Vanžurová zůstává v čele Písku. I díky hlasům dvou zastupitelů za KSČM

  8:57aktualizováno  8:57
Do poslední chvíle nebylo při ustavujícím zastupitelstvu v Písku jasné, kdo skončí v opozici. Při předchozích vyjednáváních vznikly dva trojbloky. Jednomu chyběl do nadpoloviční většiny jeden hlas, druhému dva. Rozhodli tak nakonec dva komunisté.

Eva Vanžurová bude i nadále starostkou Písku. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Josef Soumar za Piráty a dosavadní starostka Eva Vanžurová z uskupení Pro Písek (Jihočeši 2012, TOP 09 a Volba pro město). To byla jména dvou kandidátů nominovaných na čtvrteční ustavující schůzi zastupitelstva na post starosty Písku.

Návrh sociálního demokrata Ondřeje Veselého na tajnou volbu starosty získal jen třináct hlasů ze sedmadvacetičlenného zastupitelstva. Ve veřejné volbě pak zastupitelé zvolili čtrnácti hlasy na další čtyři roky do čela Písku Evu Vanžurovou. Kromě mateřského uskupení Pro Písek pro ni zvedli ruku i sociální demokraté, KDU-ČSL a dva komunisté.

Josef Soumar získal o hlas méně. Do vedení Písku ho podpořili Piráti, ODS, ANO a Marek Anděl z Písek sobě.

Jeho kandidatura byla překvapením. Původně Piráti tvrdili, že se vzhledem k tomu, že mají málo zkušeností, nezajímají o posty ve vedení města. Už v začátcích povolebních vyjednávání ale názor změnili a stáli o místostarostu pro finance nebo investice.

„Čekají nás další čtyři roky společné práce ve prospěch Písku a občanů. Na dokončení čekají rozpracované investiční akce, je připravena řada dalších projektů v různých oblastech. Prvním velkým úkolem bude schválení rozpočtu na rok 2019,“ prohlásila po zvolení starostka Eva Vanžurová. „Chtějte od města pomoc, ale nechtějte od města vše,“ dodala.

Jednou z největších investičních akcí příštího roku bude zřejmě výstavba nového plaveckého bazénu pod lesnickou školou u fotbalového stadionu. Na to už má město hotový projekt, ale stavbu se dosud nepodařilo zahájit.

Tři místostarostové místo dvou

Až do ustavujícího zastupitelstva přitom nebylo jasné, kdo Písek povede. Ani téměř měsíc od voleb totiž strany nedokázaly najít společnou řeč natolik, aby mohly do zastupitelských křesel zasednout s domluvenou koalicí mající nadpoloviční většinu.

Prvotní slibná jednání o koaličním modelu ve formátu Pro Písek, ČSSD, KDU-ČSL a ODS čítající patnáct hlasů se zadrhla poté, co od jednacího stolu odešli zástupci ODS. Strana měla mimo jiné výhrady k obsazení křesla v radě zástupci sociálních demokratů.

Volby v Písku

Účast 40,25 % (27 zastupitelů)
Pro Písek 19,8 % (6)
Piráti 15,3 % (5)
ANO 13,0 % (4)
ČSSD 11,3 % (3)
ODS 9,8 % (3)
KDU-ČSL 8,8 % (3)
KSČM 8,0 % (2)
Písek sobě 5,8 % (1)

A protože KDU-ČSL odmítla spolupráci s hnutím ANO, vítězné uskupení Pro Písek začalo jednat znovu s Piráty, kteří získali ve volbách pět mandátů. S nimi se původně rozešlo právě kvůli požadavku České pirátské strany na místostarostu majícího v gesci finance.

Vítězné uskupení přizvalo Piráty do koalice s ČSSD a KDU-ČSL. Ta by měla bez Pirátů dvanáct hlasů. Jenže domluvit se nedokázali ani podruhé. Mezitím navíc vznikl trojblok ODS, Piráti, ANO. Na svou stranu následně získal ještě Marka Anděla z Písek sobě a disponoval tak třinácti hlasy. Rozhodující tedy byly nakonec dva volné hlasy zastupitelů za KSČM.

Novinkou v nadcházejícím volebním období bude počet místostarostů. Zatímco v uplynulých čtyřech letech měl Písek jen dva, teď se vrátí k modelu z roku 2011, kdy funkci zastávali tři. Prvním uvolněným místostarostou je Petr Hladík z KDU-ČSL, druhou místostarostkou Petra Trambová (Pro Písek) a třetím místostarostou se stal poslanec a někdejší starosta, sociální demokrat Ondřej Veselý.

I přesto, že Piráti uhráli ve volbách druhý nejlepší výsledek, skončili v opozici. Překvapivě přes tento fakt padl od Rudolfa Tylla z Pro Písek návrh dát jedno z křesel v radě právě zástupci Pirátů Martinu Brožovi.

„Byl jediným opozičním zastupitelem, který se pravidelně účastnil v minulém období rady města. Současně získal jako kandidát do zastupitelstva města nejvíce hlasů,“ shrnul Tyll.

„Tohoto cirkusu se odmítám zúčastnit,“ odvětil Brož. Stejně se ke své kandidatuře postavil i další Pirát Zbyněk Konvička. Rada tak bude mít nakonec pět členů.

Nejčtenější

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Slavia porazila Budějovice, Vsetín vyhrál ve šlágru nad Kladnem

Budějovičtí hokejisté slaví gól.

Hokejisté druhého Vsetína zdolali ve šlágru 48. kola první ligy třetí Kladno 6:1 a po sedmé výhře za sebou se...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Soud musí po více než půlstoletí projednat žalobu na určení otcovství

Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto).

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat...

Další z rubriky

Do vedení třeboňských lázní míří dcera bývalého ředitele

Libuše Kotilová se stará o výstavu hub v Třeboni. Než začne, musí nasbírat...

Nově vzniklé místo generálního ředitele ve Slatinných lázních Třeboň obsadí místní rodačka Libuše Kotilová. Výběr...

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

O stopy pro běžkaře u Nové Pece se rolbař stará ve svém volném čase

V okolí Nové Pece na Šumavě se stará o údržbu běžkařských stop strážce NP...

V okolí šumavské Nové Pece leží nejvíc sněhu za posledních 12 let. Rolbař Luděk Švejda tak má v posledních dnech plno...

Najdete na iDNES.cz