Strakonice dokončily opravu náměstí. Kdy začne další etapa, se neví

  10:25aktualizováno  10:25
Hlavní část rekonstrukce strakonického Velkého náměstí za 82 milionů korun je po dvou letech hotová. Do prostoru mohou zajíždět už i automobily. Střed města čeká další etapa prací, jenže se neví, kdy začnou. Zahájení blokuje spor podnikatele s radnicí.

Opravené Velké náměstí ve Strakonicích | foto: Ladislav Němec, MAFRA

"Mně se náměstí po opravě líbí. Jediné, co mi vadí, je, že radnice mohla uvažovat obráceně a nejprve důkladně zvážit, jak by mělo vypadat, a až pak se pustit do oprav. Takto se opravilo, vyznačila parkovací místa a teď se na části zakázalo parkování. To je postavené na hlavu," říká obyvatel Strakonic Jan Straka.

Strakonice na náměstí opravily více než 16 tisíc metrů čtverečních plochy. Kromě nových chodníků, osvětlení, laviček a zeleně jsou v zemi nové inženýrské sítě, kanalizace nebo vodovody. "Město získalo dotaci 43 milionů korun z evropských fondů," upřesnila mluvčí radnice Irena Malotová.

Další opravy brzdí spory s majitelem

Při pracích navíc archeologové objevili zbytky středověké Pražské brány, základy kdysi přestěhovaného morového sloupu, který stojí nyní na Palackého náměstí, i pozůstatky spáleniště po velkém požáru Strakonic v 17. století. V centru vznikla i nová kruhová křižovatka u České spořitelny, tedy na křižovatce ulic Na Stráži a U svaté Markéty.

Město však stále neví, kdy bude moci pokračovat v plánované poslední etapě rekonstrukce náměstí. Krajský úřad Jihočeského kraje totiž vyhověl odvolání majitele domu na náměstí Rudolfa Oberfalcera a zrušil územní rozhodnutí vydané Stavebním úřadem ve Strakonicích.

Podle majitele domu na náměstí je územní rozhodnutí v rozporu se zadávací dokumentací. Podnikatel už dopředu říkal, že ví, že bude označován za viníka, který zpozdí rekonstrukci, ale neměl jinou možnost.

Auta smí parkovat jen na polovině náměstí

"Dva roky jsem město upozorňoval, všem bývalým zastupitelům jsem napsal osobní dopis a současnou situaci jsem nezavinil. Projekt odporuje územnímu plánu a já si nenechám zúžit vjezd do domu, protože prostory v něm pronajímám firmě, která tudy musí dovnitř zajíždět," vysvětloval Oberfalcer.

Strakonice se teď zase brání rozhodnutí Jihočeského kraje a nechaly jeho krok posoudit ministerstvem pro místní rozvoj. "Už téměř čtyři měsíce čekáme na reakci," dodala Malotová.

Rekonstrukce náměstí změnila i parkování v centru. Oproti původnímu nyní smějí stát vozy jen na polovině Velkého náměstí, ačkoliv vyznačená stání jsou v celé délce. Na žádost lidí radnice v části centra parkování zakázala.

Nejčtenější

V opilosti zabil muže jednou ranou pěstí, soud mu o třetinu snížil trest

Obžalovaný Jakub Forman u Vrchního soudu v Praze

Jakub Forman, který loni v Jindřichově Hradci ranou pěstí zabil návštěvníka baru, uspěl s odvoláním a čeká ho nižší...

Teenager fotil selfie na sloupu u tratě ve Voticích, nyní bojuje o život

15letého chlapce na nádraží ve Voticích zasáhl proud (13. září 2019)

O život bojuje patnáctiletý chlapec, který včera večer na votickém nádraží vylezl na sloup trakčního vedení. Zasáhl ho...

Po nárazu do stromu zemřel na Písecku mladý řidič

U obce Dobev na Písecku narazilo auto do stromu, řidič zemřel (15. září 2019)

Tragická nehoda se stala v neděli dopoledne u obce Dobev na Písecku. Mladý řidič tam vyjel do protisměru a narazil do...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Ty žlutej vietnamčíku, zalez, křičel podle napadeného inspektor ČOI

Šon Chung, kterého měl napadnout inspektor České obchodní inspekce v...

Jindřichohradecký okresní soud řeší dubnové napadení vietnamského obchodníka. Inspektor České obchodní inspekce (ČOI)...

Další z rubriky

Po nárazu do stromu zemřel na Písecku mladý řidič

U obce Dobev na Písecku narazilo auto do stromu, řidič zemřel (15. září 2019)

Tragická nehoda se stala v neděli dopoledne u obce Dobev na Písecku. Mladý řidič tam vyjel do protisměru a narazil do...

Pořídili si dům s minimem zdí a maximem skla. K němu přidali jezírko

„Jezírko je krásný prvek,“ vysvětluje investor, proč nemají na zahradě tradiční...

Co nejméně zdí a co nejvíce skla, takové slyšel zadání architekt domu pro čtyřčlennou rodinu v jižních Čechách....

Opilý pár se motal ve vozovce, kolem jezdily dvě děti na koloběžkách

Ilustrační snímek

Podnapilá dvojice se v sobotu večer pohybovala po silnici v Okružní ulici v Českých Budějovicích se dvěma malými dětmi....

Najdete na iDNES.cz