Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. července 2022 Radomír

Stížnosti na chování ohrozily slavnosti piva. Nakonec akce v sadech zůstane

  12:48
V Písku se loni po Slavnostech piva a gastrofestivalu objevily stížnosti, že pivaři znečišťují Palackého sady u historického centra. Zastupitelé letošnímu ročníku schválili téměř třísettisícovou dotaci, ale pod podmínkou, že organizátor akci přesune. Ten se proti stěhování ohradil. Nakonec vše bude na stejném místě.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MAFRA

Více než dvacet pivovarů nabízí okolo šedesáti druhů piv. Atmosféru dotvářejí kapely vystupující v hudebním pavilonu. Slavnosti piva a gastrofestival Písek se loni v září v Palackého sadech konaly posedmé a o jejich oblíbenosti svědčí počet návštěvníků. Podle organizátorů je za celkovou dobu pořádání akce navštívilo zhruba 90 tisíc lidí.

Jenže po loňském ročníku začaly kromě pozitivních ohlasů na sociálních sítích kolovat také fotografie s pomočenými stromy a polámanými květinami v parku.

Když se pak loni v prosinci zastupitelé zaobírali žádostí o dotaci pro tuto akci na letošní rok, rozhodli se ji schválit ve výši 296 tisíc, ale s připomínkou, že se má konat jinde. Nejlépe v lokalitě Výstaviště. Nakonec však zůstanou v sadech.

Podle předsedy spolku Prostor pro všechny Robina Mikušiaka, který akci pořádá, by ale přesunutí z historického centra na druhý břeh Otavy s velkou pravděpodobností znamenalo zánik slavností. Snížila by se totiž jejich návštěvnost a opadl by i zájem prodejců.

„Kontaktovali jsme dost stánkařů a oni řekli, že nevědí, jestli by přijeli, protože to místo pro ně není atraktivní. Bez nich akce zanikne. Co se hygieny týče, obávám se, že na Výstavišti lidé mobilní toalety nebudou využívat už vůbec a budou močit mnohem víc, kde je napadne, než v parku,“ popsal Robin Mikušiak, který se na město obrátil v únoru s žádostí o přehodnocení a zrušení usnesení o změně místa konání akce.

Mikušiak navrhl také opatření, jež by měla přispět k většímu pořádku v parku. „Chtěli bychom toalety rozdělit do tří míst, aby je každý, kdo se po parku pohybuje, měl v pohodové docházkové vzdálenosti. Na sociálních sítích a prostřednictvím tištěných médií požádáme před konáním akce lidi, aby se chovali mnohem slušněji, a vytipovali bychom nejvíce zasažené stromy, ke kterým pánové chodí na ‚toaletu‘. Obsypali bychom je v pátek pilinami, v sobotu ráno bychom je odvezli, nasypali nové a moč by se tak nedostala do země a zůstala by v pilinách, které bychom zlikvidovali,“ popsal.

Současně připomněl, že právě jejich spolek se snažil o ochranu životního prostředí i dříve. Třeba tím, že začal využívat vratné kelímky, které se neodvážejí na skládku.

Pivní slavnosti jsou kulturní, nebo komerční akce?

Nápad s pilinami se ale některým zastupitelům nejevil jako nejlepší. Největší debata se pak točila kolem otázky, zda jsou slavnosti piva spíše kulturní, nebo komerční záležitostí a jestli je vhodné ji pořádat v Palackého sadech.

„Nemyslím, že pití piva je kulturní záležitost. Pokud se plánuje v Palackého sadech folklor, tak už se dá předpokládat, že lidé, kteří na vystoupení přijedou, nebudou chodit močit na stromy v takovém rozsahu jako při pivních slavnostech. Folklor vede k tanci, pivo k čurání, je to tak,“ řekl například zastupitel za Piráty Josef Soumar.

Dodal, že kompromisem je už to, že město akci akceptuje. „Ale ne na místě, které je památkově chráněno a dochází k jeho devastaci. Pokud máme v Písku jiný prostor, kde ji můžeme pořádat, pojďme ji pořádat jinde,“ podokl Soumar.

Opačný názor měl Michal Čapek (ANO). „Podle počtu návštěvníků hodnotím tuto akci jako velmi zdařilou. Kdyby nebyla, lidé by tam nechodili a stánkařům a pivovarům by se sem nevyplatilo jezdit. Primárně ji mají hodnotit ti, kteří ji navštěvují, ne ti, kteří ji nemají rádi. Je to stejné, jako kdyby se mi nelíbil v Palackého sadech folklorní festival, výskání, křepčení, nebudu je kvůli tomu posílat jinam. Každý může za kulturu považovat něco jiného. Běžte do Německa na Oktoberfest říct, že jsou to burani a mají jít někam za Mnichov,“ oponoval Čapek.

Lukáš Nebes z ANO se přidal s tím, že jestliže jsou akce podobného rázu pro park škodlivé, mělo by město přijmout taková opatření, aby se tam nekonaly žádné.

„Nemůžeme se chovat diskriminačně, zakázat jednu a ostatní tam nechat. Stejně tak si nedovolím vzkázat účastníkům pivních slavností, vy se neumíte chovat, vy půjdete do letňáku, zatímco návštěvníci ostatních akcí jsou slušní a můžou být v parku,“ prohlásil Nebes.

Po dlouhé diskusi se ale nakonec zastupitelé rozhodli změnit své prosincové rozhodnutí. V září se tak Palackého sady opět zaplní stánky a milovníky piva.

  • Nejčtenější

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

Takový déšť jsem nikdy nezažil, voda se valila do domu všude, popisuje reportér

Z čistého nebe začaly padat kroupy o velikosti pingpongových míčků. Pak přišel liják, který se spustil okolo deváté...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cyklisté napadli na Šumavě řidiče kamionu, který vezl kůrovcové dřevo

Dva cyklisté tento týden na Šumavě brutálně napadli řidiče kamionu, který z lesa odvážel dříví. Vadilo jim, že se...

187,5 milimetru srážek. U Strakonic se z nebe vylilo jako jindy za čtyři měsíce

V Katovicích na Strakonicku napršelo při pondělní večerní bouřce 187,5 milimetru srážek, což odpovídá běžnému úhrnu za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hladiny po nočních bouřkách začínají klesat, hasiči evidují stovky výjezdů

Po nočních bouřkách a intenzivním dešti platil ráno povodňový stupeň asi na desítce míst ve středních a jižních...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Spolek zachraňuje faru na Kaplicku. O pomoc žádá kraj, obec i biskupství

Zdevastovaná fara v příhraniční obci Malonty na Kaplicku má naději na nový život. O její záchranu se snaží...

Senior v SUV vjel na stezku, tam se zasekl, zpět ho navigovali strážníci

Ke kuriózní dopravní nehodě vyjížděla v úterý městská policie v Táboře. Pětasedmdesátiletý řidič vozidla SUV při ní...

Blesková povodeň v Týně vytrhala dlažbu z náměstí, opravy budou drahé

Blesková povodeň v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku vyplavila několik domů a vytrhala dlažbu na náměstí a v...

Slavného předka musela rodina Mendelových tajit, komunisté uznávali Mičurina

Josef Mendel z Českých Budějovic má slavného prastrýce – zakladatele genetiky, který se narodil před 200 lety. „Spojuje...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Pár dělí třiadvacet let, lidé ženu zaměňují s partnerovou matkou

Osmačtyřicetiletá Rachel Allenová z Texasu zažívá lásku jako z románu. Žije s o 23 let mladším partnerem a soužití si...