Rekonstrukce kulturního domu ve Strakonicích bude v příštích letech pokračovat.

Rekonstrukce kulturního domu ve Strakonicích bude v příštích letech pokračovat. | foto: David Nebor, MF DNES

Restaurace kulturního domu ve Strakonicích připomíná 60. léta i Čezetu

  • 0
Ve Strakonicích se loni pustili do velké rekonstrukce kulturního domu. Architekti nyní představili novou restauraci s motivy slavného skútru od Čezety. Ukázali i terasu nebo multifunkční sál. První etapa oprav stála 46 milionů, v příštích letech přijde na řadu hlavní sál či foyer.

Usadí se v novém moderním prostoru, jídlo budou zapíjet pivem z městského pivovaru. Nejspíš už příští týden přivítá restaurace ve strakonickém kulturním domě první hosty.

Podnik loni zavřela úvodní část generální rekonstrukce kulturního domu, která začala v dubnu. Výsledek minulý týden ukázali obyvatelům architekti a vedení radnice.

Dříve byla restaurace v patře, teď ji přestěhovali do přízemí. Pojme až 100 lidí, na přistavěnou venkovní terasu se vejde dalších 42 hostů.

„Kdy začne fungovat, záleží na provozovateli, který zůstává stejný. Tento týden se měl zabydlet, vyzkoušet si kuchyň. S největší pravděpodobností otevře příští týden,“ předvídá místostarosta Strakonic Rudolf Oberfalcer.

Prostor bude přístupný z terasy, což umožní provoz podniku nezávisle na kulturním domě. Další dveře do něj vedou z velké vstupní haly kulturního domu. Nad nimi už visí nápis Čezeta. Název napovídá, jaký design architekti zvolili.

„Inspirovali jsme se přelomem 50. a 60. let, kdy budovu postavili. A chtěli jsme připomenout důležitou etapu strakonické historie, tedy zdejší výrobu motocyklů. Slavných skútrů 175, kterým se říká prase, v Čezetě vyrobili 120 tisíc a dovezli ho do 50 zemí světa. Příběh stroje jsme chtěli postavit vedle historie domu,“ přibližuje interiéry architekt Jan Zákostelecký.

Vnitřek je laděný do pastelových barev, retro působí i židle u stolů nebo linoleum. Motocykly a starou dobu připomínají i další detaily a grafiky na stěnách. Jedna z nich vypráví na časové ose, jak šel čas s kulturním domem i výrobou Čezety.

„Zaujalo nás, jak jsou si obě linky podobné. Začátky skútru i kulturního domu odpovídají zhruba stejné době. Oba příběhy se scházejí nyní, kdy obnovujeme budovu. Zároveň šel před dvěma lety na trh elektromodel legendárního motocyklu ze Strakonic,“ vysvětluje Zákostelecký.

Část posezení zaujímá jídelna, která je oddělitelná od zbytku restaurace s barem a výčepem. Přesouvat se dá i osvětlení, kdyby bylo potřeba přeskupit stoly.

„Mně se to líbí. Je dobře, že kulturní dům opravují. Propojení s tradicí působí povedeně,“ těší Petra Nováka, strakonického rodáka, který v domě zažil řadu společenských akcí. Podobně si stylovou podobu pochvalovali i další hosté, kteří vyrazili na prohlídku.

Zbytek opraví postupně

První etapu kompletně zaplatila strakonická radnice. Město vyšla na 46 milionů korun bez daně. Nedošlo však jen na restauraci. Nová je kuchyň i další zázemí pro zaměstnance nebo místnost pro skladování sudů s pivem.

Historie

Kulturní dům ve Strakonicích

Lokalitu pro stavbu kulturního domu projektanti vybrali v roce 1956. Základní kámen v dnešní Mírové ulici položili 9. května 1958 s tím, že budova bude hotová o tři roky později. Dokončení se zpozdilo o pět měsíců, přesto na začátku října 1961 se nový kulturní dům otevřel veřejnosti. Do novostavby se nastěhoval loutkový soubor Radost, který ve své první sezoně odehrál 37 představení pro 3 210 dětských diváků. V roce 1965 kulturní dům poprvé hostil přehlídku loutkového divadla Skupovy Strakonice, která se ve městě koná dodnes. V roce 2017 byla budova na pokraji životnosti, proto se město pustilo do příprav rekonstrukce.

„Novinkou je také přístavba rampy, kudy bude fungovat zásobování hospody. Ta je zastřešená únikovou terasou. Díky ní můžeme v budoucnu zvýšit kapacitu sálu. Třeba při plesech nyní povolují požární předpisy 600 hostů. Nově by jich mohlo přijít možná až 900,“ uvažuje Oberfalcer.

Při první části rekonstrukce přibyly také přípojky teplovodu a kanalizace, místnost pro vzduchotechniku a další výčepy v patrech.

Výraznou proměnou prošel i loutkový sál s hledištěm a pódiem. Teď je z něj multifunkční sál pro divadelní představení i různé přednášky nebo semináře.

„Židle se tam dají spínat i rozdělit podle potřeby. Maximální kapacita sálu je 60 míst. Stolky jsou sklápěcí a dají se uložit do úschovných prostor nenápadně vložených do stěn,“ popisuje Zdeněk Hromádka, druhý z architektů.

Zvenku kulturního domu je rekonstrukce zatím znatelná jen novými okny, fasáda teprve přijde na řadu. Další etapy vedení města naplánuje do následujících let, kdy se oprav dočká i hlavní sál nebo foyer.

„Letos chceme kompletně dokončit projektovou část zbytku budovy. Další fázi bychom tak mohli začít v příštím roce. Odhadujeme, že celkově investujeme 200 milionů korun,“ uzavírá místostarosta.

Na konci 50. let stálo vybudování nového kulturního domu ve Strakonicích sedm milionů korun československých.