Policisté našli štěnici po několikahodinovém pátrání v úterý odpoledne. Primátor usuzuje, že byla v jeho pracovně několik let, protože loni na podzim unikly na veřejnost nahrávky z jeho pracovny, které měly být pořízené již v červnu roku 2011.
"Specialisté na tuto problematiku prohledali se souhlasem primátora radnici a objevili nespecifikované a pravděpodobně amatérské funkční elektronické zařízení," řekl MF DNES jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Zařízení bude podle něj podrobeno dalším expertizám. Vzhledem k pokračujícímu vyšetřování policie nebude sdělovat další informace.
Primátor Thoma zároveň upozornil, že na složitém umístění štěnice se musel podílet někdo ze zaměstnanců magistrátu. "Dařilo se tak nahrávat účastníky úplně všech jednání, která jsem na radnici vedl," tvrdí Thoma.
Majitel společnosti Odposlechy.com Lubomír Flekač potvrdil, že zařízení mohlo fungovat několik let, pokud bylo napojené na síť, což podle primátora bylo.
Mezi nahrávanými se tak mimo jiné mohl ocitnout i velvyslanec Spojených států amerických, senátoři a poslanci českého parlamentu nebo ministři.
Primátor teď bude chtít, aby se prohledaly i další prostory, konkrétně místnost, kde se konají jednání rady města a kanceláře náměstků primátora.
Firma hledala štěnice na radnici už v roce 2007
V souvislosti s budějovickým magistrátem a primátorem Thomou to není zdaleka první případ, který se týká odposlechů. Vedení města si už v roce 2007 nechalo prověřit, zda v pracovnách nejsou štěnice a politici nejsou odposloucháváni.
Firma kontrolovala kancelář primátora Thomy, celé přízemí radnice, sekretariát a místnosti, kde dnes sedí primátorovi náměstci Ivana Popelová a Kamil Calta. Tehdy se žádná zařízení nenašla.
Loni však na veřejnost pronikla nahrávka, která pochází velmi pravděpodobně z června 2011. Je na ní rozhovor Thomy s radním a senátorem Jiřím Šestákem, kolegou z hnutí Občané pro Budějovice (HOPB), kde se baví o předvolební kampani a financování.
Podezření z možného nahrávání na radnici zřejmě přetrvávalo, protože na konci loňského roku údajně nefungovaly lidem v okolí radnice mobilní telefony. Z magistrátu měl tehdy vycházet rušící signál, který byl tak silný, že působil i v okolí budovy.
Na magistrátu se pak pohybovali lidé, kteří se měli představit jako zaměstnanci telekomunikační společnosti, primátor je tehdy odmítl vpustit do své pracovny, podle něj k tomu neměli oprávnění.