"Znamená to, že by se těžilo asi v třetině prvních zón a v části druhých zón. Nejedná se o vytěžení prvních zón, ale o výběrovou těžbu," řekl Stráský s tím, že všechno závisí na ministru Chalupovi.
Podle mluvčí Michaely Jendekové ministerstvo životního prostředí očekává, že Stráský předloží konkrétní návrh postupu včetně odůvodnění. Tento návrh bude podroben oponentnímu odbornému posudku. "Teprve pak bude rozhodnuto o tom, jak, kde a jakým konkrétním způsobem postupovat proti tomu, aby Šumavu neničil kůrovec," konstatovala mluvčí.
Kolik kubíků dříví napadeného kůrovcem se bude těžit, se podle Stráského nedá spočítat. Vedle těžby chce ředitel Stráský v boji proti kůrovci použít i chemii. "Chemie se určitě bude používat tam, kde to bude povoleno, ale určitě ne v první zóně," ubezpečil.
Kácet se má zejména v západočeské části Šumavy
Chemický postřik proti kůrovci by byl podle vědců odůvodněný v hospodářském lese, pokud by hrozily velké škody. "Insekticidy by pozabíjely všechen hmyz. Aby byl účinný proti kůrovci, musel by se dostat pod kůru, při leteckém postřiku ho většina uvízne na jehlicích v korunách," řekla Hana Šantrůčková z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.
Obranný plán proti kůrovci vytvořila pracovní skupina vedená píseckým lesníkem Josefem Vovesným. Ze zákona nelze lesy v parku zařazovat do kategorií lesů hospodářských a zásahy proti škůdcům musí povolit ministerstvo.
Vyjmenovat oněch 12 míst je teď podle Stráského zbytečné, protože není jasné, zda tam ministr těžbu povolí. Jedná se především o lokality v západočeské části Šumavy.