Soukromník chce spravovat lom, lidé se bojí, že je tam pak nepustí

  9:30aktualizováno  9:30
Viktor Mačura vlastní část vzácného lomu Svatá Anna v Táboře. Po městu chce, aby mu prodalo i zbytek a on ho měl celý. Místní se však obávají, že místo oplotí a bude vybírat vstupné.

V lomu Svatá Anna u Tábora byla v červenci otevřena první soukromá přírodní zóna. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Z unikátního lomu Svatá Anna v táborské městské části Měšice je první soukromá přírodní chráněná zóna v Česku. Její majitel Viktor Mačura lokalitu vyčistil, zvelebil a láká veřejnost, aby se přišla podívat, jak v několika mělkých jezírkách rostou vzácné rostliny.

Kdo bude chtít, může dobrovolně přispět zakoupením "vstupenky" občanskému sdružení, které je s Mačurou spojené. Ačkoliv jeho plány znějí bohulibě, někteří obyvatelé ho kritizují.

Důvod? Část lomu patří městu a tu chce právě Mačura od Tábora získat. Lidé se bojí, že až bude celý prostor v soukromých rukou, do lomu nebudou moci vůbec chodit.

Fotogalerie

Mačura se s městem snaží vyjednat směnu pozemků už několik let. Chce, aby mu patřil celý lom. Nyní nabídl, že za městské pozemky v hodnotě 200 tisíc korun dá Táboru parcely v ceně 422 tisíc korun.

Jenže proti obchodu jsou dva odbory táborské radnice. Odbor územního rozvoje, protože nabízené pozemky jsou ornou půdou, kdežto městské jsou veřejná prostranství, a odbor dopravy zase nesouhlasí proto, že po městských pozemcích vede veřejná účelová komunikace.

Proti výměně pozemků protestuje i šéf výboru Měšic František Noháč. "Lidé dneska nemají kam jít. Když to město vymění, ohradí to majitel plotem a nikdo do lomu nevkročí. Rekreační oblast pro Měšice přijde vniveč," řekl Noháč s tím, že Měšičtí jsou připraveni se naopak domluvit na spolupráci a pomoci i s údržbou.

Mačura pozemky vyčistil a upravil. Podle svých slov zde on a jeho rodina odpracovali 1 200 hodin. Vyvezli odpadky, suť, uklidili rozbité lahve i injekční stříkačky. To potvrzuje i učitelka z místní školy Renata Stradová, která se však přidává k obavám místních.

"Byla jsem na slavnostním otevření, kde se prodávaly knoflíky za 99 korun, které slouží jako vstupenka do tohoto prostoru. My, jako rodáci z Měšic, máme k tomuto území vztah a chceme jej využívat. Je samozřejmě pravda, že tam odvedli velký kus práce, ale je potřeba se domluvit. Jsme ochotni i investovat peníze, které na fungování Měšic z městského rozpočtu máme," říká.

Koupíte knoflík a máte neomezený vstup do lomu

Majitel lomu vstupné přiznává i na internetových stránkách lomu. Právě zakoupení žlutého knoflíku opravňuje k neomezenému počtu vstupů do soukromé lokality, avšak Mačura tvrdí, že to rozhodně není podmínka, ale jen dobrovolný příspěvek.

Kromě toho veškeré takto vybrané peníze podle něj putují na podporu táborského občanského sdružení Pro rodinu, tradici a budoucnost.

Sdružení sídlí v Měšicích v domě, jehož majitelkou je podle výpisu z katastru nemovitostí Mačurova žena Eva. "Naše rodina je se sdružením spjata, protože máme se sdružením i další záměry. Například chceme pomoci k propagaci tradičního pojetí rodiny," přiznává Mačura a opakuje, že v lomu nechce provozovat nic jiného než soukromou přírodní zónu.

"Chceme lokalitu zachovat takovou, jaká je, pouštět do ní všechny slušné lidi a zároveň chceme aby sloužila i pro školy či amatérské přírodovědce jako prostor pro zkoumání," tvrdí.

Podle zastupitele Tábora a architekta Jana Stacha (TOP 09) jsou obavy lidí o to, že by Mačura mohl lom oplotit, zbytečné. "Pozemky, o které má zájem, jsou vedeny jako veřejná zeleň. Není možné, aby byly uzavřené," komentoval Stach.

O tom, zda Tábor pozemky s Mačurou smění, budou rozhodovat až noví zastupitelé po podzimních volbách.

Nejčtenější

Zeman na Živitelku dorazil golfovým vozíkem, pak tepal Bursíka

Prezident Miloš Zeman přijel na zahájení agrosalonu Země živitelka. Po areálu...

V Českých Budějovicích začal 46. ročník agrosalonu Země živitelka. Na jeho zahájení přijel i prezident Miloš Zeman,...

Vandal udělal zmatky na stavbě silnice, vytrhal kolíky a změnil její trasu

Silnice povede kolem místní části Měšice.

Dlouhodobé protesty proti stavbě spojky Chýnovské a Vožické ulice v Táboře zjevně pokračují i po zahájení prací. Jen co...

Další kilometry dálnice D3 budou u Budějovic v provozu do konce roku

Nový úsek dálnice D3 mezi Bošilcem a Ševětínem měří přes osm kilometrů.

Ředitelství silnic a dálnic uvede ještě do konce letošního roku do provozu další úsek dálnice D3. Tentokrát to bude...

Začíná Země živitelka, Karel Roden přiveze nejmenší plemeno skotu

Na českobudějovickém výstavišti skončil 41. ročník výstavy Země živitelka....

V Českých Budějovicích ve čtvrtek začne už 46. mezinárodní agrosalon Země živitelka. V sobotu tam zemědělci oslaví...

Zprvu nevěrohodný tip dovedl policisty k ukrytému tělu, brzy dopadli vraha

Policisté objevili tělo zavražděného muže ukryté pod větvemi a odpadem.

Táborští policisté obvinili dvaadvacetiletého mladíka, že po předchozí hádce ubodal šestačtyřicetiletého muže a ukryl...

Další z rubriky

Kraj dal milion na hokejový turnaj s Rusy, hlavní hosté ale nepřijedou

Na zápasech hokejové extraligy se v budějovické Budvar aréně bude zřejmě...

Účast týmu z Jekatěrinburgu, prohloubení spolupráce se vzdáleným ruským regionem a zájem ze strany jihočeských diváků....

V bio vejcích z jihu Čech bylo DDT, může za to stará hala pro nosnice

Ilustrační foto

Při mimořádné kontrole bio produktů našli veterináři u jihočeského producenta ekologických vajec zbytky toxického...

Středula o stravenkách: Letní mediální balonky z financí

Josef Středula na volebním sjezdu ČSSD v Hradci Králové (7. dubna 2018).

Ministryně financí Alena Schillerová navrhla, že by lidé místo stravenek mohli dostávat rovnou peníze. Jenže proč?...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz