Potápěči hledali sochu světce marně, na dně Lipna budou pátrat dál

  15:57aktualizováno  15:57
Tunovou barokní sochu sv. Jana Nepomuckého hledali v sobotu odpoledne lipenští záchranáři a potápěči společně se svými rakouskými kolegy. Plastiku, která podle pamětníků skončila nedaleko Dolní Vltavice v silné vrstvě bahna na dně nádrže, se jim však po šesti desetiletích najít nepodařilo.

Zatímco se po hladině přehrady prohánějí lodě s potápěči, prochází se kolem kromě dalších přihlížejících také 79letá Erika Zemanová. Právě ona pomohla určit možnou polohu sochy. Pro ženu, která přijela až ze severu Čech, má socha osobní význam. 

„Dávala jsem k ní lístečky svému milému. Domlouvali jsme si tak schůzky. Byl tehdy na vojně jako kuchař a jezdil sem pro proviant. Nakonec jsem si ho vzala a žili jsme spolu 45 let,“ usmívá se pamětnice.

Dobře si také vzpomíná, že sv. Jan Nepomucký byl důležitý i pro místní obyvatele. 

„Hodně pro ně znamenal. Ti, kteří chodili pracovat na statek do Kyselova, se u něj vždy pokřižovali. Dělala jsem to taky,“ vypráví Zemanová.

Fotogalerie

Původní obec Dolní Vltavice musela v 50. letech minulého století ustoupit vznikající přehradě. Předtím odtud vedl most právě do Kyselova a socha světce stála na něm. Místní ji umístili do renesanční kapličky. V 80. letech 19. století vznikl místo dřevěného železobetonový a s ním se objevila i nová socha v životní velikosti.

„Po mnichovské dohodě sem přišla německá armáda. Socha přežila válku a v květnu 1945 nastalo osvobození. Z protějšího Kyselova přišla americká vojska do Vltavice. Němci byli tehdy na faře a vyhodili most do povětří, jenže kaplička jen nadskočila a nic se jí nestalo. Došlo k odsunu německého obyvatelstva a přicházeli noví lidé. Někteří z nich, nebo vandalové sochu shodili do řeky. Místo nakonec zatopila voda a sv. Jan Nepomucký tam leží dodnes,“ vypráví 75letý František Záhora, kronikář nedaleké Černé v Pošumaví.

Socha ležela na kraji řeky, říká pamětnice

To se stalo právě v 50. letech a na den, kdy sochu viděla naposledy, si vzpomíná i Erika Zemanová, které bylo tehdy 17 let.

„Když se připravovalo vše na Lipno, bouraly se domy a tak dále, tak ji někdo omylem, nebo úmyslně sundal z podstavce. Jenže místní byli hodně pobožní a vrátili ji zpět. Mezi nimi byl i můj otec. Tak se to opakovalo, až nakonec vznikla noční hlídka. Jenže ji neuhlídala, takže ji nakonec někdo přece jen definitivně sundal. Maminka mi tehdy řekla, že socha už je v řece, tak jsem se šla podívat. Viděla jsem ji, jak tam ležela, museli ji tahat tak čtyři chlapi. Byla už na kraji řeky. Hlava byla u těla, ale tak nějak zvláštně ulomená,“ popisuje.

Za jejími zády zatím pročesávají dno přehrady českokrumlovští vodní záchranáři, potápěči a kolegové z Horního Rakouska. Ti si už před akcí vybrali a připravili plochu o rozměrech 30 na 20 metrů. Když si Erika Zemanová prochází místo, kde strávila část dětství, spouští se potápěči po dvojicích k místu, kde byl kdysi sráz k Vltavě, než prostor zalila voda.

Zatímco se nad Lipenskou přehradou každou chvíli mění počasí, oni se jeden za druhým snášejí až 12 metrů pod hladinu. Pátrací akce trvá vždy zhruba půl hodiny. Pak se dvojice potápěčů vystřídá, aby ji nahradila další.

Budeme to zkoušet dál, poznamenal potápěč

„Největší komplikace je samozřejmě dohlednost, která je pod vodou od půl do jednoho a půl metru. Je tam silný sediment, který jsme se snažili odkrýt,“ říká hlavní potápěč Jiří Urban. 

„Teplota vody je na dně šest až osm stupňů. Máme dobré izolační obleky, takže těch 30 minut se dá bez problémů vydržet,“ dodává.

Potápěči mají pod vodou celkem tři dráhy pro každou dvojici. Ta se snaží podrobně prohledat svůj úsek. Mezi sebou mají mimo jiné natažený provaz, který se může o případnou překážku zachytit. Když se něco stane, nebo se dvojice navzájem ztratí, má každý zhruba 30 sekund na vynoření.

Akci ze břehu pozoruje několik desítek lidí. Jsou zabalení v bundách a někteří se ohřívají u ohně. Když zhruba po půl hodině na břeh doveze loď první dvojici, má potápěč zmrzlý obličej. Následuje další dvojice a po ní poslední. Akce je nakonec neúspěšná.

„Bohužel jsme ji nenašli. Byli jsme sice optimističtí, ale zřejmě to bude v jiném prostoru nebo pod nánosem bahna. Druhou možnost vidím osobně jako pravděpodobnější. Budeme to ale zkoušet dál. Bereme to i jako dobrý trénink a třeba budeme příště úspěšní,“ shrnuje Milan Bukáček, šéf českokrumlovských vodních záchranářů.

V obci žilo dříve 500 lidí, zbyly jen tři domy

Ti mají dnes zázemí, odkud vyrážejí zasahovat, právě v Dolní Vltavici. Místo mostu dnes druhý břeh s Kyselovem spojuje přívoz.

„Obec zmizela skoro celá pod vodou, zůstaly jen tři domy. Žilo tam v průměru 500 lidí a byla tou nejvýznačnější obcí v celém regionu. Byl zde přechod, obchodovalo se, vybíralo clo a tak dále,“ přidává k historii místa František Záhora.

Pro Eriku Zemanovou, která v sobotu k Lipnu přijela až z Teplicka, je ale Dolní Vltavice hlavně místem, kde strávila sedm let svého života. 

„Je pravda, že jsme se odtud při vystěhování těšili. Když jsme sem přišli, bylo místo hodně vylidněné. Působilo dost opuštěně ve srovnání s dobou, kdy tady žili Němci a mnohem víc to tady žilo,“ líčí Zemanová.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Další z rubriky

Část obyvatel a návštěvníků třeboňských lázní odmítá wellness v parku

Lázně Aurora v Třeboni čeká velká rekonstrukce.

Město Třeboň plánuje venkovní wellness u Lázní Aurora. Záměr ale vzbudil rozruch. Podle opozice je v rozporu s...

Nábřeží u Vajgaru v Hradci se promění. Drnčící kostky nahradí asfalt

Hluk z aut projíždějících po kostkách na nábřeží v centru Jindřichova Hradce...

Na frekventované ulici v centru Jindřichova Hradce vymění povrch. Hygiena dala městu hlukovou výjimku do konce roku...

Ukradli luxusní auta i s miliony korun uvnitř, viní žalobce sedm cizinců

Cizinec uháněl Českem s kradeným BMW (10. dubna 2019).

Před Krajským soudem v Českých Budějovicích stojí sedm Poláků obžalovaných z krádeží luxusních aut značek BMW a...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz