Kamera strážníků hlídá Štěpánčin park, Prachatice chtějí místo obnovit

  9:24aktualizováno  9:24
Štěpánčin park v Prachaticích je od předminulého týdne pod dohlednem kamery městské policie. Lidé tam porušují vyhlášku města a dělají nepořádek. Nedalekou restauraci Bastion chce nový majitel přestavět na byty.

Štěpánčin park v Prachaticích. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Dělají nepořádek, na veřejnosti pijí alkohol a ničí lavičky. Užívat klid v okolí se pak nikomu jinému nechce. Štěpánčin park v Prachaticích není v poslední době moc oblíbené místo. O jeho revitalizaci vedení města uvažuje už roky.

Park se totiž vždy jednou za čas stane cílem pochybných existencí, které v něm okupují lavičky, a místo pro ostatní vypadá nebezpečně. Předminulý týden se situace vyhrotila natolik, že tam strážníci městské policie natrvalo nainstalovali jeden z kamerových bodů, kterými hlídají město.

Nikdo ale pořádně neví, odkud lidé na lavičkách pocházejí. Po městě kolují fámy, že jsou z budovy bývalého Bastionu, před pár lety oblíbené restaurace na úrovni historického opevnění města. Bastion je už ale několik let zavřený.

Nyní patří zastupiteli města a místnímu praktickému lékaři Zsoltu Kecskeméthymu, který jeden byt v patře Bastionu pronajímá. V plánu má přestavět celý objekt na byty.

„Slyšel jsem, že po městě kolují fámy o tom, že chci z Bastionu udělat ubytovnu. Ale jsou to nesmysly. Pravda je, že jsem asi před rokem a půl Bastion koupil. Mým prvotním záměrem bylo udělat z něj fungující restauraci. Jenže se mi nepodařilo sehnat vhodného provozovatele. Takže jsem se rozhodl pro jiný podnikatelský záměr,“ říká.

Pokud by byla situace s ubytovnou pravdivá, byla by pikantní i z dalšího důvodu. Kecskeméthy je zastupitel za Nezávislé, kteří mají ve městě už druhé volební období i post starosty. Ve svém programu na roky 2014-2018 přitom měli hned v prvním bodě, že jsou proti budování ubytoven a vydělávání na sociálním bydlení.

„Jenže zkolaudovaný byt, který se běžně užíval, byl v objektu už i za předchozího majitele. Ten pronajímám k bydlení i nyní. A v plánu mám přestavět na byty celou restauraci. Budou to ale normální byty, žádné dávky na ně čerpat nehodlám. Lidé, kteří si nyní oblíbili Štěpánčin park a dělají tam problémy, nemají s ubytování nic společného,“ ujišťuje Kecskeméthy.

V Prachaticích ubývá ubytovacích kapacit

O problému se doslechl i starosta města Martin Malý, který je opět lídrem kandidátky Nezávislých pro letošní komunální volby. I s ohledem na dobré jméno Nezávislých prý situaci sleduje.

„Kolegovi věřím, vím, že má v úmyslu restauraci změnit na další tři byty. A proti nepořádku ve Štěpánčině parku chceme dál bojovat,“ říká starosta Malý.

Do Štěpánčina parku chodí pravidelně hlídky městských strážníků, už týden ho hlídá také nový kamerový bod.

„Mohu potvrdit, že tam jsou zase větší problémy, proto místo pravidelně kontrolujeme. Kamerový bod funguje teprve pár dní, už se nám ale díky němu podařilo odhalit to, že lidé tam pětkrát porušili vyhlášku města. Ta se týká zákazu přespávání na veřejných prostranstvích a také zákazu konzumace alkoholu na stejných místech,“ míní šéf Městské policie Prachatice Ivo Novotný.

Město má ale i další problémy. Ubývá v něm totiž ubytovacích kapacit, které by mohli využívat turisté přijíždějící do města.

„Budovu Albatrosu poblíž stadionu Tatran koupil majitel Šumavanu, který ji využívá ke krátkodobému ubytování dělníků pro vlastní fabriku. A v budově horního Albatrosu funguje senior haus pro německou klientelu. Oba podnikatelské záměry jsou v souladu s územním plánem a nijak využití budov neodporují. Proto s tím jako město nemůžeme ani nic dělat,“ dodává starosta Malý.

Senior haus ale není ve městě příliš vítaný. Způsobuje totiž problémy prachatické nemocnici a přetahuje z ní zaměstnance.

„Odešlo nám tam dost personálu a zdravotních sester. Těch už je ve městě málo a to nám způsobuje problémy. Poptávka po lidech do zdravotnictví už je teď mnohem větší než kapacita města a jeho nabídka,“ upozorňuje ředitel prachatické nemocnice Michal Čarvaš.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Další z rubriky

Část obyvatel a návštěvníků třeboňských lázní odmítá wellness v parku

Lázně Aurora v Třeboni čeká velká rekonstrukce.

Město Třeboň plánuje venkovní wellness u Lázní Aurora. Záměr ale vzbudil rozruch. Podle opozice je v rozporu s...

Ukradli luxusní auta i s miliony korun uvnitř, viní žalobce sedm cizinců

Cizinec uháněl Českem s kradeným BMW (10. dubna 2019).

Před Krajským soudem v Českých Budějovicích stojí sedm Poláků obžalovaných z krádeží luxusních aut značek BMW a...

Nejvyšší žalobce neuspěl s dovoláním v případu exprimátora Thomy

Exprimátor Českých Budějovic Juraj Thoma bude lídrem HOPB.

Bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma je nevinen v případu smlouvy na počítačové vybavení. Nejvyšší státní...

Najdete na iDNES.cz