Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 19. srpna 2022 Ludvík

Sucho brzdí výstavbu skladů u Ševětína i sjezdovek na Lipně

  8:57
Klimatické změny se podepsaly na dvou připravovaných jihočeských projektech. Kraj udělil v těchto dnech v takzvaném zjišťovacím řízení nedostatečnou známku záměru výstavby logistického centra u Ševětína a rozšíření lyžařských sjezdovek na Lipně.

Těžká technika zbourala dvůr Švamberk u Ševětína. Na jeho místě mají vyrůst skladovací haly. | foto: Jakub Bartoš, MF DNES

Kraj investorům sdělil, že projekty mají významný negativní vliv na životní prostředí. Tím je poslal do rozsáhlého řízení EIA, v němž se budou muset vypořádat s množstvím připomínek a námitek od obyvatel a institucí. To obě stavby zdrží o několik měsíců.

„Oznamovatel buď může od záměru ustoupit, nebo musí předložit dokumentaci v souladu se zákonem o posuzování vlivů na životní prostředí. Krajský úřad zajistí zpracovatele posudku,“ říká vedoucí tiskového oddělení kraje Hana Brožková.

Nová dokumentace přitom znamená pro investory značné změny v projektech. Kraj se ve většině případů shodl s námitkami oponentů, kteří kritizovali vysoušení krajiny a devastování přírody.

„Vypadá to, že úředníci i politici na klimatické změny reagují. Pokud investoři projekty zcela nezastaví, je alespoň naděje, že se ve finále změní k lepšímu,“ míní biolog a zástupce spolku Calla Jiří Řehounek.

Zásadní vliv na řízení má podle Řehounka aktivita místních obyvatel. Právě ti sehráli velkou roli v přípravách plánované stavby výrobního areálu na místě bývalého hospodářského dvora Švamberk u Ševětína. Jedním z 26 subjektů, které projekt připomínkovaly, byla i Calla.

Severně od městyse má vzniknout na 20 hektarech skladový a výrobní areál pro tisíc zaměstnanců. Ze zemědělského fondu na to padne 16 hektarů orné půdy.

Kraj navrhl úpravy projektu

Odborníci varují, že vzhledem ke kumulaci s dálnicí a fotovoltaickou elektrárnou bude v lokalitě vznikat tepelný odraz, který ji bude vysušovat. „Příkladem je autodrom u Brna. K tomu se ještě přidají emise oxidu uhlíku,“ napsal do posudku Aleš Farda, soudní znalec a meteorolog brněnské Akademie věd.

Podle většiny oponentů předložil investor, společnost C. D. K. K. Investment, zavádějící hodnocení ke vlivu stavby na krajinu, přírodu i obyvatele. Tato výtka se objevuje i v hodnocení kraje, který upozorňuje na to, že investor ještě před povolením stavby pokácel bez platného povolení nezjištěné množství dřevin. Navíc zboural přes výhrady památkářů historický hospodářský dvůr.

Kraj proto navrhl úpravy projektu. Například zmenšit a rozmělnit zástavbu, rozšířit zelené plochy, využít technologii zelených střech, zlepšit hospodaření s dešťovou vodou a předložit přesné výpočty k hydrologickým poměrům.

Projekt teď bude ještě víc kontrolovat nejenom kraj, ale i okolní obce. „Zatím se k nám nechová jako partner, ale jako predátor,“ stojí v námitce svazku obcí Neplachov, Dynín, Bošilec, Mazelov a Drahotěšice.

Ačkoliv mají skladové a výrobní haly vyrůst na katastru městyse Ševětín, nejblíže jim bude obec Neplachov, která už teď trpí provozem dálnice D3. Ta jí převálcovala i fotbalové hřiště.

„Až po letech dohadování jsme dostali od Ředitelství silnic a dálnic kompenzaci necelých pěti milionů. Nové hřiště nás stálo pětkrát tolik. Nevidíme důvod, proč podporovat průmyslový areál, který tady znásobí dopravu a zvýší smog a hluk,“ vysvětluje místostarosta Neplachova Lukáš Blažek.

Zmizí čtyři hektary lesa?

Podobně zdůvodnil odbor životního prostředí Jihočeského kraje potřebu dalšího dopracování u stavby dvou nových sjezdovek s lanovkou ve Skiareálu Lipno.

Společnost Lipno servis plánuje jednu z tratí vést až k železniční zastávce u hráze přehrady a postupně chce středisko rozšířit směrem k Loučovicím. Rekreačnímu sportu zde mají padnout za oběť čtyři hektary lesa.

„Pokud nebude chtít investor ustoupit od záměru, musí zdůvodnit převažující veřejný zájem nad zájmem ochrany přírody,“ řekla Brožková z tiskového oddělení kraje.

Také zde poslaly instituce i jednotlivci do zjišťovacího řízení námitky. Investor musí například nově předložit studie hydrogeologických a hlukových poměrů, posoudit vliv na vodní zdroje a krajinu a vyřešit zásahy do biocenter, která využívají chránění živočichové jako rys ostrovid nebo vlk.

Podobně jako u Ševětína i tady sepsali lidé proti záměru petici. „Obávám se, že dětem našich dětí předáme jen království mrtvých lesů,“ uvedl učitel z Loučovic Jaroslav Jonáš.

Zařazení projektů do řízení EIA mimo jiné znamená, že investoři musí vysvětlit své plány na veřejném projednávání. Tuto schůzku už absolvoval předběžně developer u skladového a výrobního areálu u Ševětína. S pochopením většiny obyvatel se zatím nesetkal.

Samotní investoři v celém procesu vidí pokračování řízení v rámci zákona. Záměru se nemíní vzdát, i když uznávají, že se jejich plány oddálí. Argumentují ekonomickým přínosem do regionu.

„Naše veškerá energie je v této chvíli soustředěna na udržení zaměstnanosti a ekonomické přežití celé oblasti,“ komentoval za společnost Lipno servis Miloš Kratochvíl.

Také podle prokuristy společnosti C. D. K. K. Investment Františka Jelena je projekt pro region prospěšný. Po zvládnutí epidemie a nastartování ekonomiky přinese podle něj místním lidem prosperitu a pracovní příležitosti.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Jihočeském kraji se volí v obvodech Tábor a Český Krumlov.

Seznamy kandidátů: Č. Budějovice, Tábor, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Strakonice, Prachatice, Vimperk, Bechyně, ostatní

  • Nejčtenější

Střelec způsobil statisícovou škodu na vlaku ve Volarech. Policie hledá pachatele

Policisté pátrají po pachateli, který v sobotu večer střílel ze vzduchovky po vlaku. Ke střelbě mělo dojít nedaleko...

Žena dala policistovi facku, zákrok byl v pořádku, řekl šéf policie Vondrášek

Použití donucovacích prostředků ze strany policie na mítinku Andreje Babiše v České Krumlově bylo podle šéfa policie...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zrušte nákup jízdenek ve vlacích bez přirážky, žádá kraj. Lidi už umí s mobilem

Nákup jízdenek ve vlaku bez přirážky navrhuje zrušit Jihomoravský kraj. Podle něj se totiž mobilní gramotnost...

Vyjednavač tři hodiny odrazoval seniorku od skoku ze čtvrtého patra

Náročný den zažil policejní vyjednavač ve Strakonicích. Hned dva lidé tam chtěli ukončit život skokem z výšky. Nejdříve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlak trefil z pistole opilý účastník grilovačky. Tvrdí, že střílel na stožár

Policistům se přiznal muž, který v sobotu ve Volarech na Prachaticku střelbou ze vzduchové pistole poničil skla vlaku....

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Rekordní ceny nafty jízdenky zatím nezdražily, dopravci řeší budoucnost

Vysoké a ještě před pár týdny rekordní ceny nafty či plynu znamenají velké komplikace a rychle rostoucí náklady pro...

Vyjednavač tři hodiny odrazoval seniorku od skoku ze čtvrtého patra

Náročný den zažil policejní vyjednavač ve Strakonicích. Hned dva lidé tam chtěli ukončit život skokem z výšky. Nejdříve...

Všechno bylo zahaleno kouřem, popisuje jihočeský hasič zásah v Hřensku

Českobudějovický hasič Ondřej Mráz vypráví o likvidaci velkého ohně v Českém Švýcarsku. Měl na starost tým 170 lidí,...

Jihočeský kraj schválil příspěvky dětem a seniorům, rozdělí čtvrt miliardy

Zastupitelé Jihočeského kraje dopoledne schválili dva dotační programy na pomoc rodinám s dětmi a seniorům s nízkými...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Jako noční můra. Umělá inteligence předpovídá poslední selfie lidstva

Obrázky generované umělou inteligencí jsou poslední dobou zajímavou internetovou kratochvílí. Občas se však povede...

Eva Burešová porodila. S Přemkem Forejtem dali synovi netradiční jméno

Herečka Eva Burešová (29) a šéfkuchař Přemek Forejt (35) přivítali na svět prvního společného potomka. Narodil se jim...

Eva shodila 45 kilo. Mám velikost S a muži se za mnou zase otáčejí, říká

Paní Eva nebyla se svou postavou dlouhodobě spokojená, navíc se neustále zadýchávala, což byl jeden z prvních impulzů k...