Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. dubna 2020 Ivana

Na Českobudějovicku mají svazkovou školu, v Česku jsou jen tři další

  8:40aktualizováno  8:40
Základní škola ve Strýčicích na Českobudějovicku léta chátrala a obec neměla na opravy peníze. Starostové devíti okolních vesnic proto založili Svazek obcí Dehtář. Školu převzali a zachránili.

Funkcionalistická budova základní školy ve Strýčicích poutá pozornost už z dálky. Téměř devadesát let funguje jako centrum vzdělávání v obci na Českobudějovicku i širším okolí. Nic na tom nezměnila ani druhá světová válka, kdy místní devítiletka fungovala jako skladiště.

V posledních letech ale bylo složité shánět peníze na provoz. Proto se ředitel Tomáš Drs společně se starosty spádových obcí rozhodl pro neobvyklý krok. Založili Svazek obcí Dehtář s cílem spravovat strýčickou základní školu. Letos do ní chodí 163 žáků.

V Česku existují pouze tři další podobné školy. „Jedna je na Jesenicku, další na Karlovarsku a třetí mají ve Středočeském kraji,“ říká Drs.

Výhodou svazkového vlastnictví je především podíl mnoha obcí na financování chodu vzdělávacího zařízení. Vesnice ze spádových oblastí tak mohou přímo investovat do vzdělání svých dětí a nemusí spoléhat na vlastníka školy, kterým byla donedávna obec Strýčice. Ta neměla na provoz školy dostatek peněz a budova chátrala.

Fotogalerie

„Byli jsme ve složité situaci. Dostávali jsme sice peníze z dotací, ale museli jsme také přidat něco ze svého rozpočtu. Na větší rekonstrukci jsme neměli dost peněz, proto jsme souhlasili s převodem školy na svazek,“ netají se problémy s udržováním budovy starosta Strýčic Bohumír Miesbauer.

Svazek obcí na oplátku nechá v obci opravit vodovod a kanalizaci. „Jsem osobně moc rád, že k převodu došlo. Myšlenka svazku obcí je rozhodně dobrá, a škola se tak konečně opraví,“ podotýká Miesbauer.

Podle Tomáše Drse byla v budově nutná celá řada oprav a nevyhnutelných zásahů, aby bylo možné zajistit bezproblémovou výuku.

„Nejprve bylo třeba udělat zcela novou kotelnu. Ta na tom byla opravdu špatně a bez ní bychom v zimě nemohli učit,“ vysvětluje. Na její opravu dostala škola dvoumilionovou dotaci od ministerstva financí. „Půl milionem nám ještě pomohly okolní obce a Krajský úřad Jihočeského kraje,“ dodává Drs.

Hlavním iniciátorem vzniku svazku devíti obcí je Sedlec, dále do něj kromě Strýčic patří Němčice, Radošovice, Chvalovice, Záboří, Babice, Břehov a Hlavatce.

„Problémy s kotelnou mě přinutily situaci řešit, proto jsme se s ostatními starosty rozhodli svazek založit,“ říká starosta Sedlece Jaroslav Houba, který je zároveň předsedou svazku. Prakticky okamžitě začal shánět peníze na nejnutnější opravy.

„Už máme stavební povolení na některé úpravy týkající se například střechy, oken, podlah a elektrických rozvodů,“ popisuje plány Houba.

V současnosti čeká na rozhodnutí týkající se dotací pro rekonstrukci. „Dohromady by všechny opravy měly stát přibližně 80 milionů korun a očekávám, že by snad do čtyř let mohla být škola v přijatelném stavu,“ dodává.

Navazují na prvorepublikovou tradici

V první fázi má být opravena část střechy a půdního prostoru, kde vznikne jedna učebna. „Tento zásah nám z 85 procent pokryjí dotace, zbytek si musíme zaplatit sami,“ vysvětluje Houba. Další investice by měly směřovat do bezbariérového přístupu a přírodovědecké učebny.

Kromě oprav samotné budovy se pomalu daří také vybavovat třídy moderními pomůckami. „Nyní máme k dispozici interaktivní tabule pro celý první stupeň a jednu máme také v učebně přírodních věd,“ shrnuje ředitel Drs. Podařilo se mu také sehnat peníze na modernizaci počítačové místnosti a v plánu je rovněž kompletní obnova knihovny.

Inovace se kromě materiální obnovy budovy týkají i obecného zaměření výuky a posílení významu školy v regionu. „Z pedagogického hlediska upřednostňujeme menší třídní kolektivy a snažíme se udržet komunitní charakter školy,“ líčí Drs.

Jednotlivé třídy mají v současnosti okolo dvaceti žáků. Prioritou by podle něho měla být orientace na přírodní vědy a jazykovou vybavenost žáků. „Pořádáme pro žáky zájezdy do zahraničí. V minulých dvou letech byli třeba v Londýně, Římě, ve Vídni nebo v Krakově,“ jmenuje.

Jubilejní základní škola svatováclavská ve Strýčicích, jak zní celý název zařízení, funguje ve stávající podobě teprve od začátku září. Má ale navazovat na prvorepublikovou tradici.

„Byl bych moc rád, kdyby budova fungovala jako kulturní centrum regionu,“ přeje si Drs. Oblast byla za první republiky osídlena převážně českými Němci, takže ryze české vzdělávací zařízení mělo za úkol zmírnit převahu jejich vlivu. „Chtěli bychom zachovat její předválečný ráz, ale rozhodně neplánujeme ze školy dělat skanzen,“ říká Drs.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Pacientky zatajily kontakt s nakaženými, v karanténě je 37 zdravotníků

Prachatická nemocnice má v karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem pět lékařů a 32 sester z jednotky intenzivní...

Silnější Motor. Do Budějovic míří Čiliak, bude brankářskou jedničkou

Klíčová otázka při sestavování českobudějovického kádru pro extraligu zdá se být vyřešená. Zákulisní informace...

Muž hrozil policistovi smrtí poté, co upozornil partu na zákaz shromáždění

Čtyřiačtyřicetiletý muž po telefonu nadával policistovi a vyhrožoval mu zabitím. Stalo se tak poté, co policista ve...

Krajský úřad zamítl žádost o vyvlastnění pozemků motocentra pro D3

Jihočeský krajský úřad zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic o vyvlastnění pozemků motocentra pro stavbu dálnice D3...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prázdno všude, kde bývá hlava na hlavě. Podívejte se na Krumlov bez turistů

Kvůli pandemii koronaviru se Český Krumlov vrátil o desítky let zpět. Místo davů asijských turistů jsou tam nyní...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Po krizi budou firmy lidi potřebovat, říká šéf Jihočeské hospodářské komory

Na Jihočeskou hospodářskou komoru se obracejí firmy a řeší opatření v době pandemie koronaviru. Volají a ptají se na...

Nakažení jsou pracovníci pošty v Krumlově. Může to zpozdit dodání balíků

Koronavirus může zkomplikovat doručování zásilek v Českém Krumlově. Nákaza nemocí COVID-19 se prokázala u několika...

Hoteliéři u Lipna letos doufají v přízeň Čechů, cizinci pobyty ruší

Kvůli nejistotě z nadcházejících týdnů a měsíců ruší své zájezdy na Lipensku zahraniční turisté. Majitelé hotelů a...

V Českém Krumlově roznáší balíčky s ochrannými pomůckami všem obyvatelům

Každý občan Českého Krumlova obdrží ochranné pomůcky v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru. Město s pomocí...

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?

Najdete na iDNES.cz