Na lavici obžalovaných u Krajského soudu v Českých Budějovicích usedli tři příbuzní, kterým hrozí za loupež až dvanáct let a za přeprodej zboží pocházejícího z trestné činnosti osm let vězení. Všichni tvrdí, že o nelegálním původu šperků nevěděli.
„Dostal jsem je od známého, který mi řekl, že je to dědictví. Chtěl za balíček vážící asi jako kilo mouky 350 tisíc. Dal jsem mu 12 tisíc s tím, že zbytek doplatím až po jeho prodeji. Je to taková smažka, peníze potřeboval,“ popisoval soudu sedmačtyřicetiletý Tomáš P., který je jako jediný z trojice ve vazbě. Pelhřimovský státní zástupce Miroslav Petrák ho viní právě z loupeže.
Coby zkušený recidivista si Tomáš P. hned na počátku postěžoval předsedovi senátu Milanu Kučerovi na hrubé zacházení kriminalistů, kteří ho podle něj bezdůvodně obvinili a nasměrovali hned do vazby. „Při domovní prohlídce mě nutili, abych říkal přihořívá, přihořívá a abych jim ukázal, kde mám šperky schované. Nic nenašli,“ líčil policejní vyšetřování.
Nejdřív loupež, pak prodej
Právě Tomáš P. je podezřelý, že loni v říjnu jako hlavní organizátor obchodu s kradeným zlatem přepadl maskovaný kuklou prodavačku klenotnictví v Pelhřimově, svázal ji páskou a z prodejny odnesl plata šperků.
Žena pak popsala i lupičovu postavu, která se s jeho podobou shoduje. Na místě navíc policisté našli jeho baťůžek. Muže nakonec prozradily jeho pachové a DNA stopy v autě. Soudcům proto nabídl vysvětlení. Auto prý půjčil vzdálenému známému, sám v té době ležel doma. Jeho baťůžek do vyloupeného obchodu naaranžoval právě onen známý, aby na něj svedl stopu. A že jsou šperky uloupené, o tom nic neví. Balíček podrobně neprohlížel ani nevážil. „Na některých prstenech jsem viděl punc, a to mi stačilo,“ vysvětloval.
Další cesta lupu vedla k jeho švagrové do Brna, která prý zboží přeprodala za 350 tisíc korun. Komunikují přes aplikaci Messenger. Z jejího účtu si nato stáhl 150 tisíc korun, kterými zaplatil část svých dluhů. Zbylý zisk zmizel.
Z trestného činu legalizace výnosu z trestné činnosti je obžalovaná právě i švagrová a starší bratr Tomáše P., který v Brně provozuje firmu obchodující se zlatem dováženým z Turecka. Přiznal, že naposledy zlaté zboží nakupoval v této zemi loni v říjnu.
„Jezdím pro ně do Istanbulu, ale o tomhle byznysu mi manželka nic neřekla. Obžalobu proto nechápu, nemám s tím nic společného,“ řekl.
Soud bude pokračovat výslechy svědků a znalců. Odškodnění se teď domáhá pojišťovna.
24. října 2024 |