Soud zamítl žalobu na nemocnici. Zanedbání péče o invalidu se neprokázalo

  13:57aktualizováno  13:57
Dlouhý spor mezi českobudějovickou nemocnicí a sestrou dnes již zemřelého pacienta skončil zamítnutím žaloby. Rozhodl tak Okresní soud v Českých Budějovicích. Jaroslava Žáčková se ve při snažila dokázat, že o jejího šedesátiletého bratra zdravotníci špatně pečovali a způsobili mu další bolesti a psychické potíže.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: freeimages

Jaroslava Žáčková požadovala jako satisfakci 100 tisíc korun. „Nejde mi o peníze, ale o morální odškodnění. Aby nemocnice přiznala chybu,“ uvedla.

Příběh se smutným koncem měl počátek v dubnu 2014, kdy záchranáři přivezli do nemocnice invalidu se zlomeninou stehenní kosti. Způsobil si ji doma pádem z vozíku.

Během několika dnů museli lékaři pacientovi, hospitalizovanému na úrazovém oddělení, amputovat nejdříve jednu a pak i druhou nohu. Končetiny byly zasažené infekcí následkem proleženin a špatného prokrvování. Podle diagnózy muži navíc selhávaly ledviny.

Žalobkyně tvrdí, že k proleženinám přišel až v nemocnici, protože neměl polohovací postel, a navíc mu přivazovali ruce v době, kdy trpěl největšími bolestmi.

Kvůli jednání ošetřovatelů sice podal muž po svém propuštění z nemocnice trestní oznámení, ale policisté věc odložili pro nedostatek důkazů. Pochybení nenašel ani krajský úřad, kam podala stížnost Žáčková, když její bratr zemřel.

Soud vyslechl řadu svědků z okruhu zdravotníků a hodnotil znalecké posudky. Praktiky popsané v žalobě všichni odmítli. „Pacient se k nám dostal ve velmi zanedbaném stavu s proleženinami,“ uvedl primář úrazového oddělení Pavel Kopačka.

Další ošetřovatelé vypověděli, že kvůli agresivnímu chování muže sice na posteli zpočátku fixovali, ale nekurtovali. Tato praxe vypadá tak, že se pacientovi přitáhne přikrývka přes prsa a její rohy přivážou k posteli. Muže umístili podle jejich svědectví na jedinou polohovací postel, kterou mělo úrazové oddělení k dispozici.

„Z dokazování vyplývá, že proleženiny měl pacient ještě před hospitalizací a během čtyř dnů na úrazovém oddělení nebyla péče o něj nedostatečná nebo nesprávná,“ uzavřel samosoudce Miroslav Jurman.

Pro žalobkyni je výsledek soudního sporu dvojitým zklamáním. Bude totiž muset uhradit náklady vleklého řízení, které určitě převýší částku požadovaného odškodnění.

Právní zástupce nemocnice Jiří Jarušek naznačil, že jeho strana se pravděpodobně nevzdá náhrady výdajů za proces. Žalobkyně totiž podle jeho slov jednala až šikanózně a nemocnici skoro vydírala.

„Nemocnice sice zvenku vypadá pěkně, ale uvnitř je to jiné. Lidé, kteří mají podobné zkušenosti, mě varovali, že jdu hlavou proti zdi,“ komentovala výsledek Jaroslava Žáčková.

Nejčtenější

Na Jindřichohradecku se pohybuje šelma, zřejmě puma americká

Roční samice pumy americké Princess při pravidelné vycházce na Malé Straně.

Mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná na Jindřichohradecku se podle policie pohybuje velká kočkovitá šelma, zřejmě puma...

Nepanikařte, radí lidem v největším keřovém labyrintu střední Evropy

Obludiště se rozkládá na ploše šest tisíc metrů čtverečních, na níž roste 12...

V Dolní Pěně u Jindřichova Hradce mají největší keřový labyrint ve střední Evropě. Na návštěvníky čekají tři kilometry...

Převrácený tahač shořel i s převáženým strojem, řidič zemřel v kabině

Řidič kamionu, který nedaleko Vodňan sjel ze silnice, na místě zemřel.

S požárem kamionu ráno bojovali jihočeští hasiči na silnici I/20 u Libějovic na Strakonicku. Vůz vyjel mimo silnici,...

Nákladní vůz nedal přednost motorce, její řidič při střetu zemřel

Nákladní auto vyjíždělo u Vodňan z vedlejší silnice a zřejmě nedalo přednost...

Dva motorkáři zemřeli v úterý na silnicích v jižních Čechách. Jeden přišel o život na Strakonicku, když se střetl s...

Vzal jsem z traktoru lano a běžel k jezu, říká zachránce tří tonoucích

Tomáš Neškodný zachránil před utonutím dvě děti a jejich matku.

Když se četař Tomáš Neškodný v neděli rozhodl, že bude sušit seno na louce u jezu U Karáska v Heřmani na Písecku, kde...

Další z rubriky

K nepovedené privatizaci Aurory se už nevracím, říká šéfka lázní

Libuše Kotilová strávila v třeboňských lázních své dětství. Její otec byl...

Třeboňské lázně si pamatuje už jako dítě, jeden čas je dokonce vedla jako obchodně-provozní ředitelka. Začátkem...

Převrácený tahač shořel i s převáženým strojem, řidič zemřel v kabině

Řidič kamionu, který nedaleko Vodňan sjel ze silnice, na místě zemřel.

S požárem kamionu ráno bojovali jihočeští hasiči na silnici I/20 u Libějovic na Strakonicku. Vůz vyjel mimo silnici,...

Žena žaluje nemocnici v Písku, po operaci dělohy má poškozený močovod

Ilustrační snímek

Českobudějovický krajský soud se začal zabývat případem dvaapadesátileté pacientky, která kvůli operaci dělohy z roku...

Najdete na iDNES.cz