Obora zůstává dva roky zavřená, turisté chtějí jednat se Schwarzenbergem

  9:07aktualizováno  9:07
Před dvěma roky nechali lesníci ze schwarzenberské Rukávečské obory odstranit turistické ukazatele a úplně ji veřejnosti uzavřeli. Tvrdí, že kvůli nevhodnému chování lidí. Okolním obcím ani Klubu českých turistů se to nelíbí. V boji s úřady i majitelem však prohrávají.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  František Vlček, MAFRA

Dvouleté výročí by si mohli připomínat obyvatelé obcí Květov, Jetětice nebo Vůsí na Milevsku, které od předloňského července spojuje s okolím na východ od vesnic už jen úzká silnička vedoucí mezi ploty Rukávečské obory do nedaleké Branice.

Do té doby mohli místní i turisté využívat značených tras vedoucích skrz oboru. To už však není možné a nic nenasvědčuje tomu, že by se její přístupnost měla v budoucnu změnit.

Největší starosti způsobily neohlášené změny Klubu českých turistů (KČT), který se všemi možnými prostředky snaží trasy obnovit. Pracovníci Schwarzenberského panství odstranili veškeré značení a zamalovali značky na stromech. Dialog o budoucnosti stezek mezi KČT a panstvím, které oboru o rozloze téměř 850 hektarů spravuje, však vázne.

„Snažíme se s nimi už dva roky domluvit, jenže ze strany lesní správy panství nevidím vůbec žádnou vstřícnost. Naposledy jsme dávali podnět na Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP), jenže od nich nám přišel dopis v tom smyslu, že pokud se nejedná o poškození přírody, nemohou v tu chvíli nic dělat,“ říká hlavní značkař KČT Karel Markvart.

Ještě v loňském roce to vypadalo, že celou věc bude řešit soud. To se však nestalo. „Náš právní zástupce nám to nedoporučil s tím, že bychom u soudu nejspíše neuspěli. Podle něho jsme se měli obrátit na ČIŽP a Lesní stráž, jenže ta je jmenovaná místními lesníky, od kterých bychom se zastání nedočkali,“ dodává Markvart.

Turisté odnášejí z obory cenné paroží daňků

Podle ředitele lesníků hospodařících v oboře Ivana Bambuškara je uzavření obory jedinou možností zejména kvůli nevhodnému chování turistů, kteří opouštěli vyznačené stezky a odnášeli z obory mimo jiné cenné paroží daňků.

„I proto jsme v září 2016 požádali správní úřad v Milevsku, aby svým rozhodnutím zakázal veřejnosti vstup do obory, jako je tomu v jiných oborách v Česku,“ napsal Bambuškar ve vyjádření ke sporu, které zaslal redakci MF DNES.

Radnice v Milevsku však podpořila KČT, jenže vzápětí vedení Jihočeského kraje na odvolání lesníků rozhodnutí Milevských zrušilo a podpořilo uzavření obory, které je dodnes platné.

„My jako Městský úřad s tím nemůžeme v tuto chvíli už nic dělat, Jihočeský kraj se nějak rozhodl a my pro změnu nemáme žádnou oporu v zákoně,“ vysvětluje Jaroslava Novotná z milevského odboru regionálního rozvoje, která měla případ na starosti.

Klub turistů dostává žádosti o vysvětlení

Na současný stav nejvíce doplácejí samotní turisté. V řadě starších map není změna uvedena a rozhořčení návštěvníci, kteří si oboru chtějí po červené a zelené trase projít, se s žádostí o vysvětlení obracejí na KČT.

„Někdy jsou to dost ošklivé zprávy, ale není se čemu divit, že jsou na nás naštvaní. Jenže my za současný stav v podstatě vůbec nemůžeme,“ přidává Markvart.

Ředitel lesníků Bambuškar však tvrdí, že se snažil zasadit o přeznačení tras a postavení několika zastávek pro turisty v blízkosti obory.

„Jako kompenzaci jsme nabídli vybudování naučné stezky kolem Orlické přehrady a vybudování lávky přes Hrejkovický potok. Jenže se to povedlo jen částečně, protože podle zástupce KČT mu bylo přeznačení nadřízenými zakázáno,“ uvedl ve vyjádření Bambuškar.

Aktuální situace se nelíbí ani obyvatelům obcí na západ od obory, které jsou aktuálně ještě více odříznuté od okolního světa. Květovská starostka Eva Tomková se však k situaci nechtěla vyjadřovat s tím, že veškeré věci spojené s případem řeší právní zástupce obce. „Situaci se ale snaží změnit podobně jako my, jenže zatím s podobným výsledkem,“ krčí rameny Markvart.

Jako poslední možnost vidí přesvědčení majitele panství a poslance za TOP 09 Karla Schwarzenberga, aby oboru opět zpřístupnil.

„Musíme se ještě poradit s právníky, ale vypadá to tak, že se budeme snažit se s ním sejít,“ naznačuje Markvart další kroky KČT. Pokud by se mu podařilo majitele panství přesvědčit, mohla by se obora vrátit do stavu před více než dvěma roky, kdy pro vstup bylo možné použít dřevěné průlezky.

Rukávečská obora má rozlohu téměř 850 hektarů.

Rukávečská obora má rozlohu téměř 850 hektarů.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Nejčtenější

Ještě den a bylo pozdě, přiznává Poborský o své nemoci

Karel Poborský na oslavách výročí fotbalové Příbrami

„Nechal jsem svůj život dojít na samotný práh a zjistil, že takhle to nejde. Možná stačil den a teď už spolu...

V opilosti zabil muže jednou ranou pěstí, soud mu o třetinu snížil trest

Obžalovaný Jakub Forman u Vrchního soudu v Praze

Jakub Forman, který loni v Jindřichově Hradci ranou pěstí zabil návštěvníka baru, uspěl s odvoláním a čeká ho nižší...

Teenager fotil selfie na sloupu u tratě ve Voticích, nyní bojuje o život

15letého chlapce na nádraží ve Voticích zasáhl proud (13. září 2019)

O život bojuje patnáctiletý chlapec, který včera večer na votickém nádraží vylezl na sloup trakčního vedení. Zasáhl ho...

Ty žlutej vietnamčíku, zalez, křičel podle napadeného inspektor ČOI

Šon Chung, kterého měl napadnout inspektor České obchodní inspekce v...

Jindřichohradecký okresní soud řeší dubnové napadení vietnamského obchodníka. Inspektor České obchodní inspekce (ČOI)...

Spor o pozemek je minulostí. Podařilo se dokončit další kousek dálnice D3

U Lhotic už se jezdí bez omezení.

Několik desítek metrů budoucí dálnice D3 u Lhotic na Českobudějovicku je od pondělí v provozu. Definitivně je tím...

Další z rubriky

Táborská setkání nabídnou průvody, Quennie i ponožkovou bitvu

Jan Žižka nesmí na táborských slavnostech chybět.

Mezinárodní festival Táborská setkání obsadí od pátečního večera do neděle historické centrum města. Jeho součástí...

Chyby ve stavebním řízení zabrzdily stavbu čtyř sjezdovek a lanovky u Lipna

Skiareál Lipno

Skiareál Lipno chystá další rozšiřování. K více než deseti sjezdovkám mají přibýt další čtyři. Společnost Lipno servis...

Úroda na jihu Čech je nižší kvůli suchu, množení hrabošů zbrzdili čápi

Žně na jihu Čech jsou v plném proudu.

Stejně jako loni je letošní úroda obilovin a řepky na jihu Čech podle odborníků i zemědělců spíše podprůměrná. Plodinám...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz