Byl to socialistický klump, říká sběratel o Škodě 1201. Přesto ji koupil

  17:29aktualizováno  17:29
Příznivci historických vozidel si mohli o víkendu na jihu Čech dosyta užít nablýskaných strojů, s nimiž přijeli jejich majitelé na 9. ročník soutěže South Bohemia Classic. Novinkou byla výstava veteránů, která představovala hlavně kolekci škodovek.

Ve vzorově zaparkované řadě červených „babiček“ Škoda Felicia a Škoda Octavia přitahoval pozornost černý vůz Škoda 1201 Sedan. Okolo se točil prošedivělý muž v triku, který si zájem lidí nelíčeně užíval.

Ochotně jim se širokým úsměvem vysvětloval vše, co je na veteránu zajímalo. Navzdory tomu, že ho ke koupi sedanu přemluvila jeho manželka, sám by si ho prý nikdy nepořídil.

Fotogalerie

„Škodovky sbírám už řadu let a přiznám se, že toto auto se mi nikdy nelíbilo. Ale manželce se líbilo a přemluvila mě, abychom si ho pořídili. Máme ho už osm let,“ říká majitel sedanu osmapadesátiletý Ladislav Vaňous z Českých Budějovic.

Jeho černému veteránu je letos přesně šedesát let a pod kapotou má 45 koní s průměrnou spotřebou osm až devět litrů na sto kilometrů. Sedan je první sériová škodovka s celokovovou karoserií, prvně byly použity zcela zapuštěné vnější kliky dveří a poprvé jsou také všechny dveře zavěšeny vpředu po směru jízdy.

„Podle mě to nebylo moc dobré auto, byl to takový socialistický klump. Sedanů se ani moc nedochovalo. Tento žena vypátrala u muzejníka Emila Roděje v Jílovicích. Původně tento vůz sloužil u Státní bezpečnosti ve Frýdku-Místku,“ popisuje Vaňous.

Ostatně mezi obyčejné řidiče se moc nových sedanů nedostalo. Jezdily hlavně jako taxíky, služební vozy podniků či ministerstev a také sloužily pro potřeby SNB.

„A když se budu bavit o škodovkách, nikdy se mi nelíbila dvanáctsetdvojka. To je takový ten stejšn, který se nejčastěji vyráběl jako sanitka. Mohl jsem ho mít několikrát, ale nestál jsem o něj,“ vypráví nadšený veteránista, který se tomuto koníčku věnuje už přes dvacet let.

Během té doby se jeho sbírka škodovek rozrostla na osmnáct aut, z nichž může patnáct kdykoli nastartovat a vyjet s nimi na silnici. Vůbec prvním autem v jeho veteránské kolekci je Škoda Octavia po dědovi. Ale sám přiznává, že kdyby neměl technicky nadanou dceru, kdo ví, zda by se někdy pro tento koníček nadchl.

„Nepojízdná oktávka byla zastrčená ve stodole. A když jsme se jeli s pětiletou dcerou Marcelkou dívat na historická auta na Křivonosku, řekla mi: ‚Tati, ale vždyť my máme takové auto doma.‘ Tím to začalo, že jsme se rozhodli, že ho zrenovujeme,“ vzpomíná cestář, který má jako vyučený traktorista a mechanizátor k „rezavému plechu“ blízko a většinu oprav zvládne sám. Vlastně v poslední době s vydatnou pomocí dcery i jejího přítele, kteří s ním lásku ke starým autům sdílejí.

„Rádi jezdíme s octavií z roku 1960, kterou jsme přivezli před třinácti lety z Prachatic. Její majitel automechanik měl devadesát let a už s ní nemohl jezdit. Po technické stránce je to naše nejlepší auto,“ libuje si Ladislav Vaňous.

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Řidička MHD si podle lidí za jízdy lakovala nehty na nohou, volali policii

Ulicí E. Rošického jezdí v Českých Budějovicích jen linka 8. Oůvodně tam přitom...

Kuriózní případ zaznamenali policisté v Českých Budějovicích. Přivolali je cestující z trolejbusu s tím, že si řidička...

Lidé mají zničený lak na autech, továrna dostala za únik prachu pokutu

Takhle mají zničený lak auta, která stojí nedaleko firmy Gienanth Czechia.

Pokutu téměř 300 tisíc korun uložila Česká inspekce životního prostředí firmě na Českokrumlovsku, které unikal do...

Deset tisíc pstruhů má v sobě karcinogenní látku, do ČR se dostali z Itálie

Zahájení pstruhové sezona na řece Teplé (16. dubna 2017).

Veterináři zjistili, že 10 500 pstruhů z Itálie mělo ve svalovině zakázanou leukomalachitovou zeleň, povolený limit...

Straku někdo zastřelil, soused se vzduchovkou přiznal jen palbu na terč

Žena našla na zahradě zastřelenou straku.

Střelbu ze vzduchovky slýchali v posledních dnech lidé v českobudějovické části Čtyři Dvory. Když jedna z obyvatelek...

Další z rubriky

Ve Srubci nemají školu, rodiče předškoláků proto podvádějí s bydlištěm

Srubec je z pohledu čísel nejrychleji rostoucí satelitní obcí kolem krajského...

Ve Srubci u Českých Budějovic v minulých týdnech opět náhle ubylo obyvatel. Důvod? Zápisy dětí do prvních tříd a s tím...

Z psychiatrické léčebny na Strakonicku utekl pacient, čekalo na něj auto

Miroslav Zeman utekl z Psychiatrické léčebny ve Lnářích.

Z Psychiatrické léčebny ve Lnářích na Strakonicku utekl pacient. Podle personálu to měl naplánované, protože na něj...

Na ČVUT předával diplomy robot, programoval jej student z Českých Budějovic

Absolventům v pražské Betlémské kapli na konci března předával diplomy robot.

Absolventům ČVUT předával v pražské Betlémské kapli na konci března vysokoškolské diplomy robot. V Česku to bylo vůbec...

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na iDNES.cz