Severní spojka by v Budějovicích ulevila dopravě, město shání 800 milionů

  15:04aktualizováno  15:04
U Českých Budějovic by mohla vyrůst nová komunikace, která by výrazně ulevila dopravě ve městě. Tak zvaná Severní spojka by odvedla až sedm tisíc aut denně z jedné z nejvytíženějších tepen, ze Strakonické ulice. Radní už proto chystají změnu územního plánu. Problém je, že na stavbu za 800 milionů nejsou peníze.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Vaca, iDNES.cz

Nová dvouproudá silnice by vedla od kruhové křižovatky u hypermarketu Globus přes Vltavu do Kněžských Dvorů a na Pražskou třídu, kde by se napojila na Okružní ulici. Platila by na ní maximální rychlost 50 kilometrů v hodině.

"Chceme předejít nedorozuměním, která doprovázela projednávání takzvané Jižní spojky, a proto lidé najdou všechny dostupné informace na webu města v sekci doprava. Připomínky mohou lidé podávat do 6. ledna 2012, pak svoláme veřejné jednání," uvádí náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Severní spojka se nejvíce dotkne lidí žijících v Kněžských Dvorech. Pavel Burian se o návrhu dozvěděl před několika týdny a říká, že pokud mu silnice nepovede přímo pod okny domu, pak proti stavbě nic nemá. "Když mi neseberou zahradu a nebude tady velký hluk, tak ať silnici přes naši čtvrť vedou. Určitě se tím zrychlí doprava ve městě, která je katastrofální," říká.

Další obyvatelka, Jana Poláčková, doteď vůbec nevěděla, že by přes její čtvrť měla vést nová silnice. "Asi by mi to vadilo. Teď je tady relativní klid, ale když tu bude jezdit víc aut, tak to se asi nevyspíme," přemýšlí.

Město peníze nemá, spoléhá se na stát

Radní však uklidňují - jde zatím jen o návrh a případná stavba by na život v Kněžských Dvorech neměla mít žádný negativní dopad. "Severní spojka by vedla vlastně pod železniční tratí a ta je přikryta protihlukovým opatřením. Silnice by jistě šla přes nějaké soukromé pozemky, ale to je pak otázka individuálního jednání s vlastníky," vysvětluje Popelová.

Nová komunikace by byla další cestou přes řeku Vltavu a hrála by významnou roli v převedení tranzitní dopravy na okraj města. Analýza poradenské společnosti Mott MacDonald dokonce obchvat hodnotí jako nejpřínosnější z plánovaných silnic v Budějovicích. Ulehčila by totiž i Pražské a Husově třídě.

Také dopravní experti Severní spojku vítají, přesto k ní mají několik výhrad. "Je otázka, jak by se vypořádali řidiči s další odbočkou na kruhové křižovatce u Globusu, kde většina z nich neví, jak správě kruhový objezd projíždět," míní krajský koordinátor Besipu Václav Kovář.

Řidičům připomíná, že přednost tady musí dát vždy řidič, který jede po vnitřním okruhu směrem z centra a odbočuje k hypermarketu. Auta, která vjíždí na kruhový objezd od Vodňan, jsou na hlavní silnici a mají přednost.

Stavba Severní spojky by stála více než 800 milionů korun. Magistrát ale tolik peněz ve svém rozpočtu nemá a spoléhá, že silnici první třídy zaplatí stát. Budovat by se mohla začít nejdříve v roce 2013.

Nejčtenější

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Vodní zámek Červená Lhota je na suchu. Rybník odbahňují bagry

Na rybníku kolem zámku Červená Lhota na Jindřichohradecku pokračují práce na...

Tak jako nyní zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku jen tak neuvidíte. Památka, kterou obvykle obklopuje voda, je v...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Policie chce obžalovat pět lidí kvůli solární elektrárně Ševětín

Solární elektrárna v jihočeském Ševětíně.

Policie navrhla obžalovat pět lidí, které podezírá ze stomilionového podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny...

Další z rubriky

Jihočeští hasiči mají letecké specialisty. Pomohou třeba při povodních

Letečtí záchranáři při tréninku na Berounce.

Dosud si museli hasiči na jihu Čech vystačit pouze s pozemní technikou, od začátku ledna však může třináct vycvičených...

Na přejezdu úzkokolejky v Kamenici nad Lipou vykolejil vlak

V Kamenici nad Lipou vykolejila vlaková souprava. Při nehodě nebyl nikdo...

Na úzkokolejce v Kamenici nad Lipou ráno vykolejil osobní vlak jedoucí do Jindřichova Hradce. Na místě zasahovala...

Hejtmanství již poněkolikáté hledá partnera pro letiště v Budějovicích

Společnost už dokončuje terminál pro cestující v Plané. Na ranveji se také...

Zatímco na Letišti České Budějovice vrcholí modernizace za půl miliardy korun, Jihočeský kraj pro něj chce znovu hledat...

Demag AC30 City 30t
Demag AC30 City 30t

r.v. 2002, naj. 84 000 km, diesel
3 386 790 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz