Sobota 19. června 2021, svátek má Leoš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 19. června 2021 Leoš

Odpor obyvatel zabral, kraj prozatím zamítl sklady a haly u Ševětína

  12:28
Smršť nesouhlasů a protestů proti projektu skladových a výrobních hal u Ševětína na Českobudějovicku zabrala. Jihočeský krajský úřad v těchto dnech záměr prakticky stopl. Investorovi uložil, že pokud chce v aktivitách pokračovat, musí projekt předělat a dodržet celkem 15 podmínek.

Bagry boří dvůr Švamberk. (1. 11. 2019) | foto: Jakub Bartoš, MF DNES

„Dokumentace záměru Skladový a výrobní areál Ševětín II v procesu posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) jsme vrátili k přepracování. Učinili jsme tak na základě doporučení zpracovatele posudku a obdržených vyjádření,“ oznámila mluvčí krajského úřadu Hana Brožková. 

Podle vyjádření z hejtmanství se do řízení EIA zapojilo nebývalé množství podnětů, což také zapůsobilo. Do připomínkování už podruhé přepracovaného projektu společnosti C. D. K. K. Investment se zapojily nejen instituce, ale hlavně jednotlivci, většinou obyvatelé osmi okolních obcí. Vadí jim, že areál zabere hektary zemědělské půdy a znehodnotí krajinu a kvalitu života v lokalitě severně od Ševětína.

Pozemek si investor vybral mezi bývalou silnicí I. třídy, dálnicí D3 a Ponědražským potokem na místě původního panského dvora ze 17. století Švamberk. Ten investor zboural.

„Jsme pochopitelně rádi za rozhodnutí o zamítnutí projektu, celou věc budeme bedlivě sledovat dál,“ komentovala vývoj Pavla Figurová, členka spolku Pro region severního Českobudějovicka. Investor má podle ní snahu se stavby hal nevzdat, čemuž odpovídá, že od roku 2015 projekt už několikrát upravoval a pozemek o rozloze 20 hektarů s předstihem vyčistil od stromů a staveb.

Její slova potvrdila společnost C. D. K. K. Investment. „Projekt upravíme a budeme v záměru pokračovat,“ vzkázal veřejnosti prokurista firmy František Jelen.

O zájmu místních obyvatel o krajinu, kde žijí, vypovídají právě jejich připomínky v řízení EIA. „Bývalý panský dvůr Švamberk je zlikvidovaný a o zdejší malebné přírodě už nemůže být ani řeč. V budoucnu nás čekají procházky mezi průmyslovou zónou a fotovoltaickou elektrárnou,“ napsal například jeden z nich v námitce.

Chtějí zabrat 16 hektarů

Ostré stanovisko zaslalo do řízení osm okolních obcí včetně Neplachova, Dynína, Bošilce a Mazelova. Výhradu mají i k argumentaci investora, že zábor 16 hektarů zemědělské půdy lze akceptovat, protože v okolí je jí dost.

„Nevíme, zda jsou tyto informace k smíchu, nebo k pláči. Dokazují nabubřelost a aroganci moci, kterou investor demonstruje od samého počátku,“ napsali v prohlášení zástupci obcí.

Na devastaci přírody, nejasné řešení obslužné dopravy a na zatížení krajiny průmyslovou výrobou poukazují Česká inspekce životního prostředí, odbor životního prostředí kraje a různé spolky. Projekt je podle nich příliš masivní. Podle něj mají vzniknout dvě haly o celkové rozloze 9,4 hektaru, parkoviště pro stovky aut a další zpevněné plochy.

Vedoucí klimatolog z Akademie věd ČR Aleš Farda upozorňuje, že v součtu s nedalekým fotovoltaickým parkem, dálnicí a kamenolomem znehodnotí areál v konečných důsledcích místním život suchem a změnou klimatu.

Oznamovatel záměru teď má podle krajského úřadu čas na přepracování projektu v duchu zadaných podmínek. Je mezi nimi úprava staveb, zvýšení ploch zeleně, zpřesnění hlukové, dopravní a rozptylové studie a vyhodnocení vlivů na obyvatele. Právě na to se zástupci obcí ptají, zajímá je, jaký pro ně budou mít výrobní a skladové haly přínos.

Navíc odpočívka u Neplachova

Proti skladovému areálu je i Neplachov. Kromě toho, že u něj vede dálnice D3, hrne se na ni ještě stavba dálniční odpočívky. Studii projektu u této malé obce nedávno zveřejnilo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

„Na D3 je aktuálně jedna odpočívka u Mitrovic, dál na jih už žádná. Další připravujeme u Chotýčan a Suchdol na úseku Kaplice, nádraží - Nažidla,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Studecký. Podle kapacity by dvě odstavná místa mezi Neplachovem a Ševětínem měla pojmout dohromady 87 nákladních a 54 osobních aut, autobusy a karavany.

„Nevím, proč tomu říkají malá odpočívka. Počítá se i se zázemím, celkem má jejich stavba zabrat pět hektarů půdy. Zlobí nás to i v souvislosti s problémy, které jsme měli s fotbalovým hřištěm, když nám to původní zabrala dálnice. Naši zastupitelé teď odpočívky odmítli, s ŘSD budeme ještě jednat,“ řekl místostarosta Neplachova Lukáš Blažek.

Obec si musela postavit nové hřiště za 27 milionů korun, od ŘSD dostala po soudních tahanicích kompenzaci za staré necelých pět milionů. Jenom 11 milionů z toho stálo vyjmutí pozemku ze zemědělského půdního fondu. Ve sporu se tu střetly dva veřejné zájmy. Hřiště a dálnice. Veřejným zájmem částečně argumentuje také stavitel hal u Ševětína. Nabízí za zábor zemědělské půdy stovky pracovních míst.

  • Nejčtenější

Mladík zemřel po pádu z okna střední školy, patrně spáchal sebevraždu

Po pádu z okna střední školy v Českých Budějovicích dnes v nemocnici zemřel mladý muž. Podle policie pravděpodobně...

Řidič narazil do auta před sebou, pro zraněné dítě letěl vrtulník

Dva zraněné včetně jednoho dítěte si vyžádala středeční nehoda na Prachaticku. Řidič nákladního vozidla tam na...

Nechal to na vesmíru, ten mu seslal Anděla. Porazil Bártu i Nohavicu

Muzikant Štěpán Hebík neboli 7krát3 získal prestižní hudební cenu Anděl. „Zřejmě rozhodlo to, že muzika, jak ji dělám...

V Budějovicích vyroste nové bydlení, byty budou u největšího sídliště

V Českých Budějovicích budou i nadále vznikat nové byty a domy. Velký projekt chystá investor například u sídliště Máj....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Být v jižních Čechách neočkovaný proti klíšťovce je projev neznalosti

Očkování proti encefalitidě a covidu si mohou lidé dobře načasovat, naznačil primář infekčního oddělení...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Bikerka Nash si zkusila singltrek v Prachaticích. Novou trať pochválila

Měří 1,7 kilometru a vyšla na 1,1 milionu. Prachatice se dočkaly první trasy pro horská kola. Redaktor MF DNES ji...

Havranů v Táboře přibývá a lidé je už i střílejí, smrt ptáků řeší policie

Obyvatelům Pražského sídliště v Táboře dochází trpělivost s pronikavým křikem havranů, kteří se v lokalitě rozšířili. V...

Část Soběslavi chce referendum o areálu u D3, firma projekt mění

Investor průmyslové zóny v Soběslavi opět upravuje projekt. Snaží se vyjít vstříc požadavkům města. Část místních ale...

Mladík zemřel po pádu z okna střední školy, patrně spáchal sebevraždu

Po pádu z okna střední školy v Českých Budějovicích dnes v nemocnici zemřel mladý muž. Podle policie pravděpodobně...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....