Firma vyrábějící kosmetické tužky má novou budovu za tři čtvrtě miliardy

  15:57aktualizováno  15:57
Společnost Schwan Cosmetics CR zaměstnává v Českém Krumlově přes 500 lidí. Vyrábí kosmetické tužky v dřevěných jádrech pro celý svět. Nyní otevřela novou budovu s výrobou i kancelářemi. Investice do stavby i technologií přesáhly 750 milionů korun.

Dva roky, osm měsíců a sedm dní. Přesně tolik času uplynulo mezi prvními pracemi na stavbě a slavnostním přestřihnutím pásky. Teď je hotovo.

Zaměstnanci v nových prostorách už vyrábějí dřevěné kosmetické tužky, kterými si ženy po celém světě zdobí oči linkami a stíny. Společnost Schwan Cosmetics CR v Českém Krumlově v pátek otevřela novou moderní budovu, která stojí hned vedle té stávající.

„Jedním z hlavních důvodů stavby nové budovy bylo nastěhování veškeré výroby do našeho areálu. Doposud jsme pracovali také v pronajatých prostorech jinde. Zprovoznění výrobní haly souvisí i se zvyšujícím se počtem vyrobených tužek,“ objasňuje manažer Michal Vondra, který za projekt zodpovídal.

Závod ročně vyprodukuje 120 milionů kusů dřevěných kosmetických tužek. To z něj dělá největšího výrobce tohoto produktu na světě.

Na jihu Čech společnost působí od roku 2001, o tři roky později začala vyrábět v současném areálu v Tovární ulici, kde tehdy postavila první budovu. O její návrh se postarali architekti z německého Norimberku, stejně jako o návrh nové. Obě dělí jen pár metrů a jsou navzájem propojené chodbami. Při pohledu z venku jsou téměř stejné. Čerstvou betonovou stavbu přikrývá vlnitá hliníková fasáda.

Suterén patří skladovacím místnostem, v mezipatře mají zaměstnanci šatny a zázemí. „Výroba je umístěná do prvního patra po obvodu budovy, uprostřed je odpočinkový prostor pro pracovníky. Druhé patro je věnováno velkoplošným kancelářím stejně jako třetí, kde vzniklo i zákaznické centrum,“ popisuje Vondra.

Kanceláře zdobí například živé mechové obrazy, zaměstnanci mají k dispozici také odpočinkové prvky. Střechu budou pokrývat rostliny a zeleň.

Do samotné stavby společnost investovala přes 450 milionů korun. Dalších 300 milionů vložila do vybavení výrobních prostor moderními strojními technologiemi.

„Za zmínku stojí například automatický míchací kotlík na homogenizaci hmot, automatická linka pro výrobu surové tužky nebo dekorační technologie,“ vyjmenovává jeden z jednatelů společnosti Jaroslav Jírovec.

„Rozhodli jsme se také nasadit nový způsob plánování výrobních zakázek. Ty se budou řadit do fronty tak, aby nebylo nutné přestavovat strojní centra,“ dodává.

Během budování a stěhování se výroba ani na jeden den nezastavila.

Výrobní linka s robotickými manipulátory

Nové výrobní prostory umožní perfektně čistou výrobu, kterou kosmetický průmysl vyžaduje. „Bude hygienicky nezávadná. Investovali jsme do nejmodernějších zařízení. Nová výrobní linka, na které kosmetická jádra do dřevěných prkének zakládají robotické manipulátory, posune výrobu dřevěných tužek s kosmetickou hmotou zase o něco dál,“ podotýká ředitel technologie a vývoje závodu Martin Bíca.

Pracovníci obsluhují i zmíněný automatický míchací kotlík. Je to uzavřená tlaková nádoba, která umíchá hmotu do tužek bez zásahu lidské ruky, což také přispívá k čistotě.

„Míchačka umožní i vývoj voděodolné hmoty, která doposud není na trhu. Takové tužky jsou prozatím pouze plastové, my budeme moci vyrábět více ekologickou, dřevěnou variantu,“ říká prokurista firmy Martin Smolík.

Schwan Cosmetics CR produkuje takzvané private label tužky, to znamená, že v obchodním regálu nesou logo jiných firem. Společnost je dodavatelem až 350 kosmetických značek z celého světa, pro které dokáže připravit 14 tisíc typů výrobků. Hmoty v tužkách jsou různých barevných odstínů a tvrdostí, které závisí na jejich určení.

Jádra tužek z Krumlova jsou ve většině ze dřeva pazeravu sbíhavého, amerického jehličnanu se silným kmenem, který je podobný cedru. Další jsou vyrobené z borovice. „Každopádně využíváme dřevo z jehličnanů, kvůli jeho měkkosti, aby se tužky daly ořezávátkem hrotit,“ pokračuje Smolík.

Vysokou investici do krumlovského podniku vítá i starosta města Dalibor Carda, který se účastnil slavnostního otevření budovy. „Jsem rád, že ve městě sídlí firma s vysokým významem na světovém trhu s kosmetikou. Při prohlídce firmy jsem viděl spokojené zaměstnance, kteří měli k dispozici pěkné a čisté pracovní prostředí, ale i jídelnu a místa na odpočinek,“ těší starostu.

Autor:
  • Nejčtenější

Hádka, tratoliště krve a útěk na kole. Afghánec poté ubodal farmáře kvůli autu

Do uprchlického centra v rakouském Wullowitzu přišel v pondělí v půl třetí odpoledne třiatřicetiletý Afghánec Jamal Ali...

V šumavském jezeře objevili nálevníka lahvenku, je to první nález v Česku

Potápěči původně v Prášilském jezeře hledali vzácnou rostlinu šídlatku. Místo toho našli spoustu jiných živočichů a...

Deviant znásilnil unesenou školačku, trest 7,5 roku žalobkyni nestačí

Sedm a půl roku vězení uložil českobudějovický krajský soud dvacetiletému muži za znásilnění školačky. Mladík si loni v...

Umím si představit, že bych opět létal v armádě s gripenem, říká Šonka

Pilotu Martinu Šonkovi skončila před pár týdny sezona v podniku Red Bull Air Race, který v loňském roce vyhrál. Příští...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

V hale vyroste kapr rychleji, rybáři z Blatné ušetří rok času

V Dánsku je to už docela běžné, teď se do stejné věci pustila také společnost Blatenská ryba. Hodlá chovat ryby v...

Premium

Byl agresivní a nespokojený, popisují lidé Afghánce, který ubodal farmáře

Útočník, který v pondělí zabil rakouského farmáře, žil ve vesnici Leopoldschlag u hranic s Českem. Podle místních se...

Po výbuchu bytovky v Lenoře obyvatelé stále nemohou ani do sousedního domu

Věci jsou stále načichlé kouřem, ten je cítit i ze stěn. Do bytového domu v Lenoře, který výbuch ze začátku října...

Kulturní centrum v Týně nad Vltavou je bez šéfa, potřetí za pět let

Jen dva a půl roku vydržel Jan Ivanega v čele Městského centra kultury a vzdělávání v Týně nad Vltavou. Na posledním...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz