VIDEO: Studená voda, drsné překážky a chlad vítaly závodníky na Lipně

  11:37aktualizováno  11:37
Lipno nad Vltavou hostilo o víkendu závody Spartan race. Tři překážkové tratě otestovaly fyzickou i duševní sílu a vytrvalost více než osmi tisíc mužů a žen. Účastníci vystoupali na Stezku korunami stromů a okusili i studenou vodu v přehradě.

„Pojď, pojď! Už jenom kousek,“ křičí skupinka diváků na břehu Lipna směrem k mladému závodníkovi, který vylézá promočený z vody.

Má za sebou další z překážek siláckého klání Spartan race. Jen co se dostal ze studené vody, musí překonat za pomoci lana kluzkou šikmou zeď. Trest za nesplnění úkolu? Třicet angličáků.

Závod se s nikým nemazlí. Tři překážkové tratě, které organizátoři připravili na sobotu a neděli v Lipně nad Vltavou, otestovaly fyzickou i duševní sílu a vytrvalost více než osmi tisíc mužů a žen.

A právě trojicí závodů v jednom víkendu je lipenská zastávka přitažlivá.

„Rozhodli jsme se poprvé v Česku vměstnat všechny hlavní kategorie Spartana do jednoho víkendu. Běžci mají jedinečnou možnost za pouhé dva dny získat cennou Trifectu, tedy ocenění za zvládnutí všech tří typů závodu v jednom ročníku,“ vysvětluje hlavní pořadatel středoevropské sekce závodů Spartan race Michal Kúkola.

Tisícovky siláků tak zkoušely zvládnout nejobtížnější kategorii Beast, klasický závod Super a nejkratší Sprint. Vysoké účasti startujících i diváků pomohlo podle Kúkoly atraktivní prostředí Lipenské přehrady.

Fotogalerie

„Na Lipně jsme úplně poprvé a jsem moc rád, že se nám podařilo do závodu zapojit Stezku korunami stromů,“ dodává.

Jen kousek od malé nádrže s vodou, odkud závodníci vylézají k šikmé zdi, visí z nevysoké dřevěné konstrukce několik lan. Cílem je vyšplhat po jednom z provazů až k břevnu a udeřit zavěšený zvonek.

Ve tváři blížícího se účastníka je vidět utrápený výraz. S vypětím všech sil se však vysouká nahoru. Úspěch na překážce potvrzuje i opodál stojící dobrovolník a na důkaz splnění úkolu si s ním plácne.

„Máme podél dráhy připravených asi dvě stě pomocníků, kteří asistují necelé čtyřicítce organizátorů,“ říká Kúkola. Dobrovolníci také dohlížejí na to, aby si sportovci nekrátili trať a nešidili tresty. V případě porušení pravidel jim hrozí bezpodmínečné vyloučení ze závodu.

Náročnost terénu tentokrát podtrhuje nevlídné počasí, které celý víkend v šumavských kopcích panuje.

„Na trati je to v pohodě, i když je člověk mokrý. Zdolávání překážek nás vždycky zahřálo, nejhorší to ale bylo v cíli. Jak jsme se přestali hýbat, dala se do nás hrozná zima,“ popisuje Lukáš Taraba z Týna nad Vltavou.

Podobnou zkušenost potvrzuje Matúš Koprivňák, jenž přijel na Lipno až z východního Slovenska. „Kdybych věděl, jaké bude počasí, tak si přibalím mnohem víc náhradního oblečení,“ usmívá se v cíli promočený, ale očividně spokojený slovenský běžec.

Koprivňák přijel s několika kolegy a závodí také ve vedlejší kategorii týmů.

„Docela se nám daří. Máme jako skupina úspěchy i na domácích závodech nebo v Polsku,“ říká. Středoevropský Spartan race má zastávky ještě v Rumunsku a Maďarsku.

Na startu se v nedělním kratším závodě dokonce objevil také vozíčkář, což se ve střední Evropě doposud nestalo.

„Chtěl si splnit sen, tak jsme mu v tom pomohli. S partou pomocníků absolvoval nejkratší sprinterskou trať, na závod se všichni připravovali více než tři měsíce,“ obdivuje Kúkola odvahu a odhodlanost handicapovaného nadšence.

I přes nevlídné počasí si Kúkola lipenský závod pochvaluje. „Určitě se sem vrátíme i příští rok. Beru to jako velkou chybu, že jsme zde Spartana nepořádali už dříve.“

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

V mateřské škole, kam sám chodil, pomohl vyrůst úžasné přírodní zahradě

Dlouhý vrbový tunel vede k vodní kaskádě napojené na 15 metrů hlubokou studnu....

Pod křídly draka. Tak se jmenuje zahrada u mateřské školy ve Strmilově nedaleko Jindřichova Hradce. Navrhoval ji sice...

Další z rubriky

Více komfortu, wi-fi i nové spoje. Jihočechy dál vozí České dráhy

V Českých Budějovicích představily České dráhy novou vlakovou soupravu

Na regionálních tratích v Jihočeském kraji bude vozit cestující i v následujících deseti letech národní dopravce. Deset...

Chceme turistům zpřístupnit cestu k Modrému sloupu, řekl Brabec na Šumavě

Premiér Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec si v pátek...

Turisté se na Šumavě možná vrátí k oblíbenému Modrému sloupu. Prohlásil to během páteční návštěvy ministr životního...

Parkovací zóny v Českých Budějovicích rozšíří na začátku listopadu

Parkovací místa označená modrou barvou budou moci od 1. listopadu využívat jen...

Obyvatelé Pražského předměstí v Českých Budějovicích se dočkají rozšíření parkovacích zón až k řece Vltavě v listopadu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz