Srážek se zvěří na silnicích rychle přibývá, nehody řidiči často ani nehlásí

  9:12
Od loňského října do letošního února je na jihu Čech nahlášených 1 302 nehod srážek se zvěří. Velkou většinu tvoří srny a srnci, následují divoká prasata. Reálné číslo je ještě vyšší, mnozí incident nenahlásí.

Havarovaný skútr jednačtyřicetiletého řidiče. Dál na silnici je vidět srnu, která při srážce s malým motocyklem zahynula. | foto: Policie ČR

Na šestikilometrovém úseku silnice mezi Starou Oborou u Hluboké nad Vltavou a Novou Vsí na Českobudějovicku řidiči mnohdy musejí kličkovat, aby se vyhnuli tělům přejetých zvířat.

Když si jednatel budějovického okresního mysliveckého spolku Pavel Pletka dělal statistiku, kolik větších kusů zvěře tam motoristé přejedou, za loňský rok napočítal 42. „A to přitom nemusí být konečné číslo. Podobné množství přejetých zvířat je například i u Strážkovic nebo poblíž Kamenného Újezdu,“ popisuje Pletka nedávné zkušenosti.

Srážek se zvěří je podle něho na Budějovicku i v celých jižních Čechách poměrně dost, což potvrzují i čísla z pojišťoven. Například podle Generali Česká pojišťovna je Jihočeský kraj s 1 302 hlášenými událostmi mezi loňským říjnem a letošním březnem druhý nejhorší z celé republiky.

Takzvaný SRNA index pracuje s počtem nehod zanesených v policejních statistikách a je doplněný o odhad z dat jednotného systému dopravních informací (JSDI), výši škod na majetku, zdraví i životech. „Robustnější datový model nám pomáhá získat přesnější obrázek o střetech vozidel se zvěří, a to zejména v krajích, kde policisté přestali se systematickou evidencí těchto nehod,“ vysvětluje odborník z Centra dopravního výzkumu Michal Bíl.

Opatrní musejí být řidiči zejména na Českobudějovicku, kde motoristé nahlásili celkem 304 nehod za 12 milionů korun. Jak ale Pletka upozorňuje, je to jen malá část všech srážek se zvěří. „Evidují se hlavně nehody služebních aut nebo vozů s pojištěním. Obecně je to ale tak, že nenahlášených případů je o poznání více než těch nahlášených. Těch může být maximálně do čtyřiceti procent,“ připomíná.

Meziročně o 15 procent více

Podle dat Generali navíc počty hlášených střetů stoupají, meziročně až o patnáct procent. Podle Pletky lze hledat příčiny i v covidové pandemii, kdy lidé začali trávit více času venku. „Nemohli nikam za zábavou, proto častěji vyráželi na procházky do přírody, což už jim zůstalo. Pokud venčí psy, které mají na volno, často vyplaší zvěř, která bezmyšlenkovitě utíká pryč. Běžně jsou sražena za bílého dne i divoká prasata, která jsou jinak aktivní hlavně v noci,“ zmiňuje Pletka.

I proto se tak celkem běžně instalují podél rizikových úseků různé plašiče, odrazky nebo pachové ohradníky. Jihočeský kraj v souvislosti s tím myslivcům nabízí dotace, v čemž hodlá pokračovat i do budoucna. „V současné době jsou takzvaná opticko-pachová zradidla instalovaná na šesti úsecích na jihu Čech. Účinnost se na jednotlivých úsecích liší a také záleží, jakou dobu jsou zařízení nainstalovaná,“ vysvětluje mluvčí hejtmanství Hana Brožková.

Plašiče fungují spíše dočasně

Nejvyšší účinky mají podle ní krátce po instalaci a postupně klesají s tím, jak si zvěř na zradidla časem zvyká. „Jejich výhodou je, že jsou zaměřená na dva smyslové vjemy, což zvyšuje jejich účinnost, která v průměru dosahuje sedmdesáti procent,“ dodává Brožková.

Do budoucna plánuje hejtmanství instalovat tato zařízení na čtyřech dalších úsecích v regionu. Pokud už řidič nějaké zvíře srazí, má v takovém případě povinnost událost nahlásit. Pokud z místa odjede i se sraženým kusem, jedná se o případ pytláctví. „Podle zákona musí střet řidič nahlásit příslušnému mysliveckému spolku. Kolikrát to ale stačí říci v nejbližší vesnici, kde se lidé znají a informaci si předají. Praxe je však spíše taková, že lidé bez pojištěného auta většinou z místa nehody odjedou i s mrtvým zvířetem,“ připouští Pletka.

Statistiky pojišťoven také naznačují, jaké druhy motoristé nejčastěji v Česku srazí. Pod koly osobních i nákladních automobilů končí nejčastěji srnec či srna, a to až v osmdesáti procentech případů. Následuje prase divoké, které údaje plní z deseti procent. Na ostatní střety připadají už ve velmi malých počtech zbylé druhy zvířat.

Pozor, srny. Seznam úseků, kde řidiči havarují kvůli zvěři, stále roste

„Lze očekávat, že v lesních oblastech jde o jeleny či laně a daňky nebo daněly. V nížinách a tam, kde jsou příhodné podmínky, půjde i o zajíce nebo lišky. Výjimečně se řidič může střetnout i s vlkem či rysem, což je v našich poměrech ojedinělá událost,“ popisuje praxi Michal Bíl. Zároveň ale dodává, že právě šelmy dokážou regulací kopytníků snížit počet jejich střetů s autem.

Na konci letošního února zaznamenali srážku s vlkem například i policisté u Volar na Prachaticku, kterého přejel řidič Škody Fabia. Šelma mu podle výpovědi vběhla těsně před projetím místa pod kola, srážce se tak nedalo zabránit. Podobný případ zaměstnali policisté na Prachaticku i v březnu 2022 nedaleko obce Strážný u hranic s Německem.

13. září 2022

  • Nejčtenější

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40 lidí. Na hlučné obyvatele si stěžují místní, majitel nemovitosti ale takový stav nájemníků popírá....

18. července 2024  15:34

Hotovo. Fotbalové Budějovice přebírá Jirka, předseda dozorčí rady akademie

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradil na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice 66letý podnikatel Dalibor Jirka, který působí v tamní akademii jako předseda dozorčí rady. Úterní...

16. července 2024  21:33,  aktualizováno  17.7 12:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tábor prodal zámek za korunu, teď radnice uvažuje o jeho koupi za 35 milionů

Soukromý majitel se chystá prodat barokní zámek v táborské části Měšice. Objekt s parkem nabízí přes realitní kancelář za 35 milionů korun. Předkupní právo má město Tábor, které mu ho ve druhé...

17. července 2024  9:45

Třeboň letos láká méně turistů. Ceny jsou až moc vysoké, upozornil starosta

Podnikatelé z lázeňského města pociťují úbytek turistů. Někteří mají za to, že vedení Třeboně podcenilo letošní kulturní program. Starosta Jan Váňa si to nemyslí, ale také upozorňuje na vysoké ceny.

18. července 2024  9:13

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Že by? Koubek znovu řeší prodej Dynama, blízko je skupina podnikatelů

Budějovické Dynamo by ještě před startem nové sezony mohlo změnit majitele. Znovu se rozjela jednání o novém vedení fotbalového klubu. Důležitou roli v tom hraje Emil Kristek, aktuálně obchodní...

15. července 2024  12:55

Žena ze soucitu posílala podvodníkům peníze, za půl roku ji obrali o tři miliony

Táborští kriminalisté obvinili dva muže a dvě ženy z podvodu, za což jim hrozí až osm let vězení. Partička podle policie připravila dvaašedesátiletou ženu o více než tři miliony korun. Peníze z ní...

22. července 2024  15:28

Muže ráno vyděsila metrová užovka, plazila se bytem. Majitel se zatím nehlásí

Asi metr dlouhý had v pondělí ráno nepříjemně překvapil majitele bytu na českobudějovickém sídlišti Máj. Strážníci nejedovatou užovku červenou odchytili a převezli do hlubocké zoo. Její chovatel se...

22. července 2024  10:32

Čekám do chvíle, až když je přímo nade mnou. Jsem trochu blázen, líčí lovec bouřek

Fotograf Lukáš Gallo jezdí po jižních Čechách a loví se svým aparátem bouřky. Podařilo se mu zachytit úder blesku do hladiny rybníka Dehtář nebo vzácné Kelvin-Helmholtzovy oblaky. Kvůli bouřce najede...

22. července 2024  6:01

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami. Zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...