Štukatér z vísky u Českých Budějovic vytvořil betonový betlém

  15:02aktualizováno  15:02
Neobvyklý betlém vytvarovaný z betonu je k vidění ve vísce Nedabyle u Českých Budějovic. Dílo, které stojí na zdejší návsi už třetím rokem, zhotovil štukatér Ludvík Reindl, který si tak splnil svůj dětský sen.

Betlém na návsi v Nedabyli u Českých Budějovic staví každoročně Ludvík Reindl. Autor je štukatér a proto jsou jesličky vytvořeny z maltoviny, Každá z plastik váží zhruba 90 kilogramů. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"Už jako malému klukovi se mi líbily betlémy. S rodiči jsme chodili do kostela a já je tam vždy obdivoval. Když jsem byl starší, řekl jsem si, že si ho jednou udělám. Chtěl jsem ho vyřezat ze dřeva, ale protože jsem se začal živit jako štukatér, tak jsem ho uplácal z betonu," říká s úsměvem Reindl.

Betonový betlém je jeho prvním sochařským kouskem. A obdivují jej nejen místní, ale i turisté. "Zastavují tady auta a lidé se na něj chodí dívat. Potěší, když mi to pochválí. V naší vsi je betlém kolorit, letos to je třetí rok, co tu stojí," dodává štukatér.

Hlavní postavy Josefa, Marie a Ježíška vznikaly v nedabylské dílně více než týden. "Zavřel jsem se v dílně a každé odpoledne jsem několik hodin tvořil," vypráví Reindl.

Z ocelových drátů vyrobil kostru a rukama pak pomocí malty vytvaroval postavy. "U Josefa a Marie jsem ohýbal dráty do přibližného tvaru, potáhl jsem je pletivem a pak jsem nanášel maltovinovou směs po vrstvách. Pak přišly na řadu špachtle a štukatérské lžíce, kterými jsem postavy tvaroval. Jen Ježíška, který je malý, jsem dělal z porobetonové tvárnice," popisuje Reindl a doplňuje, že s betlémem mu pomáhala - někdy i kritikou - dcera, která studuje uměleckou školu.

Před dvěma roky někdo ukradl Ježíška

Postavy v betlémě jsou natřeny fasádní barvou, aby vydržely nepříznivé zimní počasí. Josef s Marií zatím odolávají i zlodějům. Postavy jsou vysoké přes metr a váží 90 kilogramů.

Takové štěstí však neměl Ježíšek, kterého někdo před dvěma lety ukradl. "Vzali nám ho těsně před Štědrým dnem, a tak jsem narychlo musel vytvarovat nového. Zloděj hýbal i s dalšími postavami, ale ty neuzvedl," vysvětluje autor.

Podle něj betlém patří neodmyslitelně k Vánocům. "Je to tradice a je ještě starší než vánoční strom. To, že se sem dneska dostávají Santa Clausové, mi vadí. Zažil jsem doby Dědy Mráze a jsem zastánce českých ladovských Vánoc. Nikdy bych si na dům nepověsil šplhajícího Santu," říká Reindl.

Už také uvažuje o tom, že by betlém zvětšil. "Zatím mi to nevychází časově, ale rád bych dodělal ovečky, pastýře a další postavy," přemýšlí Reindl.

Nejčtenější

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Rysí rodina spala u fotopasti, ochranář ji natočil na mobil

Fotograf natočil odpočívající rysí rodinku.

Netradiční úlovek se podařil fotografovi divoké zvěře Vladimíru Čechovi. Na severozápadě Šumavy půl hodiny natáčel na...

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

VIDEO: Vodní zámek Červená Lhota je na suchu. Rybník odbahňují bagry

Na rybníku kolem zámku Červená Lhota na Jindřichohradecku pokračují práce na...

Tak jako nyní zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku jen tak neuvidíte. Památka, kterou obvykle obklopuje voda, je v...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Další z rubriky

Kaple a škola chátraly, po opravách soutěží o titul Památka roku 2018

„Kaple měla na kahánku a k jejímu zboření stačil už jen buldozer. Nyní je...

Jednu ponechal majitel poničenou vlastnímu osudu, druhá bývala německou dívčí školou, ale podepsal se na ní zub času....

Teď zkusím lyže, říká handicapovaný florbalista, volejbalista a plavec

Jedenadvacetiletý Adam Šimonek z Českých Budějovic je sportovní multitalent. Je...

Jednadvacetiletý vozíčkář Adam Šimonek z Českých Budějovic získává klubové trofeje doma i v zahraničí. S florbalisty...

Písek neprodá pozemky v průmyslové zóně, firmy tam chtěly stavět haly

Na pozemcích u písecké průmyslové zóny by se mohlo začít stavět.

Haly pro lehký průmysl a skladování, nebo největší komplexní Truck park v jižních Čechách. Takové dvě nabídky na...

Najdete na iDNES.cz