Pětici mužů soudí za dotační podvod při stavbě centra v Hluboké

  11:23aktualizováno  11:23
Stavbou relaxačního a regeneračního centra (dnes Wellness Hotelu Diamant) v Hluboké nad Vltavou se začal zabývat budějovický krajský soud. Pětice podnikatelů a stavebníků čelí obžalobě, že díky podvodům kolem projektu neoprávněně získala od evropských fondů přes 50 milionů korun a dalších 90 milionů se pokusila neoprávněně dostat.

Relaxační a regenerační centrum otevřeli v Hluboké nad Vltavou v červnu 2010. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Mužům hrozí až deset let vězení za dotační podvod a poškození finančních zájmů Evropských společenství. Žalobce skupinu obžalovaných hodnotí jako zločinné spolčení. Všichni vinu odmítají.

„Předali žádosti o podporu financování, ve kterých uvedli nepravdivé údaje. Získali neoprávněně dotaci na první etapu, na další dvě se pokusili příspěvky získat,“ tvrdí v obžalobě státní zástupce Zdeněk Štěpánek.

Za hlavní problém označil fakt, že hotel v letech 2008 a 2009 vznikal podle projektu, který ve skutečnosti neodpovídal dokumentům předloženým k žádostem o dotace. Navíc policisté našli už vyplacené faktury, které nesouhlasily se skutečnými náklady.

„Necítím se vinen, s nikým jsem se nespojil za účelem vylákání dotace. Veškeré získané prostředky jsme použili na stavbu,“ zahájil výpověď obžalovaný Miroslav Skořepa, který byl v době stavby jednatelem investorské akciovky Kardiocentrum Vysočina CZA se sídlem v Hluboké nad Vltavou.

Podle Skořepy, který figuruje v mnoha společnostech, mimo jiné i v holdingu Rybářství Třeboň, dostala jeho firma nabídku na dokončení už plánované stavby od města Hluboká i s původním projektem.

Žádost o evropské dotace pro ně zpracovával G-Project a schvaloval je Úřad regionální rady regionu Jihozápad (ROP).

Fotogalerie

Na počátku stavby vznikly problémy s jejím založením. Spadla jim opěrná zeď a narazili na tekuté písky. Museli proto změnit techniku založení stavby pomocí betonových pilotů. Od původního projektu se pak stavba začala lišit i dispozicemi interiéru, jelikož na pětihvězdičkové hotely začaly platit jiné normy.

„Všechny změny projektu jsme hlásili G-Projektu, který sestavoval žádosti o dotace a komunikoval s úřadem ROP Jihozápad. Měl v tom zkušenosti, věřil jsem mu,“ hájil se Skořepa.

Po přečtení třístránkového vysvětlení, ve kterém obžalovaný Skořepa vinil z nedbalosti úředníky ROP a z podjatosti policisty, protože začali případ vyšetřovat až po udání v roce 2014, odpovídal na otázky předsedy senátu Ondřeje Círka a státního zástupce.

Přiznal, že jako vystudovaný zootechnik stavebnictví nerozumí a jeho společnost Kardiocentrum Vysočina neměla žádné zisky. Na počátku stavby do ní přijal jako druhého jednatele nyní spoluobžalovaného Vladimíra Hlavatého.

Po dostavbě hotelu koupil akciovku věřitel, společnost Medical Holding. Kdo ho k záměru stavět hotel přemluvil, Skořepa už neví. Ani proč si je město vybralo jako soukromého investora.

O tom, jak probíhala výstavba luxusního hotelu s dotacemi, vypovídá podle státního zástupce Štěpánka například fakturování betonových pilotů do základů, kdy si stavební firma Hochtief nechala zaplatit 21 milionů korun za materiál, který získala sedmkrát levněji.

Podle obžalovaných byl rozhodující celkový rozpočet nákladů na dílo, který se dodržel. Hlavní líčení bude pokračovat výslechy dalších obžalovaných a znalců.

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

V mateřské škole, kam sám chodil, pomohl vyrůst úžasné přírodní zahradě

Dlouhý vrbový tunel vede k vodní kaskádě napojené na 15 metrů hlubokou studnu....

Pod křídly draka. Tak se jmenuje zahrada u mateřské školy ve Strmilově nedaleko Jindřichova Hradce. Navrhoval ji sice...

Další z rubriky

Broukárna byla největší obchodní dům jihu Čech. Je z ní kulturní památka

Broukárna v Českých Budějovicích

Mezi nově vyhlášené kulturní památky patří i českobudějovický obchodní dům Brouk a Babka. Posledních deset let nese...

Až mýto přivede kamiony, zablokujeme silnici, zní z obcí na Strakonicku

Katovicemi prochází silnice I/22, která spojuje Vodňany a Plzeň. Po zpoplatnění...

Od příštího roku má začít na některých komunikacích první třídy platit mýto. Obyvatelé Drahonic nebo Katovic na...

Na Šumavě obnovili křížovou cestu, nové rozhledny jsou jen na papíře

Poledník - 37 metrů vysokou rozhlednu tvoří betonová věž původní vojenské...

Na Šumavě může vzniknout až sedmnáct nových projektů, které odsouhlasilo ministerstvo životního prostředí. Na některých...

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.

Najdete na iDNES.cz