Šestnáct zastupitelských křesel a většinová vláda v čele se starostou Břetislavem Hrdličkou. Už rok takto mohla fungovat radnice ve Strakonicích.
Soud ale vyslyšel stížnosti původně poražených. Obyvatelé tak znovu rozloží síly ve vedení města. Volební místnosti se otevřou 14. prosince mezi 7. a 22. hodinou.
Od voleb k novému hlasování
Hnutí Strakonická veřejnost se loni v říjnu mohlo radovat z jednoznačného výsledku. Kandidátka dosavadního starosty Břetislava Hrdličky, který drží toto křeslo od roku 2014, získala ve volbách 51,15 procenta hlasů, tedy nadpoloviční většinu.
„Čekal jsem devět mandátů. Výsledných šestnáct křesel mi vyrazilo dech,“ radoval se tehdy lídr. Ale ne na dlouho.
Už v listopadu krajský soud přezkoumával předvolební kampaň. Podnět k tomu dal Karel Janský, vedoucí hnutí Změna pro Strakonice, které se s 4,23 procenta hlasů do zastupitelstva nedostalo.
Předložil důkazy o tom, že Strakonická veřejnost byla díky svému postavení na radnici zvýhodněná v předvolební kampani. Pomáhala si například zpravodajem nebo znemožňovala dalším stranám svou prezentaci na plakátech v centru města, kde si pak sama letáky vyvěsila.
Krajský soud na to konto volby zneplatnil. Hrdlička s partnery se však rozhodli bránit ústavní stížností. „Pokud má někdo pocit, že krajský soud nerozhodl správně, tak v tomto případě nezbývá nic jiného než zvolit tento postup,“ konstatoval před loňskými Vánocemi ústavní právník Jan Kysela.
Ústavní soud nato rozhodl, že se volby prozatím opakovat nebudou a letos v dubnu záležitost vrátil krajskému soudu do Budějovic. Ten však zrušení výsledků potvrdil znovu. Stížnost ze strany Strakonické veřejnosti se opakovala. Ale neuspěla, v polovině srpna padlo definitivní potvrzení, že se komunální volby ve Strakonicích zopakují.
Ochromené město
A tak zatímco v dalších jihočeských městech začínaly pracovat staronové koalice a vznikaly plány, Strakonice situace ochromila, protože neexistovalo zastupitelstvo. Nebylo tak možné třeba přerozdělovat peníze na provoz sportovních klubů a zásadní investice musely počkat.
V rozpočtu na letošní rok byla například naplánovaná rekonstrukce Volyňské ulice za 50 milionů korun. „Nemohli jsme se pustit do plánované regenerace sídlišť. Jednalo se o východní část ulice Mlýnská a první etapu celého sídliště Šumavská,“ vyjmenovala mluvčí radnice Markéta Bučoková.
Kandidující strany a lídřiANO 2011 (Alfons Smolej, 57 let, specialista logistiky) Jihočeši 2012 (Miroslava Zralá, 48 let, přípravy investic) KSČM (Marie Pavlovičová, 59 let, politická pracovnice) Národní obroda (František Karel Ladislav, 51 let, dělník) Změna (Karel Janský, 56 let, vedoucí odboru investic) Strakonická veřejnost (Břetislav Hrdlička, 57 let, starosta) SPD (Zdeněk Hofmann, 39 let, jednatel společnosti) TOP 09 + ODS + KDU-ČSL (Martin Gregora, 54 let, lékař) Trikolóra (František Toman, 65 let, policejní komisař) Volba pro město (Josef Štrébl, 68 let, místostarosta) Zdroj: ČSÚ, řazeno podle abecedy |
Radnice nemohla zainvestovat ani do nových šaten plaveckého stadionu nebo florbalové haly.
„O jakékoli dotace vypisované ministerstvy město Strakonice nemohlo žádat, protože žádosti jsou navázané na schválení zastupitelstvem,“ vysvětlila mluvčí.
Tentokrát je méně kandidátů
V sobotu budou mít voliči k dispozici užší seznam, než ze kterého vybírali loni na podzim. Volby úplně vypustit se rozhodla například strakonická ČSSD po marném výsledku 2,23 procenta hlasů. O 21 křesel se už neutká ani uskupení PRO 2016, Společně pro Strakonice ani Strakonice-Přímo s podporou dnes již nefungujících Realistů.
Předvolební kampaň však dala možnost novým koalicím a hnutím. Spojit síly a zaujmout více občanů se rozhodla TOP 09, ODS a KDU-ČSL.
„Naše programy se protínaly, logicky jsme neměli problém najít společnou řeč,“ podotkl po vzniku koalice její lídr Martin Gregora. Obyvatelé v obálce nově naleznou i čerstvě založenou Trikolóru hnutí občanů, kterou vede policejní komisař František Toman. O hlasy se uchází i Národní obroda s jediným kandidátem.
Emoce přetrvávají
Strakoničtí napravovali nedostatky v kampani. Přesto se však podle názoru Karla Janského zprvu objevily.
„Problém byl v tom, že se původně měly smlouvy o prezentaci na výlepových plochách nebo zpravodaji uzavírat pouze ústně. To se změnilo po jednání na radnici, v tomto ohledu je tak vše v pořádku. Lži, pomluvy a zastrašování se však rozjely snad ještě více než před prvními volbami,“ uvedl Janský. Výsledky soudně napadnout nehodlá.
Místostarosta Strakonic Rudolf Oberfalcer (Strakonická veřejnost) věří, že kampaň byla transparentní.
„Myslím, že jsme udělali maximum. Zohlednili jsme připomínky soudu i od kulatého stolu s lídry jednotlivých stran. Zatím si nikdo nestěžoval,“ poznamenal.