Když to jde, tak ráno projíždím sjezdovky, říká šéf lipenského skiareálu

  9:58aktualizováno  9:58
Nová sjezdovka výhradně pro lyžařskou školu a Bambini park, kde budou zkoušet první kroky na sněhu malí lyžaři do čtyř let. To jsou letošní novinky ve Skiareálu Lipno, který tím jen potvrzuje své zaměření na rodiny s dětmi.

Ředitel Skiareálu Lipno Petr Dušek. | foto: Marek Podhora, MAFRA

„Zatím jsme sjezdovky Školní a Jezerní od sebe neoddělovali. Lyžařů není v areálu tolik a ani podmínky nebyly ideální. Ale o jarních prázdninách mezi ně dáme plůtek, aby škola měla prostor jen pro sebe,“ naznačil ředitel Skiareálu Lipno Petr Dušek.

Jak jste zmínil, letošní zima lyžařům ani provozovatelům skiareálů příliš nepřeje. Pamatujete, že byste začínali sezonu až těsně před koncem roku?
Ve Skiareálu Lipnu pracuji od roku 2010, takže nemám takové srovnání, ale za mého působení jsme tak pozdě nikdy nezačínali. Minulou zimu jsme sezonu rozjeli zkraje prosince, pak sice přišla obleva, ale provoz jsme udrželi. Určitě se to projeví. Zimní sezona má dva hlavní vrcholy. Jeden dvoutýdenní je na přelomu roku, druhý je o jarních prázdninách a trvá čtyři týdny. A nám jeden z těchto šesti týdnů vypadl, protože nebyl přírodní sníh ani nemrzlo, takže jsme nemohli vyrábět technický.

Přitom váš skiareál je vybavený moderním zasněžovacím systémem.
Jistě, ale musí mrznout, abychom ho mohli spustit. Na mrazy, které by trvaly několik dní po sobě, jsme čekali až do konce prosince. Teploty klesly pod nulu 26. prosince, my jsme spustili děla a 28. jsme otevřeli výukové hřiště Foxpark a druhý den dvě sjezdovky. Z toho je vidět, že dokážeme reagovat velmi rychle.

Výroba sněhu je jednoduchá jen na první pohled. Ve skutečnosti je to složitý proces, že?
Po sjezdovkách máme rozmístěno 44 děl, většina je napojena na počítač a spouští se automaticky podle klimatických podmínek. Obsluha na monitoru vidí, jaká je u děla teplota vzduchu, vody, jaká je vlhkost. To jsou nejdůležitější faktory pro výrobu sněhu. Ale výroba sněhu se nedá řídit jen z tepla kanceláře. „Sněhuláci“, jak říkáme technikům, kteří ji mají na starost, se pohybují po celém středisku. Kontrolují, aby děla nezamrzala, aby stříkala sníh na sjezdovku, a ne do lesa, což se může stát, když fouká vítr. Když mrzne ve dne i v noci, jedou děla 24 hodin.

Vaší výhodou je, že máte díky Lipnu dostatek vody, ze které se technický sníh vyrábí.
Ano, ale protože bychom chtěli zasněžovat už v listopadu, kdy je voda v Lipně teplá, musíme ji ještě chladit v chladicích věžích. Ideální teplota pro výrobu sněhu je půl stupně Celsia. Když jsou ideální podmínky a běží všechna děla, jsme schopni čerpat 140 litrů vody za vteřinu. Pak naše kanony vyrobí za hodinu 1 260 kubíků sněhu. To je množství, které by naplnilo 13 kamionů. Děla sníh stříkají na hromady, které je pak třeba rozhrnout. 

Kolik roleb vaše sjezdovky upravuje? 
Máme dvě, jednu supervýkonnou, která právě dokáže ty velké hromady sněhu rovnoměrně rozhrnovat po sjezdovkách, a jednu slabší, ale modernější. Tu jsme přivezli před dvěma lety. Je určená na úpravu snowparku a skikrosové dráhy, protože si umí „pohrát“ s překážkami.

Vyrážíte sám na sjezdovky, abyste zkontroloval, v jakém jsou stavu?Samozřejmě, když to jde, tak ráno projíždím areál, abych viděl, kolik máme sněhu a jaké jsou sjezdovky. Na lyže se dostanu i o víkendu, protože jako člen skiklubu pomáhám chystat tréninky dětem.

Připomeňme ještě letošní novinky. Připravili jste Bambini park, kde se mají učit lyžovat děti do čtyř let. Jak taková výuka vypadá?
Není to úplně o lyžování. Děti ťapají na lyžích, zjišťují, že to klouže. O lyžařské začátky „špuntů“ se budou starat speciálně vycvičení instruktoři. V Bambini parku je 60 metrů dlouhý koberec a kolotoč. Výuku budou zpestřovat maskoti našeho areálu.

Druhou podstatnou novinkou je přes kilometr dlouhá sjezdovka určená jen pro lyžařskou školu. Takový komfort jiná střediska nenabízejí.
Ano, zatím jsme Jezerní a Školní sjezdovky od sebe neoddělovali, ale s jarními prázdninami, až provoz v areálu zhoustne, to uděláme. Školní sjezdovka pak bude výhradně určená pro klienty naší lyžařské školy. Vyrostou tam hrací prvky a instruktoři tam budou moci bezpečně dělat s dětmi hady a další prvky, které zařazují do výuky a které komplikovaly provoz na Jezerní sjezdovce.

Kde berete inspiraci pro novinky v areálu?
Jezdíme po alpských střediscích a sledujeme, jak se rozvíjejí. Líbí se nám, jak to dělají v jednom z největších středisek orientovaných na rodiny s dětmi, v rakouském Serfaus Fiss Ladis.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Další z rubriky

Část obyvatel a návštěvníků třeboňských lázní odmítá wellness v parku

Lázně Aurora v Třeboni čeká velká rekonstrukce.

Město Třeboň plánuje venkovní wellness u Lázní Aurora. Záměr ale vzbudil rozruch. Podle opozice je v rozporu s...

Nová výstava ukazuje i vykládací karty, které vytvořila Ema Destinnová

Sběratel Pavel Langer ukazuje karty v Muzeu  Jindřichohradecka.

Unikátní série je k vidění na výstavě Muzea Jindřichohradecka. Ta provede návštěvníky pěti staletími zábavy, vášně a...

Autobusu, který u Budějovic už dvakrát hořel, netěsnilo olejové chlazení

Požár zastavil autobus u Litvínovic před Českými Budějovicemi.

Dopravní podnik města České Budějovice už ví, co stálo za březnovým požárem autobusu u Litvínovic. Hořel tehdy už...

Najdete na iDNES.cz