Náklady na vleklé soudní řízení ponesou rovněž společně. Soud smírčí dohodu stran schválil. Soudní jednání mělo přitom ve čtvrtek pokračovat výslechy svědků žalované strany, tedy chovatelů poníka. Ti se brání, že v obci Holubov, kde bydlí, je chov domácích zvířat běžný a není nijak omezený.
„Smírné řešení je i pro mě překvapením. Obě strany se dohodly ve středu večer, takže jsem neměl ani čas odvolat námi navržené svědky,“ uvedl v začátku jednání právní zástupce žalovaných Jan Souček.
Soud předvolal deset svědků a chystal se mimo jiné hodnotit důkazy, například jestli je z odpadů po poníkovi cítit čpavek. Ještě před zahájením líčení žalující i žalovaní představili technické řešení problému, které jim už dříve navrhovala soudkyně Ivana Paloučková.
„S dalším poníkem nepočítáme“
Přímo v soudní síni podepsali dohodu, že jejich pozemky oddělí zeď z betonových tvárnic dlouhá přibližně 25 metrů. Zároveň se shodli, že chovatelé budou mít maximálně jednoho miniponíka a jako podestýlku budou používat materiál pohlcující pachy. Exkrementy na zahradě budou neprodleně odklízet do uzavřených nádob.
„S řešením jsem spokojená. Beruška, kterou jsme převzali do péče jako týrané zvíře, už má svá léta a s dalším poníkem tady ani nepočítáme,“ uvedla chovatelka Martina Kubíková.
Vleklý spor rozpoutával delší dobu vášně i na sociálních sítích a vyvolal petici za poníka. Rodina žijící ve středu Holubova žalovala sousedy, že zápach z jejich zvířete jí způsobuje alergii a narušuje pohodu bydlení. Požadovala jeho přemístění.
Okresní soud nakonec poníka nezakázal, ale rozhodl, že žalovaní nesmějí sousedy obtěžovat zápachem. Odvolací krajský soud verdikt zrušil pro nesrozumitelnost a problematickou vymahatelnost.
Smírčí dohoda je právoplatná. Podle ní zadá stavbu zdi žalující strana a obě rodiny se budou podílet stejnou měrou na investici. Chovatelé poníka Berušky navíc souhlasí, že rubová strana více než dvoumetrové betonové zdi bude směřovat na jejich pozemek a krmivo, jako seno, uskladní co nejdál od parcely sousedů.