ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Opakované volby ve Strakonicích suverénně ovládla Strakonická Veřejnost

  • 83
Hnutí Strakonická Veřejnost získalo necelých 65 procent hlasů. V zastupitelstvu, které má 21 členů, to znamená 17 mandátů. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018. Tehdy ji podpořilo přes 51 procent voličů. Volby se musely opakovat kvůli stížnosti jednoho z neúspěšných kandidátů.

Neúspěšný kandidát Karel Janský za Změna pro Strakonice podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že volby musí proběhnout znovu. 

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent.

Trikolóra Václava Klause mladšího propadla

V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.

Nejvíce preferenčních hlasů obdržel dosavadní starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost). Za Jihočechy 2012 se dostal do zastupitelstva bývalý starosta Pavel Vondrys, přestože figuroval na kandidátní listině na osmém místě.

Město od loňského podzimu vede rada ve složení z volebního období 2014 až 2018. Vzhledem k tomu, že není zvolené zastupitelstvo, disponuje jen omezenými možnostmi. Ve volbách v roce 2014 získala vítězná Strakonická Veřejnost 28,93 procenta, což znamenalo sedm míst v zastupitelstvu.

Nadpoloviční většinu mají i Nebanice na Chebsku

Volby v obci Nebanice u Chebu vyhrálo Sdružení nezávislých kandidátů Nebanice. Získalo 47,32 procenta hlasů a čtyři mandáty v sedmičlenném zastupitelstvu. V obci s téměř 340 obyvateli přišlo k urnám 194 z 278 voličů, tedy 69,78 procenta. Výsledky zveřejnil server volby.cz.

Volilo se i v dalších městech

Lidé šli k volbám také také v Nučicích u Prahy, Adamově na Kutnohorsku, Huzové na Olomoucku, Chuderově na Ústecku, Korolupech na Znojemsku, Zelené Hoře na Vyškovsku, Lesní Hluboké a Bukovicích na Brněnsku. 

Důvodem nových voleb byla většinou rozpadlá zastupitelstva v obcích. Pokles počtu zastupitelů vzniká složením mandátu, což se stalo například v obci Bukovice, ale také úmrtím zastupitele, což nastalo v Korolupech.

Česká republika má jednu z nejroztříštěnějších samospráv v Evropě. S přibližně 10,5 milionu obyvatel má více než 6 200 obcí. Například v Nizozemsku, kde žije přes 17 milionů obyvatel, evidují šest stovek obcí.

Dvě křesla mají Nezávislí, kteří dostali 29,96 procenta hlasů a jeden mandát Lepší Nebanice s 22,71 procenta hlasů.

Nejvíce hlasů, 15,86 procenta, obdržela Ivana Ederová z Nezávislých, druhý skončil Filip Štěřík ze sdružení Lepší Nebanice (15,61 procenta hlasů) a třetí Josef Kutil z Nezávislých s 15,11 procenta. Na dalších místech pak s minimálním odstupem čtyři zástupci SNK Nebanice včetně současné starostky.

O místa v obecním zastupitelstvu Nebanic soupeřily tři kandidátky. Do komunálních voleb v roce 2018 šly dvě. Do sedmičlenného zastupitelstva obce se tehdy dostali čtyři kandidáti SNK Nebanice a tři z kandidátky Nezávislých. Zastupitelé Nezávislých i jejich náhradníci ale odstoupili, a počet zastupitelů tak klesl pod minimální počet pěti zastupitelů. Musely se proto konat nové volby. Při řádných volbách loni na podzim, kdy byla účast 71,5 procenta, měly vítězné SNK Nebanice 57,16 procenta hlasů.

Nové volby se v sobotu po rozpadu zastupitelstev uskutečnily v celkem deseti obcích v šesti krajích. V devíti obcích klesl počet zastupitelů pod zákonem stanovený počet nebo se zastupitelstva rozpadla. V případě Strakonic šlo o opakované volby. 

,