procentech území. Pokles této rozlohy na 13 procent se však ukázal jako nedostatečný a pro ochranu řady druhů rizikový. Proto jsou nově navržená klidová území oproti dosavadní rozloze větší, ale ani zdaleka nedosahují parametrů první zóny z roku 1991,“ okomentoval mluvčí.
Nová klidová území budou mít podle ředitele Hubeného pozitivní dopad na život ohrožených druhů a zároveň podpoří turismus v dosud neobjevených částech parku.
Koupání v Černém jezeře: pokuta 10 tisíc, líčí strážce Šumavy. Pátrají i na internetu |
„Jsem přesvědčený, že nová klidová území nijak zásadně neomezují pohyb po Šumavě. Zachováváme přitom všechny dosavadní turistické stezky. Všechny cyklotrasy a cyklostezky zůstávají v takové podobě jako doposud. Klidová území naopak upravují souznění mezi stálými obyvateli Šumavy, kteří potřebují alespoň minimální prostor pro svůj život, a návštěvníky, kterých je rok od roku stále více,“ ujasnil Hubený.
Schvalování klidových zón odstartovalo v roce 2019, proces však zdržela koronavirová pandemie či různé připomínky. Klidová území schválilo 32 ze 42 členů Rady NP Šumava. Zatím není jasné, kdy se nová místa pro veřejnost otevřou. Termín se bude odvíjet od schválení ministerstvem životního prostředí.