Jiří Shrbený už prošel i dalšími souběžnými procesy týkajícími se například tunelování státních dotací na pivovar. Za to dostal pětiletý trest. Jako šéf rozkouskoval podle obžaloby majetek firmy, vytuneloval ho a dovedl pivovar ke krachu.
V pátek vypovídal šedesátiletý finský státní příslušník, jehož obchodní společnost Bellton měla od roku 2007 pivovar pronajatý a vyvážela pivo do Skandinávie. „Dělali jsme k vývozu marketing, to pivo Finům chutnalo,“ popisoval ve dvouhodinové výpovědi dobrou češtinou Fin.
Podle něj začali s pivovarem spolupracovat, když ještě nebyl v insolvenci. O ekonomických potížích ale zčásti věděli, proto od něho převzali pohledávky za 86,5 milionu korun, které ale nesplatili. Investovali do moderní technologie a plánovali další rozvoj.
„Kromě piva byl zajímavý celý areál, budovy mohly sloužit jako hotel. Když jsem se ale dověděl, že je pivovar v insolvenci, byl to pro mě šok,“ tvrdil obchodník.
Otázky státního zástupce Josefa Českého i předsedy senátu Ondřeje Vítů na kondici pivovaru i společnosti Bellton založené v Čechách přinesly do případů další nejasnosti. O smlouvách a ekonomice toho Fin příliš nevěděl, odkazoval na právní pomoc advokáta, který dnes pobývá na ostrově Bali. Ekonomiku zase vedla bývalá účetní Eggenbergu.
Rozprodaný areál za pár desítek tisíc
Soudci se snaží zjistit, jestli nebyla pohledávka převzatá firmou Bellton jen fiktivní. Za její uznání je stíhaný i insolvenční správce. Kromě toho je podle žalobce podezřelá řada transakcí v roce 2006, kdy pivovar rozprodal 36 nemovitostí v areálu v nominální hodnotě 206 milionů korun za pouhých 90 tisíc korun.
Shrbenému, který vinu odmítá, hrozí za podvody až 10 let vězení. Soud zřejmě vynese souhrnný trest. V kauze s fiktivní pohledávkou pokračuje předvolávání svědků.