Změna po 25 letech. Slavnosti piva se stěhují z Tábora do Budějovic

  12:47aktualizováno  12:47
Tisíce lidí vyrážely každý rok do Tábora na Slavnosti piva. Příští rok budou muset jet na budějovické výstaviště, kam se akce stěhuje kvůli lepšímu zázemí. Táborský hotel Palcát si chce část přehlídky udržet.

Slavnosti piva v hotelu Palcát v Táboře. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Přesně čtvrt století. Tak dlouhou tradici mají Slavnosti piva v Táboře. Šestadvacátý ročník však bude jiný. Akce se totiž přesouvá do Českých Budějovic do areálu výstaviště. Už je známý i termín - mezinárodní degustační soutěž o Zlatou pivní pečeť a populární ochutnávky budou od 15. do 20. února 2016.

„Výstaviště v Budějovicích disponuje multifunkčními prostory, které jsou k pořádání akcí podobného charakteru přizpůsobené i vybavené. Zároveň je tam profesionální kolektiv schopný zajišťovat velké akce,“ vypočítává důvody k přesunu zakladatel a hlavní organizátor slavností Alois Srb.

Podle Srba hraje významnou roli i kapacita nových prostor. „V Táboře se na některé dny stály fronty na vstupenky a sál hotelu Palcát nestačil. Nyní chceme oslovit větší okruh návštěvníků a pivovarům umožnit představení nových výrobků v dokonalých podmínkách,“ objasňuje Srb.

Za přízeň táborských obyvatel a spolupracovníků je Srb velmi vděčný. „Děkuji všem, kteří nám obětavě pomáhali a byli ohleduplní. Nyní však nastal čas, abychom akci posunuli dál,“ vysvětluje Srb, jenž doufá, že stěhováním se úroveň akce oproti předešlým ročníkům pozvedne.

Marketingový ředitel hotelu Palcát Michal Mareš tvrdí, že situace není tak jednoznačná, jak ji prezentuje Alois Srb. „Celá tato záležitost vznikla dlouholetými komunikačními problémy mezi vedením města a pořadateli akce, které vyústily až v toto rozhodnutí hlavního organizátora. Není v žádném případě pravdou, že by již výstavní kapacita hotelu Palcát nestačila k pořádání pivních slavností,“ prohlásil Mareš.

Táborští radní hodlají jednat o návratu slavností pro rok 2017

Vedení hotelu se snaží udržet v Táboře alespoň část tradiční přehlídky pivovarů. „V současné chvíli o tom jednáme s panem Srbem. Jako spoluorganizátoři nechceme dopustit, aby o tuto akci táborští obyvatelé úplně přišli. Bohužel, prestiž odborných pivních degustací zakončená předáváním Zlatých pivních pečetí vítězům, která přilákala novináře, odborníky a politiky, se pravděpodobně již do Tábora nevrátí,“ lituje Mareš.

Stěhování pivních slavností se také negativně dotkne i ekonomiky hotelu. „Budeme to muset nějak vyřešit. Každoročně jsme měli na tento týden rezervované veškeré pokoje. Teď nám tyto očekávané příjmy vypadly,“ popisuje Mareš.

Přesun akce, na kterou se sjížděli pivaři z celé republiky, mrzí i starostu Tábora Jiřího Fišera. „Je to smutné. Dozvěděl jsem se to až z tisku bez předchozího kontaktu či požadavku finančního příspěvku,“ říká.

Táborští radní však hodlají jednat o návratu slavností pro rok 2017. „Plánujeme se tím zabývat v průběhu letošního podzimu,“ objasňuje vedoucí odboru a kultury a cestovního ruchu na táborské radnici Jana Lorencová.

Vedení českobudějovického výstaviště již vybralo pavilony, které Slavnosti piva obsadí. „Soutěžní část bude v komplexu pavilonů R1 a R2. Veřejná pak v moderním pavilonu T,“ upřesnil vedoucí útvaru správy majetku a obchodu na výstavišti Jan Schmidtmayer, který příchod slavností do Budějovic očekával. „S panem Srbem dlouhodobě spolupracujeme. Bylo tedy jen otázkou, kdy k tomu dojde,“ dodal.

Budějovické výstaviště už jednu pivní přehlídku organizuje. Koná se pravidelně začátkem června. „Ta bude pokračovat beze změny. Pořádá ji naše akciová společnost a i její součástí je kvalitně obsazovaná degustační soutěž. Zároveň se výrazně lišíme termínem,“ vysvětluje Schmidtmayer.

Autoři:

Nejčtenější

Sparta si na úvod poradila s Budějovicemi, pomohl i krásný gól Stancia

Patrik Čavoš z Českých Budějovic (vlevo) a Guélor Kanga ze Sparty bojují o míč...

Fotbalisté Sparty první zápas kalendářního roku 2019 zvládli, druholigového lídra České Budějovice v přípravě na...

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Kladno i Vsetín slaví výhru, oba ztrácejí na Jihlavu osm bodů

Momentka z utkání první hokejové ligy mezi Jihlavou a Vsetínem.

Kladenští hokejisté zdolali ve 44. kole první ligy Třebíč 4:2 a udrželi druhou pozici před Vsetínem. Svěřenci Jiřího...

V derby vyloučil Costu, měl konflikt s Barošem. Sudí Jílek ukončil kariéru

Rozčílený sparťan Costa (vlevo) spílá sudímu Janu Jílkovi během derby. Costu se...

Nechtěl být jen videoasistent v přenosovém voze a na hřišti pak řídit „podřadná“ utkání. Proto dlouholetý fotbalový...

Další z rubriky

Recept píšu raději na počítači než rukou, říká třiasedmdesátiletá lékařka

Ilustrační snímek

Devět z deseti receptů, se kterými přicházejí lidé do lékárny českobudějovické nemocnice, už je elektronických. V...

Počet porodů císařským řezem loni klesl, říká českobudějovický primář

Primář gynekologicko-porodnického oddělení Miloš Velemínský je úspěšným...

Více než třetinu všech novorozenců na jihu Čech přivádějí tradičně na svět porodníci v českobudějovické nemocnici....

Více kontejnerů a častější svoz odpadu, Budějovice chtějí být čistší

Ilustrační snímek

Větší počet kontejnerů, častější svoz odpadu a další změny mají zvýšit čistotu v Českých Budějovicích. Na sídlištích se...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz