Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

Stížnosti na chování ohrozily slavnosti piva. Nakonec akce v sadech zůstane

  12:48aktualizováno  12:48
V Písku se loni po Slavnostech piva a gastrofestivalu objevily stížnosti, že pivaři znečišťují Palackého sady u historického centra. Zastupitelé letošnímu ročníku schválili téměř třísettisícovou dotaci, ale pod podmínkou, že organizátor akci přesune. Ten se proti stěhování ohradil. Nakonec vše bude na stejném místě.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MAFRA

Více než dvacet pivovarů nabízí okolo šedesáti druhů piv. Atmosféru dotvářejí kapely vystupující v hudebním pavilonu. Slavnosti piva a gastrofestival Písek se loni v září v Palackého sadech konaly posedmé a o jejich oblíbenosti svědčí počet návštěvníků. Podle organizátorů je za celkovou dobu pořádání akce navštívilo zhruba 90 tisíc lidí.

Jenže po loňském ročníku začaly kromě pozitivních ohlasů na sociálních sítích kolovat také fotografie s pomočenými stromy a polámanými květinami v parku.

Když se pak loni v prosinci zastupitelé zaobírali žádostí o dotaci pro tuto akci na letošní rok, rozhodli se ji schválit ve výši 296 tisíc, ale s připomínkou, že se má konat jinde. Nejlépe v lokalitě Výstaviště. Nakonec však zůstanou v sadech.

Podle předsedy spolku Prostor pro všechny Robina Mikušiaka, který akci pořádá, by ale přesunutí z historického centra na druhý břeh Otavy s velkou pravděpodobností znamenalo zánik slavností. Snížila by se totiž jejich návštěvnost a opadl by i zájem prodejců.

„Kontaktovali jsme dost stánkařů a oni řekli, že nevědí, jestli by přijeli, protože to místo pro ně není atraktivní. Bez nich akce zanikne. Co se hygieny týče, obávám se, že na Výstavišti lidé mobilní toalety nebudou využívat už vůbec a budou močit mnohem víc, kde je napadne, než v parku,“ popsal Robin Mikušiak, který se na město obrátil v únoru s žádostí o přehodnocení a zrušení usnesení o změně místa konání akce.

Mikušiak navrhl také opatření, jež by měla přispět k většímu pořádku v parku. „Chtěli bychom toalety rozdělit do tří míst, aby je každý, kdo se po parku pohybuje, měl v pohodové docházkové vzdálenosti. Na sociálních sítích a prostřednictvím tištěných médií požádáme před konáním akce lidi, aby se chovali mnohem slušněji, a vytipovali bychom nejvíce zasažené stromy, ke kterým pánové chodí na ‚toaletu‘. Obsypali bychom je v pátek pilinami, v sobotu ráno bychom je odvezli, nasypali nové a moč by se tak nedostala do země a zůstala by v pilinách, které bychom zlikvidovali,“ popsal.

Současně připomněl, že právě jejich spolek se snažil o ochranu životního prostředí i dříve. Třeba tím, že začal využívat vratné kelímky, které se neodvážejí na skládku.

Pivní slavnosti jsou kulturní, nebo komerční akce?

Nápad s pilinami se ale některým zastupitelům nejevil jako nejlepší. Největší debata se pak točila kolem otázky, zda jsou slavnosti piva spíše kulturní, nebo komerční záležitostí a jestli je vhodné ji pořádat v Palackého sadech.

„Nemyslím, že pití piva je kulturní záležitost. Pokud se plánuje v Palackého sadech folklor, tak už se dá předpokládat, že lidé, kteří na vystoupení přijedou, nebudou chodit močit na stromy v takovém rozsahu jako při pivních slavnostech. Folklor vede k tanci, pivo k čurání, je to tak,“ řekl například zastupitel za Piráty Josef Soumar.

Dodal, že kompromisem je už to, že město akci akceptuje. „Ale ne na místě, které je památkově chráněno a dochází k jeho devastaci. Pokud máme v Písku jiný prostor, kde ji můžeme pořádat, pojďme ji pořádat jinde,“ podokl Soumar.

Opačný názor měl Michal Čapek (ANO). „Podle počtu návštěvníků hodnotím tuto akci jako velmi zdařilou. Kdyby nebyla, lidé by tam nechodili a stánkařům a pivovarům by se sem nevyplatilo jezdit. Primárně ji mají hodnotit ti, kteří ji navštěvují, ne ti, kteří ji nemají rádi. Je to stejné, jako kdyby se mi nelíbil v Palackého sadech folklorní festival, výskání, křepčení, nebudu je kvůli tomu posílat jinam. Každý může za kulturu považovat něco jiného. Běžte do Německa na Oktoberfest říct, že jsou to burani a mají jít někam za Mnichov,“ oponoval Čapek.

Lukáš Nebes z ANO se přidal s tím, že jestliže jsou akce podobného rázu pro park škodlivé, mělo by město přijmout taková opatření, aby se tam nekonaly žádné.

„Nemůžeme se chovat diskriminačně, zakázat jednu a ostatní tam nechat. Stejně tak si nedovolím vzkázat účastníkům pivních slavností, vy se neumíte chovat, vy půjdete do letňáku, zatímco návštěvníci ostatních akcí jsou slušní a můžou být v parku,“ prohlásil Nebes.

Po dlouhé diskusi se ale nakonec zastupitelé rozhodli změnit své prosincové rozhodnutí. V září se tak Palackého sady opět zaplní stánky a milovníky piva.

  • Nejčtenější

Pacientky zatajily kontakt s nakaženými, tvrdí vedení nemocnice

Prachatická nemocnice měla v karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem pět lékařů a 32 sester z jednotky...

Při konfliktu se strážníky v Budějovicích zemřel muž

Tragická událost se stala ve středu kolem sedmé hodiny večerní v Českých Budějovicích. Ve čtvrti Rožnov na Lidické...

Silnější Motor. Do Budějovic míří Čiliak, bude brankářskou jedničkou

Klíčová otázka při sestavování českobudějovického kádru pro extraligu zdá se být vyřešená. Zákulisní informace...

Vzrostlé duby u Hrdějovic někdo pokácel bez povolení

Čtveřici až stoletých dubů stojící u silnice mezi Úsilným a Hrdějovicemi na českobudějovicku někdo před týdnem bez...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič nadýchal 2,5 promile, pivo popíjel i při policejní kontrole

Policejní hlídku v Táboře překvapilo chování řidiče, kterého zastavila v pondělí večer v ulici kpt. Jaroše. Zatímco...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

Při konfliktu se strážníky v Budějovicích zemřel muž

Tragická událost se stala ve středu kolem sedmé hodiny večerní v Českých Budějovicích. Ve čtvrti Rožnov na Lidické...

Řidič nadýchal 2,5 promile, pivo popíjel i při policejní kontrole

Policejní hlídku v Táboře překvapilo chování řidiče, kterého zastavila v pondělí večer v ulici kpt. Jaroše. Zatímco...

Jihočeské nemocnice byly na šíření viru skvěle připravené, říká hygienička

Jih Čech má mezi regiony nejméně obyvatel s nemocí covid-19. Podle krajské hygieničky lidé mohou v těchto dnech vyrazit...

Turistů teď jezdí do vesnice na seznamu UNESCO velmi málo. A nenosí roušky

Ticho narušují jen ptáci. Občas projede traktor. Jinak je náves v Holašovicích, zřejmě nejznámější jihočeské vesničce,...

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Bruce Willis je v karanténě s exmanželkou Demi Moore. Dceři oholil hlavu

Bruce Willis (65) a Demi Moore (57) se rozvedli před dvaceti lety. Vycházejí spolu ovšem tak dobře, že tráví karanténu...

Díky koronaviru v pornu vydělávám velké peníze, říká bývalá Disney hvězda

Po neúspěchu v Hollywoodu přesedlala Maitland Wardová (42) na kariéru v pornoprůmyslu, kde se jí velmi daří. Herečka se...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...