Skokanský můstek v Bechyni postavil horal z Krkonoš

  9:48
Skoky na lyžích jsou doménou hlavně horských oblastí. Jeden můstek však vyrostl před téměř sedmdesáti roky i v Bechyni na Táborsku. Dlouho však kvůli mírným zimám, povodním a nakonec i ničivému požáru nevydržel. Dnes jsou na místě už jen zbytky rozhodcovské věže.
Skokanský areál v Eliášce si ale skokani užili jen několik sezon.

Skokanský areál v Eliášce si ale skokani užili jen několik sezon. | foto: archiv Městského muzea v Bechyni

V posledním desetiletí se běžně stává, že mají pořadatelé lyžařských závodů velké problémy zajistit dostatek sněhu i na horách. V tomto ohledu na tom byli naši blízcí předkové o mnoho lépe, české kroniky na přelomu 19. a 20. století častokrát informovaly o velkých sněhových nadílkách. Lyžování se tak v té době stávalo stále oblíbenější kratochvílí, a s tím v dalších desetiletích rostl zájem o jeho různá odvětví.

Časem si získala oblibu na svou dobu adrenalinová disciplína skoků na lyžích, která byla populární hlavně na severu Čech. Své fanoušky si však našla i na opačné straně republiky, konkrétně v Bechyni na Táborsku. 

Díky partě nadšenců tam pět let po druhé světové válce začal růst skokanský můstek. Vzhledem k tomu, že Bechyně se nachází v úrovni okolo 400 metrů nad mořem, jednalo se o vskutku odvážné plány.

Skupinu sportovních odvážlivců vedl v té době Josef Cimbálník, který pocházel právě z oblasti Krkonoš a Jizerských hor. V Bechyni tehdy pracoval jako zaměstnanec společnosti Keras, kde se vyráběla užitková i umělecká keramika.

„Cimbálníkovi zde chyběly zimní sportovní disciplíny a můstek začal vznikat z jeho podnětu. Pro svůj záměr si vybral terén v takzvané Eliášce, kde nakonec můstek skutečně stál,“ připomínal před více než deseti roky Bechyňský městský zpravodaj.

Jeden z posledních pamětníků a přímých účastníků éry skoků na lyžích v Bechyni Miloš Majka Čech vyzdvihuje právě postavu Josefa Cimbálníka, který se ve městě staral o sportovní vyžití všech směrů. 

„Už předtím se mu podařilo založit vodácký oddíl a zasloužil se také o přestěhování skautské klubovny z Eliášky k řece pod most. Až poté se pustil do stavby skokanského můstku,“ vzpomínal v roce 2009 Čech na svého kamaráda.

Celá stavba byla rozdělená do dvou etap. V té první v roce 1953 nejprve vznikla dřevěná konstrukce můstku doplněná o širokou dřevěnou lávku přes říčku Smutnou tak, aby mohli skokani bezpečně z doskočiště odjet. I přesto bylo třeba spousta obratnosti, aby sportovci zvládli úhybný manévr a včas sjet na rovinku.

Celá konstrukce můstku byla vysoká více než dva metry a stála přibližně v polovině prudkého svahu. Výška nájezdové věže byla zhruba trojnásobná, a podle dobových fotografií čněla ještě pořádný kus nad korunou svahu.

Netrvalo dlouho a zprávy o dostavbě můstku se roznesly daleko za hranice jihočeského města. Do Bechyně se začali sjíždět další sportovci z blízkého i širšího okolí a brzy zde místní amatéři uspořádali první závody. Vzhledem k tomu, že normový bod můstku byl stanoven na 28 metrů, nebylo třeba být pro skákání až tolik zkušený.

Cimbálník uvažoval o převratné novince – umělém povrchu

Bechyňští měli také velké štěstí, že hned v prvním ročníku po dobudování můstku napadlo v okolí soutoku Smutné a Lužnice asi čtvrt metru sněhu, takže místní mohli celou konstrukci důkladně prověřit. 

„Vzpomínám si, že jsme po doskoku dojížděli do protisvahu na druhé straně Smutné. Už tehdy jsem si na můstku zaskákal, ale sníh dlouho nevydržel, což bylo způsobeno i tím, že můstek byl na jižním svahu,“ řekl dále Čech.

Na první závody dorazil dokonce i Miloslav Bělonožník, který o pět let dříve reprezentoval Československo na zimních olympijských hrách ve švýcarském Svatém Mořici. Oproti olympijskému závodu, kde skončil šestnáctý, skoky v Bechyni jednoznačně ovládl. 

„To se mu v budoucnu podařilo ještě několikrát a v roce 1956 stanovil rekord můstku skokem dlouhým 37 metrů,“ popisoval dále historii můstku bechyňský zpravodaj.

Brzy však čekaly malý areál v Eliášce roky plné změn. Již krátce po rekordním skoku se rozhodli Bechyňští ve druhé etapě stavby vyměnit dřevěné části nájezdové věže za kovové, čímž prodloužili životnost celé konstrukce. 

Povrch nájezdové i rozjezdové dráhy však zůstal dřevěný, což se později ukázalo jako jedna ze zásadních chyb této etapy, stejně tak jako zachování dojezdu v protisvahu kopce Sosnovka, na němž stojí bechyňská čtvrť Větrov.

Už v té době Cimbálník pokukoval po novém a převratném vylepšení v podobě umělého povrchu, který svého času měli i na písecké sjezdovce. 

„Cimbálník byl o této novince informován, ale zřejmě kvůli tomu, že šlo o nápad ze Západu, nakonec z úmyslů sešlo,“ líčil o jeho úvahách bechyňský zpravodaj.

Průkopník skoků na lyžích na jihu Čech tak už tehdy pravděpodobně tušil, že zimy jako v prvním roce provozu můstku nebudou trvat věčně. To se potvrdilo hned následující sezonu. 

Pamětníci pak tvrdili, že od dostavění můstku se už téměř vůbec nedočkali příznivých sněhových podmínek. Vzhledem k tomu, že tehdy ještě nebylo možné svah uměle zasněžovat, nezbývalo skokanům nic jiného, než dále čekat na vhodné podmínky.

„Bylo nás tehdy v celé partě asi deset až dvacet a tenkrát jsme tam byli úplně sami na celý provoz. Když nebyl sníh, tak jsme jezdili alespoň na Šumavu závodit na běžkách. V létě jsme se věnovali vodáckým nebo míčovým sportům,“ dodal Miloš Majka Čech.

Nejlepší sezona byla hned ta první v roce 1953, kdy napadlo několik desítek centimetrů sněhu, který vydržel několik měsíců.

I díky tomu, že se o celý areál starala parta zapálených nadšenců, mohl v Bechyni vzniknout dokonce mládežnický skokanský klub. Jeho dlouhého trvání se ale mladí skokani nedočkali.

Spíše než lyžaři se totiž po dojezdové dřevěné plošině začala zjara pravidelně prohánět voda z rozvodněné Smutné a skokanský můstek postupně chátral. 

Při jedné z větších povodní dokonce vzal proud jindy klidné a malé říčky kompletní přemostění a posledním hřebíčkem do rakve byl v první polovině 60. let požár můstku. To bylo nejspíš na celou skokanskou družinu příliš, proto se místní rozhodli v roce 1965 můstek nadobro uzavřít.

V současnosti krátkou, i když výraznou minulost zimních sportů v Bechyni připomínají už jen zbytky valu s odrazovým stolem a dřevěné torzo rozhodcovské věže, které je schované mezi vzrostlými stromy. Cestu si sem najdou spíše jen dobrodruzi, příznivci geocachingu a každoročně se v těsné blízkosti koná undergroundový hudební festival. 

Jinak o zbytcích jednoho ze dvou skokanských můstků na jihu Čech mimo Šumavu dnes jen málokdo tuší. Druhý z nich stál ve stejné době poblíž Ražic u Písku, potkal ho ale podobný osud jako v Bechyni.

  • Nejčtenější

Náctiletý šofér vjel do protisměru, čelní střet nepřežila řidička ve druhém voze

Tragická dopravní nehoda se stala ve středu odpoledne na Českobudějovicku. Mladý řidič přejel do protisměru, kde se čelně střetl s autem, které řídila žena. Ta po srážce na místě zemřela.

2. října 2024  17:16

Muž zbil děti tyčí, při házení s míčem mu trefily sochu. Rodiče to nahlásili policii

Hra s míčem skončila pro dvě desetileté děti v Husinci na Prachaticku výpraskem. Poté, co při házení o strom trefily míčem dřevěnou sochou vodníka uvnitř kmene, na ně zaútočil starší muž. Chlapce a...

3. října 2024  17:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Orlický gigant ubrzdil záplavy. Včasná příprava zachránila Prahu i Mělník

Premium

Dostatek prostoru pro téměř 200 milionů kubíků vody a dokonalá souhra na celé vltavské kaskádě mezi jihem Čech a Prahou. To jsou hlavní důvody, proč velká voda v polovině září nenapáchala v kraji...

3. října 2024

Čelní střet s kamionem osobák slisoval, nehodu nepřežil dvacetiletý řidič

Dvacetiletý řidič ráno nepřežil střet s kamionem na Jindřichohradecku. Je to druhá tragická nehoda v kraji během 24 hodin. Ve středu odpoledne bourala dvě osobní auta u Týna nad Vltavou, tam čelní...

3. října 2024  10:57

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Značka „pozor labutě“ vykouzlí úsměv, tři přikázané směry nad sebou jen naštvou

Někdy pobaví, jindy působí nesmyslně. Na dalším místě je jich tolik, že to je jak malý les. Dopravní značky. Je jich tak moc, že už mnohdy působí spíš kontraproduktivně a člověk je nestíhá ani...

4. října 2024

Kotalík o Winter Games v NHL: Magický zážitek. Sníh dodal akci atmosféru

Brankáři s kulichy na helmách, černé proužky pod očima, hřejivky. K tomu zachumlané tisíce fanoušků na tribunách. To jsou tradiční kulisy hokejových zápasů pod širým nebem. Takový čeká hokejisty...

9. října 2024  9:29

Soud rozhodne v kauze bezdomovců obviněných ze zbití a zapálení známého

Až výjimečné tresty hrozí trojici mužů z komunity bezdomovců, kteří letos v lednu v Českém Krumlově podle obžaloby zmlátili a zkopali do bezvědomí svého kolegu a jeho tělo pak spálili, aby zahladili...

9. října 2024  9:26

Houbař spadl ze šestimetrové skály. Sanitka uvázla, zachránili ho z vrtulníku

Až letečtí záchranáři museli pomoct muži, který při houbaření spadl ze šestimetrové skály u obce Hutě u Bechyně na Táborsku. Při cestě za ním zapadl v bahně sanitní vůz, a tak musel do vzduchu...

8. října 2024  13:42

Nádvorník končí u fotbalistů Táborska, Jihočeši shánějí nástupce

U fotbalistů druholigového Táborska skončil trenér Roman Nádvorník. Vedení jihočeského klubu ho odvolalo kvůli neuspokojivým výsledkům. Táborsku po dvanácti kolech patří v šestnáctičlenné soutěži 12....

8. října 2024  12:15

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

GLOSA: Dvacet cen. Ale po Tháliích se propírala jen Helena Vondráčková

Premium Jeden by čekal, že uhlazeně veřejnoprávní ceremoniál divadelních cen Thálie ponechá národ chladným, zvláště když si na...