Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Staleté stromy rostou i jinde v Boubíně, vědci chtějí větší plochu bez kácení

  8:47
Výzkum ukázal, že stovky let staré stromy rostou i na dalších místech známého šumavského pralesa, kde se nyní může těžit. Národní přírodní rezervace Boubínský prales zabírá plochu přibližně 670 hektarů. Její část, kde se nyní nesmí zasahovat, se rozkládá na 140 hektarech. Odborníci na základě výsledků výzkumů navrhují bezzásahové jádro ještě rozšířit.
Boubínský prales

Boubínský prales | foto: Profimedia.cz

Kácet, nebo lesy v národní přírodní rezervaci Boubínský prales ponechat přirozenému vývoji i mimo jeho oplocené jádro? Spor v roce 2020 přivedl demonstranty až před budovu Správy národního parku Šumava ve Vimperku. 

„Účastníci tehdy požadovali zintenzivnění kácení a zastavení kůrovce v převážně smrkových lesích obklopujících zbytky původních pralesů,“ připomněl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

Vedení správy parku naopak bezzásahovost rozšířilo i mimo oplocenou část. A právě dokončený projekt nyní přinesl nové a pro pochopení historie a dynamiky lesa důležité poznatky, které tento krok potvrdily.

Národní přírodní rezervace Boubínský prales zabírá plochu přibližně 670 hektarů. Její část, kde se nyní nesmí zasahovat, se rozkládá na 140 hektarech.

Odborníci na základě výsledků výzkumů navrhují bezzásahové jádro ještě rozšířit. Zatím ale není jasné, o jak velkou plochu. „Návrh bude součástí plánu péče o národní přírodní rezervaci Boubínský prales, který bude zpracovaný pro období v letech 2025 až 2034,“ potvrdila náměstkyně ředitele Správy NP Šumava Silvie Havlátková.

Boubínský prales

Národní přírodní rezervace byla vyhlášena v roce 1858. Je tak třetí nejstarší v Česku. Za jejím zřízením stál lesník Josef John a postupně se rozrůstala. V průběhu let část pralesa poničily povětrnostní vlivy, narůstající turismus, kůrovcová kalamita i přemnožená zvěř. Z toho důvodu je jádrová část ohraničená plotem. Nejznámějším stromem byl asi 440 let starý Král smrků, který dorostl do výšky téměř 58 metrů. Padl při vichřici v roce 1970.

Odborníci při práci na projektu detailně prozkoumali letokruhy více než dvou tisíc stromů z celého masivu Boubína. „Šlo o přirozeně odumřelé kmeny za poslední dekádu nebo o pařezy po pokácených stromech, které lesníci vytěžili v několika posledních letech,“ vysvětlil odborník na pralesy Pavel Šamonil.

Výzkum ukázal, že i v porostech, které jsou považované za stejnověké, se stářím okolo sta let, se ojediněle nacházejí stromy staré 250 i 400 let, které patrně vyrůstaly v původních šumavských pralesích.

„Větší překvapení bylo, že se v boubínských lesích – dokonce i mimo oplocené jádro – zachovaly pralesovité pozůstatky, kde staré stromy nejsou výjimkou, ale přímo základem porostu,“ dodal Šamonil.

Kůrovec řádil už v 19. století

V roce 2017 poničil lesy v okolí Boubína orkán Herwart. I tato událost není pro tamní les nic neznámého. „Podle analýzy letokruhů odumřelých stromů odborníci zjistili, že dnešní oplocené pralesovité jádro Boubína bylo navzdory dosavadním představám silně narušené větrem a následnou kůrovcovou gradací v 70. a 80. letech 19. století,“ doplnil Dvořák.

U každého stromu vědci zkoumají šířku každého letokruhu a hledají příčiny výjimečně širokých nebo naopak tenkých letokruhů. Široké mohou souviset s lepšími klimatickými podmínkami pro růst, ale také s uvolněním stromu v důsledku smrti jeho souseda. „Takové situace nás zajímají nejvíce a s využitím matematického modelování můžeme zpětně přečíst režim narušení celého lesa,“ vysvětlil Šamonil.

Podle ředitele Správy NP Šumava Pavla Hubeného je zjištění, že i ve zdánlivě hospodářských a uměle založených smrčinách rostou stromy, které pamatují prales před rokem 1868, jen potvrzuje starší zkušenosti z jiných projektů z jiných částí Šumavy.

„Při podobné analýze lesů ve vybraných bezzásahových zónách národního parku jsme zjistili, že zhruba každý pátý strom je starší 200 let a nejstarším je přes 400 let,“ řekl.

Svým původem tedy tyto stromy patří do období, kdy na těchto místech rostly ještě pralesy. Šumavské lesy mají tedy mnohem větší potenciál stát se divokými, než se jevilo v době vzniku národního parku v roce 1991.

„Opět se potvrzuje, že o zdejších lesích nevíme zdaleka všechno. Jsem přesvědčený, že spousta překvapivých zajímavostí o šumavské přírodě na nás ještě čeká,“ naznačil ředitel Hubený.

  • Nejčtenější

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

Chci být sám, řekl patnáctiletý chlapec, a vzal spacák a odešel. Policie ho našla

Policisté vypátrala patnáctiletého Adriana Chmelaře z Boršova na Českobudějovicku. Z domova odešel pod záminkou, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Orlíkem se už rýsuje nový obloukový most, bude jeden z největších v Česku

Stavba železničního mostu u Červené nad Vltavou pokračuje tak rychle, že ho možná dokončí v předstihu. Pak se z něj...

Čelní náraz do kamionu na D3 u Tábora katapultoval řidiče mimo kabinu

Dálnice D3 u Tábora u 79. kilometru byla v obou směrech několik hodin neprůjezdná. Srazily se tam dva kamiony, policie...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Táborsku se střetl autobus s osobákem, jeho řidič srážku nepřežil

Záchranáři zasahovali u tragické nehody autobusu a osobního vozidla u Stoklasné Lhoty na Táborsku. Řidič osobáku srážku...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Na Táborsku se střetl autobus s osobákem, jeho řidič srážku nepřežil

Záchranáři zasahovali u tragické nehody autobusu a osobního vozidla u Stoklasné Lhoty na Táborsku. Řidič osobáku srážku...

Katolické lesy chtějí obnovit těžbu kamene u Hosína, plánují i odstřely

Jihočeské katolické lesy plánují dobývat kámen v bývalém lomu v lesích na Budějovicku. Už mají souhlasná stanoviska od...

Student s nožem vydíral spolužáky. Soud dnes zváží posudky a možná rozhodne

Krajský soud v Českých Budějovicích dnes pokračuje v projednávání případu bývalého studenta českokrumlovské...

Chci být sám, řekl patnáctiletý chlapec, a vzal spacák a odešel. Policie ho našla

Policisté vypátrala patnáctiletého Adriana Chmelaře z Boršova na Českobudějovicku. Z domova odešel pod záminkou, že...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...