Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

Učitelé stárnou, noví nejsou. Chybí hlavně ti na fyziku a informatiku

  16:07
Střední školy nejčastěji shánějí učitele informatiky, matematiky nebo fyziky. Ale absolventů těchto oborů stále ubývá, navíc je finance ve školství moc nelákají. Řešením by mohlo být doškolení stávajících kantorů v oborech, které školy nutně potřebují.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Na výraznou obměnu učitelského sboru se připravuje řada škol. Je mezi nimi také českobudějovické Gymnázium Jírovcova. V příštích třech letech by mělo odejít až okolo 40 procent všech kantorů, kteří dosáhnou důchodového věku. 

Místo toho, aby se zde těšili na nové kolegy, vedení školy má obavy, aby alespoň část z končících vůbec dokázalo nahradit.

„Máme obrovský problém sehnat kvalifikované učitele. I když se intenzivně snažíme shánět vybrané profese, moc se nám to nedaří. Týká se to hlavně technických oborů jako fyzika, informatika, matematika, chemie nebo biologie,“ vysvětluje ředitel gymnázia Pavel Kavřík a dodává, že nástup nových učitelů se musí pečlivě plánovat kvůli podepsaným úvazkům.

Podobná situace je také na Střední škole průmyslové stavební v Českých Budějovicích, kde je věkový průměr pedagogů okolo 55 let. 

„To je alarmující číslo. Na odborných školách, zvlášť na stavebních, je problém najít kvalifikované učitele. Sehnat člověka, aby uměl své znalosti předat dětem, je momentálně katastrofa,“ říká ředitel školy Vladimír Kostka a nabízí ukázkový příklad.

„Mám jediného fyzikáře, kterému je téměř sedmdesát let. Je to vynikající učitel, ale musíme přihlédnout k jeho věku. Bohužel na jeho místo nemůžeme nikoho sehnat. Takoví absolventi v kraji nejsou. A pokud jsou, zpravidla najdou daleko lepší uplatnění v praxi,“ upozorňuje Kostka.

Za pravdu mu dávají i statistiky z roku 2020, které ukazují nejžádanější pedagogické profese na jihu Čech. Obrovská poptávka je zejména po učitelích informatiky, které shánějí čtyři z pěti středních škol. Fyzikáře hledá okolo 70 procent a více než polovina středních škol poptává učitele matematiky.

Jedním z řešení současné situace je například dovzdělávání stávajících kantorů v oborech, které škola nutně potřebuje zajistit. K tomu slouží také nedávno otevřené Centrum pro přírodovědné vzdělávání na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity (PřF JU). Právě zde získává kvalifikaci v odborných předmětech řada jihočeských středoškolských učitelů.

„Určené je pro zájemce, kteří mají alespoň nějaké pedagogické minimum a chtějí si rozšířit aprobaci. Týká se většinou pracujících lidí, takže jim nabízíme hlavně kombinované studium,“ popisuje vedoucí centra Jana Kalová. 

Délka tohoto vzdělání není pevně daná. Záleží na studujících, jak rychle program dokončí. „Mají předepsané předměty, které musí v minimálně třech semestrech zvládnout,“ dodává Kalová.

Byt a plat, silná motivace

Momentálně je do programu zapojených 14 zájemců, kteří by už do roka a půl měli být připraveni učit nové předměty. 

„Apelovali jsme na ředitele škol, aby k nám vedle učitelů posílali i maturanty. V případě pedagogů je to relativně rychlé řešení, jak je připravit na žádané zaměření,“ přibližuje Kalová s tím, že momentálně zde chystají pro středoškolské učitele řadu workshopů a výukové materiály.

Odborníci vidí také velkou překážku v dostatečné motivaci a ohodnocení potenciálních učitelů těchto předmětů. Například v otázce informatiky hrají peníze téměř vždy hlavní roli. 

„Pokud absolvent bakalář dostane nástupní plat 60 až 80 tisíc korun, těžko půjde učit do školy za nástupní plat 32 tisíc. Musíme umět učitele motivovat i jinak,“ připomíná vedoucí katedry chemie PřF JU František Vácha.

Ředitel stavební školy Kostka ale vnímá v případě učitelů informatiky ještě jeden důležitý faktor. „Například u stavařských škol je obrovskou výhodou, pokud umí takový pedagog pracovat s grafickými programy. Pro nás je toto právě to hlavní, co potřebujeme žákům předat. Navíc potřebujeme, aby dokázal žáky strhnout a motivovat je v další práci,“ je Kostka přesvědčený.

Podle vedení fakulty je také velmi důležité, aby se do otázky vzdělávání a motivace budoucích učitelů nedostatkových předmětů zapojilo hejtmanství. 

„Kraj by měl vypracovat strategii podpory studentů například vypsáním cílených stipendií na určité místo na určitou školu. Měl by jim také nabídnout bydlení, pokud je chce dostat do kraje nebo zde udržet. Dnes je velký problém sehnat byty, takže by to mohla být velká motivace,“ myslí si děkanka fakulty Hana Šantrůčková.

Pomoci by mohlo také nedávno uzavřené memorandum o spolupráci mezi krajem a Jihočeskou univerzitou. Jedním z hlavních bodů je právě snaha vychovat a udržet kvalitní pedagogy na jihu Čech.

„Musíme zahájit dlouhodobou strategii toho, jak takové kapacity vychovávat a udržet. Důležité je také vyhodnotit, v jakých oblastech máme největší rezervy,“ prohlásil při podpisu memoranda hejtman Martin Kuba.

  • Nejčtenější

Dívkám hodí do pití drogu a pak je znásilní. V Krumlově nic neobvyklého

V Českém Krumlově přibývá lidí, kterým někdo vhodil drogu do pití bez jejich vědomí. Diskuzi mezi místními odstartoval...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva drážní pracovníky zabil při údržbě trati vlak mířící do depa, další zranil

Po střetu s osobním vlakem při jeho manipulační jízdě do depa zemřeli u Bělčic na Strakonicku dva lidé a další dva jsou...

Konec neporazitelnosti, Spartu skolila Kometa. Extraligu nově vedou Pardubice

Také hokejisté Sparty už v extralize poznali porážku, v hitu sedmého kola si na ně vyšlápla Kometa a v hlavním městě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Muž se zřítil ze strmého svahu v lese 40 metrů, vytáhnout ho museli hasiči

Do lesa nedaleko Borovnice na Českobudějovicku museli v sobotu 30. září odpoledne vyrazit záchranáři s hasiči. Mladý...

O koleje je velký zájem, Jihočeská univerzita odmítla dvě stovky žádostí

Zatímco žáci středních a základních škol už mají za sebou skoro celý první měsíc v lavicích, téměř deset tisíc studentů...

Po střetu s vlakem na Strakonicku zemřel řidič, náraz ho katapultoval z auta

Na železničním přejezdu u Čejetic na Strakonicku, který není chráněn závorami, zahynul v pátek odpoledne řidič osobního...

Bazén schovali pod nafukovací halu, ohřívá ji teplo ze zimního stadionu

Ve Strakonicích mohou plavci využívat padesátimetrový venkovní bazén, který bude od podzimu do jara zakrytý nafukovací...

Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby
Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby

Maminky z redakce vyzkoušely ekologický prací prostředek na kojenecké prádlo Frosch EKO Baby. Dokáže si úspěšně poradit s různými typy odolných...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...