Vandal udělal zmatky na stavbě silnice, vytrhal kolíky a změnil její trasu

  11:37aktualizováno  11:37
Dlouhodobé protesty proti stavbě spojky Chýnovské a Vožické ulice v Táboře zjevně pokračují i po zahájení prací. Jen co si zhotovitelská firma 7. srpna převzala staveniště, někdo se rozhodl, že na něm udělá zmatky a přidělá potíže. Ty jsou tak závažné, že se nyní případem zabývá i policie.

Silnice povede kolem místní části Měšice. | foto: Foto: MÚ Tábor

Pachatel či pachatelé vytahali nebo přesunuli všechny vytyčovací kolíky, které stanovují trasu budoucí silnice a určují, kudy vedou sítě.

„Zhotovitel musel zadat geodetům práci znovu a vytyčení obnovit. Škoda je určitě přes pět tisíc korun (hranice, nad níž se už jedná o trestný čin, pozn. red.),“ sdělil starosta Tábora Štěpán Pavlík.

Firma proto podala 15. srpna trestní oznámení na neznámého pachatele. O vandalském činu informovala také Jihočeský kraj, který je hlavním investorem celé akce.

„Nejde jen o znehodnocení práce geodetů, kteří vytyčili trasu silnice. Vyznačili i místa vedení stávajících sítí. Kolíky však pachatelé nezahodili, nýbrž zapíchali na jiném místě. Při hloubení výkopu na nesprávném místě to mohlo znamenat v případě porušení vysokonapěťového kabelu též ohrožení zdraví či životů pracovníků,“ zdůraznil starosta Pavlík.

Navíc pokud by se kvůli špatnému vytyčení překoplo vedení sítí, škoda mohla být až několik milionů korun.

Obyvatelé Měšic s výstavbou silnice nesouhlasí

Důvodem takového činu může být skutečnost, že řada obyvatel, především z městské části Měšice, s výstavbou silnice nesouhlasí. Obyvatelé z Měšic mají mimo jiné obavy, že je nová komunikace odřízne od zbytku města a zhorší životní podmínky v lokalitě.

Také dlouhodobě upozorňovali, že stavební povolení nemusí být platné. Věcí se pak opakovaně zabýval nejen krajský úřad, ale také policie.

Trasa propojky povede od hasičské zbrojnice v Měšicích na sever přes průmyslový areál k Vožické ulici.

„Součástí stavby je i protihlukový val a stěny u obydlené části Měšic. Firma zahájila práce přípravou staveniště. Provádí skrývku ornice v budoucí trase silnice a zemní práce na komunikaci včetně odvodnění,“ popsal mluvčí radnice Luboš Dvořák.

Délka spojky je téměř 1,5 kilometru a záměr na její vybudování se objevil už v roce 1997. Smyslem je napojení zóny Vožická a vytvoření alternativy současného severojižního tahu ve východní části města. 

„Původní odhady nákladů se pohybovaly kolem 180 milionů korun, ze soutěže však nakonec vzešla nižší cena 136 milionů,“ upřesnil náměstek hejtmanky Josef Knot. Vítězem se stala společnost Eurovia CS. 

Tunel se prosadit nepodařilo, silnice spolkne část louky

Kraj žádal na tuto akci o peníze z evropských fondů, ale projekt skončil ve své výzvě až pod čarou.

„Nechtěli jsme už déle čekat, protože by také mohla vypršet platnost stavebního z vlastního rozpočtu. Část, zhruba 32 milionů korun, máme zajištěnou, zbytek by měl být součástí rozpočtu pro příští rok,“ doplnil Knot.

Zčásti se má silnice zaříznout do louky, a to u Šibenného vrchu. Někteří zúčastnění se ještě snažili o to, aby vedl koridor tunelem, to se však nepodařilo prosadit.

„Celkový efekt nové komunikace by se měl projevit především ve chvíli, kdy bude hotová i druhá část spojky,“ zmínila místostarostka Tábora Michaela Petrová. 

Druhou částí je prodloužení silnice směrem dál na sever ke komunikaci první třídy I/19, která je přivaděčem od Písku či Milevska. Tato etapa je nyní ve fázi zpracování dokumentace.

Autor:

Nejčtenější

Ještě den a bylo pozdě, přiznává Poborský o své nemoci

Karel Poborský na oslavách výročí fotbalové Příbrami

„Nechal jsem svůj život dojít na samotný práh a zjistil, že takhle to nejde. Možná stačil den a teď už spolu...

V opilosti zabil muže jednou ranou pěstí, soud mu o třetinu snížil trest

Obžalovaný Jakub Forman u Vrchního soudu v Praze

Jakub Forman, který loni v Jindřichově Hradci ranou pěstí zabil návštěvníka baru, uspěl s odvoláním a čeká ho nižší...

Teenager fotil selfie na sloupu u tratě ve Voticích, nyní bojuje o život

15letého chlapce na nádraží ve Voticích zasáhl proud (13. září 2019)

O život bojuje patnáctiletý chlapec, který včera večer na votickém nádraží vylezl na sloup trakčního vedení. Zasáhl ho...

Po nárazu do stromu zemřel na Písecku mladý řidič

U obce Dobev na Písecku narazilo auto do stromu, řidič zemřel (15. září 2019)

Tragická nehoda se stala v neděli dopoledne u obce Dobev na Písecku. Mladý řidič tam vyjel do protisměru a narazil do...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame Diopem z Ostravy.

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Další z rubriky

Sál filharmonie bude mít lepší zvuk i sedadla, chystá se i oprava KD Slavie

Z balkonu zůstane jen jedna řada. Z toho současného je špatně vidět.

Pohodlná sedadla, nová světla, lepší zvuk i vzduch. Všechna tato vylepšení má přinést chystaná rekonstrukce koncertního...

Opilý pár se motal ve vozovce, kolem jezdily dvě děti na koloběžkách

Ilustrační snímek

Podnapilá dvojice se v sobotu večer pohybovala po silnici v Okružní ulici v Českých Budějovicích se dvěma malými dětmi....

Po nárazu do stromu zemřel na Písecku mladý řidič

U obce Dobev na Písecku narazilo auto do stromu, řidič zemřel (15. září 2019)

Tragická nehoda se stala v neděli dopoledne u obce Dobev na Písecku. Mladý řidič tam vyjel do protisměru a narazil do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz