Chyby ve stavebním řízení zabrzdily stavbu čtyř sjezdovek a lanovky u Lipna

  11:37aktualizováno  11:37
Skiareál Lipno chystá další rozšiřování. K více než deseti sjezdovkám mají přibýt další čtyři. Společnost Lipno servis plánuje nové tratě směrem k Loučovicím. Projekt však zastavil krajský úřad. Rozhodnutí o umístění stavby vydané stavebním odborem ve Vyšším Brodě zrušil a věc mu vrátil k přepracování. Ve stavebním řízení totiž našel vady.

Skiareál Lipno je největším lyžařským střediskem na jihu Čech. V budoucnu má růst směrem k Loučovicím. | foto: Skiareál Lipno

Součástí projektu jsou čtyři sjezdovky dlouhé od 1 300 do 1 700 metrů, které má obsluhovat lanovka o délce 1 250 metrů. Její horní stanice je plánovaná na Slupečném vrchu, kam už vede Promenádní lanovka.

Na stejný vrchol se nyní už jedna lanovka staví, ta ale není součástí zablokovaného projektu, byť původně v něm byla zahrnuta. Měří 500 metrů a začíná u parkoviště, kde v zimě běžkaři nastupují do stop. Pod lanovkou povede i jedna sjezdovka.

S plánovaným rozšířením skiareálu nesouhlasí několik majitelů dotčených pozemků, kteří podali námitky.

„Záměr zasahuje až k pozemkům naší rodiny v lokalitě u Lopatné. Obáváme se, že stavba nenávratně znehodnotí je i okolní krajinu. Odmítáme ji,“ uvedl například jeden z nich, Jan Furik z Vyššího Brodu.

Další soukromí zemědělci odmítají rozšiřování sjezdovek, protože z jejich pohledu lyžařský areál devastuje krajinu a přináší do ní hluk a světelný smog.

V námitkách vlastníků sousedních pozemků se objevují návrhy na kompenzace za škody – za poškozený krajinný ráz, zemědělskou půdu a ztížené hospodaření. Odškodněním se ale kraj odmítl zabývat, protože mu to nepřísluší.

Krajský úřad jako odvolací orgán vzal přesto námitky na vědomí. Kromě toho našel v územním řízení, které započalo před třemi lety, nejasnosti a pochybení vůči stavebnímu zákonu.

MF DNES proto vyzvala vyšebrodskou radnici k písemnému vyjádření. Ta na dotazy nereagovala, i když si nejprve vyžádala jejich písemné zaslání.
Podle některých místních zastupitelů jsou podobné reakce běžné.

„Komunikace s vedením je tu špatná. O projektu nic nevíme, na zastupitelstvu jsme se tím nikdy nezabývali,“ uvedl zastupitel Jindřich Hanzlíček (SNK).

Podobně mluví i Michal Kulík (KDU-ČSL), který je zároveň předsedou kontrolního výboru města. Informace o projektu je přitom na úřední desce vyšebrodské radnice.

Samotný Vyšší Brod, obec s rozšířenou působností, má s projektem společné jen stavební řízení, které vede jeho odbor, modernizace areálu je mimo jeho katastr. Dotkne se na východním okraji sousedních Loučovic, jež už v minulosti s projektem souhlasily.

Kladné stanovisko už daly stavbě státní instituce, jako například inspekce životního prostředí, hygienici nebo Lesy České republiky, některé přitom ještě před dokončením projektové dokumentace.

Investor si chce pozemky pronajmout do roku 2030

Stavba nových sjezdovek zlikviduje 14,7 hektaru lesního porostu, zasáhne biotop a chráněné mokřady. Většina pozemků spadá pod Lipno nad Vltavou. Investor si je chce pronajmout. „Z důvodu jejich pronájmu je stavba vedená jako dočasná do roku 2030,“ vysvětlil jednatel společnosti Lipno servis Karel Karas.

„Podle mě jsou takové projekty už přežitkem a ničí krajinu. Sněhu a vody bude stále méně, co po těchto stavbách zůstane? Síla peněz je ale veliká,“ míní například učitel z Loučovic Jaroslav Jonáš.

Přestože investor tvrdí, že rozšířením areálu vytvoří 25 nových pracovních míst, místostarostka Loučovic Jana Grammetbauerová (Nová volba 2018) není přesvědčená, že to pro obec bude ekonomicky přínosné.

Některé pozemky na dohled od plánovaných sjezdovek jsou už dnes na prodej. Realitní makléři je nabízejí jako místa panenské přírody, ideální pro majitele, kteří v ní hledají klid.

  • Nejčtenější

V šumavském jezeře objevili nálevníka lahvenku, je to první nález v Česku

Potápěči původně v Prášilském jezeře hledali vzácnou rostlinu šídlatku. Místo toho našli spoustu jiných živočichů a...

Umím si představit, že bych opět létal v armádě s gripenem, říká Šonka

Pilotu Martinu Šonkovi skončila před pár týdny sezona v podniku Red Bull Air Race, který v loňském roce vyhrál. Příští...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Dálnici D4 konečně prodlouží také na trase směrem k Písku

Ze sedmi zájemců jsou nyní tři finalisté, kteří se ucházejí o stavbu dálnice D4 od jihočeských Mirotic do Středočeského...

První liga: Budějovice vyhrály v Havířově, Litoměřice uspěly v Porubě

Šlágr 13. kola první hokejové ligy se hrál na ledě Havířova. Lídr soutěže České Budějovice tam zvítězil 5:2 a vede o...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Dřív tam zpíval Matuška, teď je dům ostudou. Větřní zvažuje, že ho koupí

Město Větřní na Českokrumlovsku má šanci koupit Společenský dům, kde je nyní ubytovna, prázdný sál a samoobsluha....

Budějovice bojují za zklidnění dopravy, Česká ulice však zůstala průjezdná

Řidiči v Českých Budějovicích přišli na to, jak si zkrátit cestu přes centrum města. Ve špičce se tím mohou vyhnout...

Hejtmanství chce sázet stromy s hasiči. Je to chabá pomoc, zní z obcí

Hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská vyzvala obce, aby při boji proti kůrovci sázely stromy s dobrovolnými hasiči....

Rybáři začali s výlovem Rožmberka, očekávají 150 tun ryb

Třeboňští rybáři začali po roce s třídenním výlovem největšího českého rybníka Rožmberk s rozlohou 647 hektarů. Čekají...

Najdete na iDNES.cz