Ve Sviněticích na Strakonicku si lidé vyrábějí proti povodni vlastní zábrany

  10:29aktualizováno  10:29
Svinětice u Bavorova na Strakonicku byly na jihu Čech první obcí, kterou v létě 2002 poničily povodně. Bílský potok se rozlil ze svých břehů a voda brala všechno, co jí stálo v cestě. Podle místních lidí se může situace kdykoliv opakovat. Proto si vyrobili vlastní zábrany a vymysleli důmyslný varovný systém se sousedy z okolních vsí.

Marie Horková zachraňovala v polovině července 2002 ve Sviněticích slepice ze zahrady domu, kam se jí dostala voda z rozvodněného potoka. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Lidé si tady mohou být jistí, že kdyby přišly povodně jako v roce 2002, mají na svých domech opět statisícové škody. Přestože se ve většině měst a obcí budují nejrůznější protipovodňové hráze, zábrany či odvodňovací koryta, v malé vesničce se nezměnilo vůbec nic.

Podle místních se naopak stav ještě zhoršil; propusti v silničním a železničním mostě, které byly poškozené, jsou menší, a voda se tak rychleji rozlije k jejich domům. "Až mě to úplně naštve, vyhodím most do povětří a bude po starostech," říká jeden z místních obyvatel u Bílského potoka.

Koryto snadno překročíte, po dně teče vody po kotníky. I tak ale dokáže při větších deštích napáchat pořádné škody. A už to také mnohokrát předvedl.

"Propustě v mostě, který po povodních opravili, jsou menší, než bývaly dříve. Stačí, aby připlavaly klacky, most se ucpe a voda se okamžitě rozlije přes silnici k domům. Opravdu nejlepší by bylo udělat tam pořádné díry, ať aspoň může voda protékat," doplňuje senior.

Ačkoliv muž své výhrůžky nemyslí vážně, přesně vystihují naštvanost lidí v obci. Ze všech stran jen slyší, že na protipovodňovou ochranu nejsou peníze a nebo že není možné koryto prohrabat. A tak se zařídili po svém: vymysleli a vyrobili si vlastní zábrany a důmyslný "varovný" systém se sousedy z okolních vsí.

"Ve vratech máme úchyty a žlaby, do kterých nandáme dubové fošny a vytvoříme zátaras, vlastně protipovodňovou stěnu," popisuje Jitka Bílá, majitelka domu v křižovatce u mostu, který je první na ráně. Při povodních v roce 2002 měla v domě téměř metr a půl vody a škody za půl milionu korun.

Povodně 2002

První díl seriálu MF DNES, jenž mapuje velkou vodu, která poničila kraj před deseti lety, přináší reportáž z obce na Strakonicku, kde jsou na ničivé povodně zvyklí. První zatopenou obcí na jihu Čech byly Svinětice u Bavorova na Strakonicku.

Podobně jsou na tom i další sousedé. A všichni mají na všech místech, kudy může voda do stavení natéct, vyrobené zátarasy. "K tomu si voláme při každém větším dešti s lidmi z nedalekého Bílska, jak tam potok vypadá a jestli se zvedá. Pak dál si telefonujeme tady v obci a se starostou Bavorova. Ale situace se tu vůbec nezměnila, akorát jsme slyšeli sliby o suchých poldrech, které by vodu zachytávaly, ale ty dodnes nejsou," říká další obyvatelka Svinětic Blanka Jarošová.

Přívalové deště v roce 2009 poničily obec znovu

Právě suché poldry, tedy zadržovací nádrže, měly sloužit zejména při přívalových deštích. Ty poničily obce v okolí naposledy v roce 2009. A mnohem hůře než povodně před deseti lety.

"Tehdy to šlo s bahnem z polí. Měli jsme v domě až 40 centimetrů bláta," vzpomíná Blanka Jarošová, jedna z obyvatelek, která se také podepsala pod otevřený dopis hejtmanovi Jiřímu Zimolovi, aby se o vybudování poldrů zasadil.

Je až neuvěřitelné, jak je Bílský potok zarostlý. Břehy jsou plné náletů a křoví. Bouřka v minulou neděli večer jej trochu "vyčistila". Tedy spíš poválela vysokou trávu.

Fotogalerie

"Každý, kdo se sem přijede podívat, tak musí přece uznat, že takto to není možné. My už tady ale nemáme sílu pořád někam psát a někoho upozorňovat, když se nic neděje. Stačí, aby se sem opravdu přijeli podívat, a musí nám dát za pravdu a začít s tím něco dělat," kroutí hlavou další muž z obce.
 
I na bavorovské radnici vědí, že stav potoka je žalostný. Ani jí se ale nedařilo se správcem, kterým byla Zemědělská vodohospodářská správa, na jeho vyčištění domluvit.

"Lidé mají pravdu, potok se vyčistil jen po povodních a pak už jsme jen slyšeli, že není možné jej třeba prohrábnout, protože jsou tam cenné rostliny a živočichové, jako žáby," krčí rameny Václav Kůs, místostarosta Bavorova, pod který Svinětice spadají.

Potok od začátku loňského roku ale patří pod správu Povodí Vltavy. A to slibuje, že jej vyčistí. I přesto, že podle mluvčí podniku Michalely Pohůnkové zarostlý není.

"Převzali jsme mnoho toků v různém stadiu zanedbanosti a nejde vše okamžitě řešit, ale určitě budeme s lidmi jednat," říká investiční technik budějovického Povodí Vltavy Martin Poláček.

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

Další z rubriky

Parkovací zóny v Českých Budějovicích rozšíří na začátku listopadu

Parkovací místa označená modrou barvou budou moci od 1. listopadu využívat jen...

Obyvatelé Pražského předměstí v Českých Budějovicích se dočkají rozšíření parkovacích zón až k řece Vltavě v listopadu...

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Babiš na D3 slíbil její dokončení v 2028, pak ho vítali odpůrci i příznivci

Andrej Babiš navštívil Netřebice. Místní obyvatelé premiéra vítali, ale...

V jihočeských Netřebicích se do sebe pustili příznivci a odpůrci premiéra Andreje Babiše, zůstalo jen u slov. Babiš do...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz