Chyby ve stavebním řízení zabrzdily stavbu čtyř sjezdovek a lanovky u Lipna

  11:37aktualizováno  11:37
Skiareál Lipno chystá další rozšiřování. K více než deseti sjezdovkám mají přibýt další čtyři. Společnost Lipno servis plánuje nové tratě směrem k Loučovicím. Projekt však zastavil krajský úřad. Rozhodnutí o umístění stavby vydané stavebním odborem ve Vyšším Brodě zrušil a věc mu vrátil k přepracování. Ve stavebním řízení totiž našel vady.

Skiareál Lipno je největším lyžařským střediskem na jihu Čech. V budoucnu má růst směrem k Loučovicím. | foto: Skiareál Lipno

Součástí projektu jsou čtyři sjezdovky dlouhé od 1 300 do 1 700 metrů, které má obsluhovat lanovka o délce 1 250 metrů. Její horní stanice je plánovaná na Slupečném vrchu, kam už vede Promenádní lanovka.

Na stejný vrchol se nyní už jedna lanovka staví, ta ale není součástí zablokovaného projektu, byť původně v něm byla zahrnuta. Měří 500 metrů a začíná u parkoviště, kde v zimě běžkaři nastupují do stop. Pod lanovkou povede i jedna sjezdovka.

S plánovaným rozšířením skiareálu nesouhlasí několik majitelů dotčených pozemků, kteří podali námitky.

„Záměr zasahuje až k pozemkům naší rodiny v lokalitě u Lopatné. Obáváme se, že stavba nenávratně znehodnotí je i okolní krajinu. Odmítáme ji,“ uvedl například jeden z nich, Jan Furik z Vyššího Brodu.

Další soukromí zemědělci odmítají rozšiřování sjezdovek, protože z jejich pohledu lyžařský areál devastuje krajinu a přináší do ní hluk a světelný smog.

V námitkách vlastníků sousedních pozemků se objevují návrhy na kompenzace za škody – za poškozený krajinný ráz, zemědělskou půdu a ztížené hospodaření. Odškodněním se ale kraj odmítl zabývat, protože mu to nepřísluší.

Krajský úřad jako odvolací orgán vzal přesto námitky na vědomí. Kromě toho našel v územním řízení, které započalo před třemi lety, nejasnosti a pochybení vůči stavebnímu zákonu.

MF DNES proto vyzvala vyšebrodskou radnici k písemnému vyjádření. Ta na dotazy nereagovala, i když si nejprve vyžádala jejich písemné zaslání.
Podle některých místních zastupitelů jsou podobné reakce běžné.

„Komunikace s vedením je tu špatná. O projektu nic nevíme, na zastupitelstvu jsme se tím nikdy nezabývali,“ uvedl zastupitel Jindřich Hanzlíček (SNK).

Podobně mluví i Michal Kulík (KDU-ČSL), který je zároveň předsedou kontrolního výboru města. Informace o projektu je přitom na úřední desce vyšebrodské radnice.

Samotný Vyšší Brod, obec s rozšířenou působností, má s projektem společné jen stavební řízení, které vede jeho odbor, modernizace areálu je mimo jeho katastr. Dotkne se na východním okraji sousedních Loučovic, jež už v minulosti s projektem souhlasily.

Kladné stanovisko už daly stavbě státní instituce, jako například inspekce životního prostředí, hygienici nebo Lesy České republiky, některé přitom ještě před dokončením projektové dokumentace.

Investor si chce pozemky pronajmout do roku 2030

Stavba nových sjezdovek zlikviduje 14,7 hektaru lesního porostu, zasáhne biotop a chráněné mokřady. Většina pozemků spadá pod Lipno nad Vltavou. Investor si je chce pronajmout. „Z důvodu jejich pronájmu je stavba vedená jako dočasná do roku 2030,“ vysvětlil jednatel společnosti Lipno servis Karel Karas.

„Podle mě jsou takové projekty už přežitkem a ničí krajinu. Sněhu a vody bude stále méně, co po těchto stavbách zůstane? Síla peněz je ale veliká,“ míní například učitel z Loučovic Jaroslav Jonáš.

Přestože investor tvrdí, že rozšířením areálu vytvoří 25 nových pracovních míst, místostarostka Loučovic Jana Grammetbauerová (Nová volba 2018) není přesvědčená, že to pro obec bude ekonomicky přínosné.

Některé pozemky na dohled od plánovaných sjezdovek jsou už dnes na prodej. Realitní makléři je nabízejí jako místa panenské přírody, ideální pro majitele, kteří v ní hledají klid.

Nejčtenější

Pořídili si dům s minimem zdí a maximem skla. K němu přidali jezírko

„Jezírko je krásný prvek,“ vysvětluje investor, proč nemají na zahradě tradiční...

Co nejméně zdí a co nejvíce skla, takové slyšel zadání architekt domu pro čtyřčlennou rodinu v jižních Čechách....

Dosud neprozkoumaný hrad Karla IV. vydá tajemství. Jsme na samém začátku

3D model Karlova hrádku

Archeologové, historici, památkáři, architekti a geofyzici odhalují první tajemství Karlova hrádku. Nechal si ho pro...

Teenager fotil selfie na sloupu u tratě ve Voticích, nyní bojuje o život

15letého chlapce na nádraží ve Voticích zasáhl proud (13. září 2019)

O život bojuje patnáctiletý chlapec, který včera večer na votickém nádraží vylezl na sloup trakčního vedení. Zasáhl ho...

Po nárazu do stromu zemřel na Písecku mladý řidič

U obce Dobev na Písecku narazilo auto do stromu, řidič zemřel (15. září 2019)

Tragická nehoda se stala v neděli dopoledne u obce Dobev na Písecku. Mladý řidič tam vyjel do protisměru a narazil do...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Další z rubriky

V Budějovicích zbrzdí řidiče další semafory, jsou na opravené Mánesově

Semafor u přechodu pro chodce přibyl na vyžádání některých rodičů dětí, které...

Od rána je opět průjezdná rušná Mánesova ulice v Budějovicích. Rozsáhlou rekonstrukci za desítky milionů korun se...

Dosud neprozkoumaný hrad Karla IV. vydá tajemství. Jsme na samém začátku

3D model Karlova hrádku

Archeologové, historici, památkáři, architekti a geofyzici odhalují první tajemství Karlova hrádku. Nechal si ho pro...

Silnice z Dačic do Slavonic nestačí. Obce chtějí rozšíření

Úzká silnice mezi Albrechticemi a Týništěm vede mezi loukami, které každoročně...

Když na cestě mezi Dačicemi a Slavonicemi doženete nákladní auto, není to nic příjemného. Krajská silnice není v dobré...

Kvůli hale hrozí Budějovicím další problémy, řeší ji antimonopolní úřad

Vizualizace Multifunkčního centra Dlouhá louka v Českých Budějovicích.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zajímá postup českobudějovické radnice při přípravě Multifunkčního centra Dlouhá...

Najdete na iDNES.cz