Výhodné bydlení pomáhá, aby se ze šumavských vsí nestěhovali obyvatelé

  8:53
Lidé stárnou a vesnice se postupně vylidňují. Některé obce na Šumavě již řadu let bojují s úbytkem stálých obyvatel, kteří odchází mimo jiné kvůli lepším pracovním příležitostem. Někde ale našli způsob, jak tento trend minimálně zpomalit.

Obec Borová Lada. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Platí to například pro Borová Lada na Prachaticku, kde se za uplynulých deset let počet obyvatel výrazně neměnil. Pomohl k tomu i projekt, jehož cílem bylo zastavit odchod lidí.

„Mladí se chtěli osamostatnit, ale mimo jiné se báli, že tady neseženou bydlení. Proto jsme řekli, že pozemky obce nabídneme místním za zvýhodněných podmínek,“ popisuje starostka Jana Hrazánková. Mezi nimi bylo například to, že dotyčný musí v obci nejméně pět let bydlet.

Pozemky vyčlenili, rozparcelovali a zájemci museli do dvou let předložit platnou stavební dokumentaci a do 10 let kolaudovat. Pak došlo na samotný prodej. „Těch podmínek bylo více, protože jsme chtěli plochu nabídnout skutečně lidem, kteří tady chtějí žít,“ upřesňuje starostka.

Po první zimě noví obyvatelé odchází

Zapojilo se 13 rodin a všechny už podmínky splnily. Zároveň se tím uvolnily obecní byty, kam se nastěhovala nová mladá generace, která si na své bydlení třeba teprve vydělává. Nebo se rozhoduje, co dál.

„Hezky se to rozjelo a už připravujeme druhé kolo. Budeme to řešit na zastupitelstvu,“ popisuje Hrazánková. Zájem mladých lidí podle ní je. V Borových Ladech ale podle starostky nechtějí ty, kteří si tam postaví dům a obec z nich nijak neprofituje.

„Já jsem hlavně starostka místních obyvatel, ale samozřejmě se vůbec nezříkáme toho, že jsme oblíbenou turistickou destinací. Je ale pravda, že nám neustále někdo volá a ptá se na nemovitosti. Prodávají se za neuvěřitelné částky. Dost lidí chce bydlet na Šumavě, ale když tady zažijí první zimu, tak zjistí, že je realita jiná než jejich představy,“ hodnotí.

Starostku také těší nejnovější ocenění za tuto práci, které Borovým Ladám udělil Evropský region Dunaj-Vltava (ERDV). Sdružení letos pořádalo druhý ročník soutěže Vesnice ERDV 2020 a právě šumavská obec dostala cenu za komplexní opatření k zamezení odchodu mladých lidí z území národního parku. Tam spadá 48 procent katastru Borových Lad.

V Lenoře nabízí byty

Úbytek stálých obyvatel pociťují i v nedaleké Lenoře. Nyní jich tam žije přes 700.

„Trvá to už nějaký čas. Osobně vidím problém hlavně ve školství. Většina mladých chce na vysokou školu, ale kdyby se pozornost více věnovala učňovským oborům, snadno by tady našli práci, podnikali by a usadili se. Dřív tady 80 procent lidí zaměstnávala sklárna, ale to už je pryč. Nemůžu některým říct, ať si najdou práci, když tady není tolik příležitostí,“ mrzí starostu Antonína Chrapana.

Zároveň má ale pocit, že se trend odcházení obyvatel zpomaluje. „Někteří tady mají důvod zůstat díky tomu, že jezdí za prací do Německa. To se týká mladších i starších,“ uvažuje.

Počet obyvatel v šumavských obcích

Rok 2010/2020
Borová Lada 268/269
Horní Vltavice 404/358
Kubova Huť 108/92
Kvilda 181/139
Lenora 796/736
Nová Pec 528/440
Strážný 443/430
Zdroj: ČSÚ

Obec stavební parcely nemá, vlastní alespoň byty, na které existují pořadníky. „Podle mě teď místních výrazně neubývá. Dá se to poznat na počtu dětí ve školce a škole,“ dodává.

S ohledem na pendlery má ještě výhodnější pozici městys Strážný, který se nachází jen kousek od hraničního přechodu s Německem. I tam se ale snaží stálé obyvatele udržet.

„Máme skoro 70 bytů, které přednostně podle jasných pravidel dostávají do nájmu místní lidé nebo ti, kteří se sem vracejí. Naši obyvatelé totiž ví, do čeho jdou. Je běžné, že se na Šumavu někdo přestěhuje a po prvním sněhu vystřízliví a rychle odchází,“ líčí starostka Jiřina Kraliková.

„Zájem o byty je naštěstí velký, hodně nám pomáhá právě blízkost k Německu, kam jezdí dost pendlerů, ať už to jsou kuchaři, uklízečky, nebo třeba dělníci. Kromě toho tady máme dost služeb a dva velké zaměstnavatele v podobě kasin,“ přidává Kraliková.

Problém je slabá nabídka práce

O téměř 100 obyvatel přišla za uplynulých 10 let Nová Pec, která jich k loňskému roku měla 440. Obec se rozkládá u Lipenské přehrady.

„Teď se to trochu zlepšuje. Máme svůj program pro rozvoj vlastního bydlení. Lidem nabízíme pozemky pod podmínkou, že tady nejméně dva roky trvale žijí a dalších 15 let nesmí s majetkem nakládat v tom slova smyslu, že by dům třeba prodali. Od začátku stavby pak musí do pěti let kolaudovat. Loni už jsme něco prodali a letos budeme nejspíš nabízet další pozemky,“ shrnuje starosta Martin Hrbek.

„Jeden z největších problémů je samozřejmě práce. Pendlerů tady tolik nežije a část obyvatel nechce dojíždět. Místní tak pracují v lesnictví nebo ve službách,“ dodává starosta.

Autor:
  • Nejčtenější

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40 lidí. Na hlučné obyvatele si stěžují místní, majitel nemovitosti ale takový stav nájemníků popírá....

18. července 2024  15:34

Hotovo. Fotbalové Budějovice přebírá Jirka, předseda dozorčí rady akademie

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradil na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice 66letý podnikatel Dalibor Jirka, který působí v tamní akademii jako předseda dozorčí rady. Úterní...

16. července 2024  21:33,  aktualizováno  17.7 12:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tábor prodal zámek za korunu, teď radnice uvažuje o jeho koupi za 35 milionů

Soukromý majitel se chystá prodat barokní zámek v táborské části Měšice. Objekt s parkem nabízí přes realitní kancelář za 35 milionů korun. Předkupní právo má město Tábor, které mu ho ve druhé...

17. července 2024  9:45

Třeboň letos láká méně turistů. Ceny jsou až moc vysoké, upozornil starosta

Podnikatelé z lázeňského města pociťují úbytek turistů. Někteří mají za to, že vedení Třeboně podcenilo letošní kulturní program. Starosta Jan Váňa si to nemyslí, ale také upozorňuje na vysoké ceny.

18. července 2024  9:13

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Že by? Koubek znovu řeší prodej Dynama, blízko je skupina podnikatelů

Budějovické Dynamo by ještě před startem nové sezony mohlo změnit majitele. Znovu se rozjela jednání o novém vedení fotbalového klubu. Důležitou roli v tom hraje Emil Kristek, aktuálně obchodní...

15. července 2024  12:55

Nehoda karavanu uzavřela dálnici D3 ve směru na České Budějovice

Kvůli nehodě karavanu u Soběslavi na Táborsku byla přibližně hodinu uzavřena dálnice D3 ve směru na České Budějovice. Dálnice je přibližně od 16:30 plně průjezdná, uvedl ve zprávě mluvčí jihočeské...

20. července 2024  16:51

Z vyhlídek se kocháte řekami i vrcholky Alp. Jsou kousek od Hluboké i na Šumavě

Zdolat kopec, pak se posadit a rozhlížet po krajině. Kromě rozhleden či hradních věží poslouží na jihu Čech k letním výletům i četné přírodní vyhlídky. Na pár z nich vás nyní zveme.

20. července 2024  10:18

U Třeboně řidiče při předjíždění zaskočilo odbočující auto, zranilo se pět lidí

Při vážné dopravní nehodě nedaleko Přeseky u Třeboně na Jindřichohradecku se dopoledne zranilo pět lidí. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému a vzlétl i vrtulník....

19. července 2024  13:44

Precizní milimetrová práce. Betonáři mají na mostě přes Orlík hotovou nejtěžší část

To nejhorší mají stavební dělníci za sebou. Zbývající horní část nosné konstrukce nového železničního mostu přes Orlickou přehradu u Červené nad Vltavou se jim podařilo zdárně dobetonovat a k...

19. července 2024  11:11

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...