Čtvrtek 2. dubna 2020, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. dubna 2020 Erika

Stavitel a provozovatel budějovického domova důchodců dluží miliardu

  9:46aktualizováno  9:46
Domov pro seniory na Husově třídě v Českých Budějovicích svírají dluhy. Společnost L. a S. Tábor, která získala úvěr 270 milionů korun na jeho stavbu, dluží téměř miliardu. Jeho provozovatel je také v insolvenci. A 150 klientům, kteří za bydlení zaplatili desetitisícové zálohy, hrozí, že o peníze přijdou.

Senioři ze zadluženého domova jsou nespokojení, že se vše dozvěděli až z MFDNES. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Správu nad majetkem obou firem převzal minulý týden insolvenční správce. A nestačil se divit.

"Předpokládali jsme, že dluh L. a S. Tábor dosáhne 400 milionů korun. Když se sešly všechny pohledávky od 40 věřitelů, vyrazilo nám to dech. Je to 962 milionů korun," vypočetl insolvenční správce Karel Touschek z IKT Insolvence.

Touschek nicméně seniory uklidňuje, že domov bude fungovat jako doteď, jen bude vše směřovat k jeho prodeji. "Žádného seniora nebudeme vystěhovávat, změní se jen pronajímatel," zdůraznil.

Dům pro seniory půjde do dražby a jeho nový majitel s ním pak naloží podle svého uvážení. Klienti, kteří mají podepsanou nájemní smlouvu, mají garantováno, že tu mohou zůstat.

"Navíc tenhle objekt nemůže dispozičně sloužit ničemu jinému než jako bytový dům. A senioři jsou nejlepší klienti, kterých bude přibývat," poukázal ředitel domova Jan Bulvas, který prozatím ve své funkci zůstane.

Senioři jsou nespokojení, že je o situaci nikdo neinformoval a vše se dozvěděli až z MF DNES. "Novinový článek tu koloval od jednoho k druhému," podotkla 77letá Věra Procházková.

Bulvas však kritiku odmítl. "Nejdůležitější bylo napsat jim, aby posílali platby na účet insolvenčního správce, takže se další peníze neztrácejí v prázdnu," dodal.

Vedení seniorského domu spolu s insolvenčním správcem naplánovalo schůzku s klienty na tuto středu. Důchodci by se tak měli dozvědět podrobnosti.

Uslyší několik hodně nepříjemných zpráv. Pokud se totiž ukáže, že na účtech provozovatele domova, společnosti Senior Resort, nejsou žádné finanční prostředky, přijdou klienti o kauci ve výši tří nájmů a desetiletou zálohu na služby, jako je 24hodinová zdravotní péče, kulturní a společenské akce. Celkem až o 100 tisíc korun.

"Abychom tyto služby mohli nadále zajišťovat, musíme, bohužel, po lidech chtít, aby za ně platili měsíční zálohy 1 400 korun," konstatoval Touschek.

A to bude pro řadu seniorů nepřekonatelný problém. "Mám důchod 10 500 korun. Platím si tady nájem 6 900, takže vycházím jen tak tak. Další peníze už prostě dávat nemůžu," vysvětlila Procházková.

Dluhy L. a S. Tábor

Společnost vlastní Dům pro seniory v Českých Budějovicích, polovinu vily na Ořechovce, rekreační objekt v Horní Plané a několik nemovitostí v Táboře. Celkově se tento majetek odhaduje na 400 milionů korun. Dluhy dosahují 962 milionů.


Komu, za co a kolik dluží?

NLB Factoring
334 milionů

Skanska
230 milionů

Moravský Peněžní Ústav
144 milionů

Daně finančnímu úřadu v Táboře
6 milionů korun

CRAVT Koupelny
4,3 milionu

Leasing za vůz Bentley Arnage
853 tisíc

Koupě Mercedes GL 320 CDI
761 tisíc

Oprava Ferrari 430 Spider F1
271 tisíc

Teplárna České Budějovice
(za prosinec 2011)
173 tisíc

Dluží za energie, platy i daně

Senior Resort má nyní účty zmrazené. Avšak všechno nasvědčuje tomu, že konta jsou prázdná. Přitom dluhy přesahují minimálně 10 milionů. "Pak by se senioři museli přihlásit o své peníze jako věřitelé v insolvenčním řízení. Je otázka, co se z majetku Senior Resortu podaří zpeněžit, protože žádné nemovitosti nevlastní," podotkla Ivana Touschková z IKT Insolvence.

V takovém případě je velmi pravděpodobné, že důchodci o své peníze úplně přijdou. Často šlo přitom o několikaleté úspory na stáří. "Velmi budu zvažovat, zda maminku v domově nechám. Spíš to vypadá, že podám trestní oznámení," rozzlobila se dcera jedné ze seniorek.

Co se s penězi, které firma Senior Resort od klientů inkasovala, stalo, vědí zřejmě jen její majitelé. Dluhy jsou takřka všude - na energiích, mzdách, zdravotním a sociálním pojištění. Tyto pohledávky šly za firmou L. a S. Tábor, která za ně ručila. 

Ředitel Bulvas tvrdí, že o problémech nevěděl ani neměl přístup k účetnictví. "Zpracovával ho externí pracovník pro L. a S. Tábor. Že se děje něco špatného, jsem si začal uvědomovat až v poslední době, kdy se zpožďovaly mzdy," řekl.

Podle informací MF DNES někteří zaměstnanci kvůli nevyplaceným mzdám dokonce odešli. Ti, kteří zůstali, mají nyní nové smlouvy a platy dostanou vždy včas. Chod seniorského domu tak nebude narušen.

Peníze, které ale zaměstnanci nedostali doteď, už asi neuvidí. To platí i pro většinu věřitelů společnosti L. a S. Tábor. Odhadovaná hodnota majetku firmy ani zdaleka nedosahuje poloviny dlužné částky. Primárně se budou vyřizovat pohledávky, které společnost něčím ručila. Peníze z majetku, který nebyl zastavený, se rozdělí mezi ostatní věřitele.

Velkou část dluhu tvoří sankce. Například Skanska požaduje 230 milionů, přičemž 150 milionů jsou úroky. Nabíhaly půl procenta za jeden den z dlužné částky. A takových závazků je celá řada.

Propletenec společností

Kauza je velmi zamotaná. Figuruje v ní řada firem, které jsou majetkově a personálně propojené. Jedna firma ručí majetkem za druhou. Domy Tábor kupříkladu ručí za půjčku L. a S. Tábor, která ručí za Senior Resort a ten zas jiné firmě. Na jedné adrese sídlí hned několik společností, v jejich vedení se střídají v podstatě tři lidé - Stanislav Snášel, Karel Berka a Martin Hart.

Z dokladů, které má MF DNES k dispozici, vyplývá, že firmy dokonce ručily i za jejich soukromé úvěry.

Snášel má údajně mimořádné komunikační a přesvědčovací schopnosti. Věřitelé mu půjčovali, i když byl zadlužený. "Umí v tom chodit. Postupně se ale moc zhlédnul v luxusním životě a přerostlo mu to přes hlavu," popsal jeden z lidí, kteří Snášela blíže znají.

MF DNES se podařilo zjistit, že stěžejní firmou v případě domova pro seniory - L. a S. Tábor, prošly automobily věhlasných značek Ferrari, Maserati, Bentley nebo Porsche. Za mnohé vozy společnost stále dluží.

Zajímavá je hlavně doba, kdy se tyto superluxusní auta kupovala - jaro 2007. Tedy v okamžiku, kdy firma začala stavět českobudějovický seniorský dům díky úvěru 270 milionů korun.

"V oblasti insolvencí se pohybuji více než 15 let a musím říct, že s něčím podobným jsem se nesetkal. Rozhodně ne v takovém rozsahu," dodal Touschek.

Autor:

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Pacientky zatajily kontakt s nakaženými, v karanténě je 37 zdravotníků

Prachatická nemocnice má v karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem pět lékařů a 32 sester z jednotky intenzivní...

Silnější Motor. Do Budějovic míří Čiliak, bude brankářskou jedničkou

Klíčová otázka při sestavování českobudějovického kádru pro extraligu zdá se být vyřešená. Zákulisní informace...

Člen ostrahy strakonické Billy je nakažený. Čtyři zaměstnanci v karanténě

V jedné z prodejen obchodního řetězce Billa ve Strakonicích pracoval nakažený koronavirem. Šlo o zaměstnance najaté...

Muž hrozil policistovi smrtí poté, co upozornil partu na zákaz shromáždění

Čtyřiačtyřicetiletý muž po telefonu nadával policistovi a vyhrožoval mu zabitím. Stalo se tak poté, co policista ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékař z krumlovské nemocnice má pozitivní test, do karantény jdou kolegové

V českokrumlovské nemocnici o víkendu ordinoval lékař, který měl později pozitivní test na koronavirus. Do karantény...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky
Premium

Rozestupy mezi štamgasty? Hospody se přizpůsobí, ale potřebují jasné pokyny

Podle epidemiologa Romana Prymuly budou lidé v restauracích po uvolnění pravidel zřejmě muset dodržovat rozestupy...

Nakažení jsou pracovníci pošty v Krumlově. Může to zpozdit dodání balíků

Koronavirus může zkomplikovat doručování zásilek v Českém Krumlově. Nákaza nemocí COVID-19 se prokázala u několika...

Prázdno všude, kde bývá hlava na hlavě. Podívejte se na Krumlov bez turistů

Kvůli pandemii koronaviru se Český Krumlov vrátil o desítky let zpět. Místo davů asijských turistů jsou tam nyní...

Březnové mrazy ovlivní sklizeň jihočeských ovocnářů, bylo i minus dvanáct

Sady jihočeských ovocnářů zastihly ve druhé polovině března noční a ranní mrazy. Pěstitelé nyní zjišťují, jaké škody to...

Najdete na iDNES.cz