Strakonice a Český Krumlov otevřou nová autobusová nádraží

  15:30aktualizováno  15:30
Dva moderní dopravní terminály začnou sloužit cestujícím o víkendu. Ve Strakonicích využijí lidé nový odbavovací prostor pro autobusy i vlaky, od neděle se vrací provoz na českokrumlovské autobusové nádraží.

Nový terminál ve Strakonicích propojí vlakové i autobusové nádraží. | foto: David Peltán, MAFRA

Řidič přijede s autem pod přístřešek, vyloží zavazadla i cestující. Ti se pohodlně přesunou na autobus či vlak, a i když bude sněžit nebo pršet, oni zůstanou v suchu. To je jedna z výhod nového dopravního terminálu, jehož stavbu v úterý slavnostně dokončili ve Strakonicích a v sobotu začne naplno sloužit cestujícím.

Modernizace areálu stála 63 milionů korun a trvala přes rok. Výsledkem je nový odbavovací prostor pro autobusovou dopravu včetně zastřešení v těsné blízkosti železniční stanice.

Plochu terminálu tvoří deset autobusových stání pro výstup a nástup cestujících, manipulační plocha umožňující příjezd a výjezd k nástupišti, 11 odstavných stání pro vozidla délky do 12 metrů a jedno stání pro menší autobus.

Plocha je napojena i na komunikaci v ulici U Nádraží, kde je k dispozici parkovací stání pro automobily. „Bonusem je hlídané a placené oplocené parkoviště, která budou moci využít ti, kteří odjedou na více dní,“ uvedl Vladimír Warisch, ředitel společnosti ČSAD STTRANS, jež je investorem akce.

Fotogalerie

Cestující získali větší komfort a výhodné je pro ně především propojení vlaků a autobusů. Úpravy na železnici předcházely této části.

„Z pohledu železniční infrastruktury je stanice Strakonice dokončená,“ potvrdila mluvčí Správy železniční dopravní cesty Radka Pistoriusová. Modernizovat se bude ještě budova.

Zastřešení terminálu je navrženo jako jeden velký celek, který zakryje odjezdová a příjezdová stání, parkovací místa pro dočasné stání, nástupiště i komunikační prostor pro chodce s návazností na podchod k nástupištím Českých drah. Prostor je vybavený digitálním informačním systémem pro cestující.

„Vzpomínám si, jak jsem před lety občas chodil za školu a trávil čas na nádraží. To staré mělo kouzlo, hlavně klasický nádražní bufet, který je tam dodnes. Nový areál ale vypadá moc dobře,“ hodnotil místní obyvatel Roman Voráček.

Revitalizace se dočkal i celý přilehlý areál o ploše sedm hektarů. Vznikly na něm nové pěší komunikace, odpočinkové plochy a prostor dostala i zeleň.
Stará autobusová nádražní budova bude fungovat ještě minimálně rok.

„Prozatím tam zůstává čekárna a další provozovny,“ doplnil Warisch. Přesun nastane ve chvíli, kdy bude hotová i modernizace objektu vlakového nádraží, na kterou by se mohlo dostat příští rok.

V Krumlově se bude pracovat až do jara

Od neděle se vrací autobusové nádraží v Českém Krumlově z provizorního místa na Špičáku na původní adresu v Nemocniční ulici.

„Do provozu dáme hlavní peron s devíti krytými nástupišti a část vedlejšího peronu s jednou zastávkou na městskou dopravu spolu s obslužnými cestami směrem do centra i k nemocnici,“ popsal Miroslav Reitinger, jednatel Českokrumlovského rozvojového fondu, který má rekonstrukci terminálu na starosti.

To, co cestující neuvidí, ale stálo to řemeslníky spoustu práce, jsou kompletní nové inženýrské sítě v celém areálu, elektrorozvody, vodovod i dešťová kanalizace s navazujícím závlahovým systémem. Nový je i systém opěrných zdí pro zajištění stability celého terminálu.

Velká část ploch je z původních kamenných kostek, chodníky jsou z nové kamenné mozaiky doplněné starými kostkami. Hlavnímu peronu dominuje vzdušná konstrukce, která svými tvary připomíná arkády, nebo loubí historických domů.

„Zastřešení peronu se mi líbí, je to originální. Nádraží konečně začíná vypadat pořádně. Ale úplně spokojený budu, až tu otevřou parkoviště,“ podotkl českokrumlovský technik Petr Nováček.

Na parkoviště se stovkou míst si však musejí cestující ještě počkat.

Modernizace autobusového nádraží za 82 milionů korun začala na jaře a původně měla skončit do konce letošního roku. Jenže právě v místech připravovaného parkoviště narazili dělníci ve svahu na nestabilní zeminu a vedle ní na skálu.

Kvůli tomu se protáhne i dokončení nového přístupu po schodišti z centra města až do jara. Do konce prosince má být alespoň kompletně vylepšena nádražní hala s novou čekárnou, cestující tam najdou nápojové i jídelní automaty a opravené toalety.

Nejčtenější

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Slavia porazila Budějovice, Vsetín vyhrál ve šlágru nad Kladnem

Budějovičtí hokejisté slaví gól.

Hokejisté druhého Vsetína zdolali ve šlágru 48. kola první ligy třetí Kladno 6:1 a po sedmé výhře za sebou se...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Další z rubriky

O stopy pro běžkaře u Nové Pece se rolbař stará ve svém volném čase

V okolí Nové Pece na Šumavě se stará o údržbu běžkařských stop strážce NP...

V okolí šumavské Nové Pece leží nejvíc sněhu za posledních 12 let. Rolbař Luděk Švejda tak má v posledních dnech plno...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Soud musí po více než půlstoletí projednat žalobu na určení otcovství

Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto).

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat...

Najdete na iDNES.cz