Díky rozvodně a vedení ubudou lidem na Kaplicku „černé hodinky“

  8:59aktualizováno  8:59
Vedení vysokého napětí za 160 milionů korun, dalších 90 milionů za rozvodnu. To je cena zařízení, které tisícům domácností, ale také velkým firmám zajistí stabilní dodávku energie v Kaplici a okolí na Českokrumlovsku.

Stačilo, aby více foukal vítr nebo stromy ztěžkly pod sněhem a začaly padat. Mnohdy i na dráty vysokého vedení, což okamžitě přerušilo dodávky elektřiny.

K podobným událostem už by mělo v Kaplici a okolí docházet mnohem méně.
Společnost E.ON tam v listopadu dokončila projekt za čtvrt miliardy korun. Patnáct kilometrů nového vedení velmi vysokého napětí (VVN) a k tomu rozvodna mají zajistit mnohem větší spolehlivost dodávky.

„Podle mých informací a sdělení od kolegů mohu potvrdit, že tohle je pro nás opravdu mimořádná stavba. Nikdo z nás nepamatuje takto rozsáhlou stavbu nového vedení velmi vysokého napětí. Investičně jsme ji startovali v roce 2008. Už dnes je zde celá řada velkých firem a s příchodem dálnice D3 to bude jistě znamenat další masivní rozvoj a výstavbu průmyslových hal, na což jsme chtěli být a nyní jsme připraveni,“ sdělil David Mezera, vedoucí správy sítě vedení vysokého napětí z E.ON.

Fotogalerie

Aktuální zatížení nového transformátoru rozvodny je přes 20 megavolt ampér (MVA) a je na něm fyzicky napojeno 13 tisíc odběrných míst z Kaplice a okolí. Dnes tento transformátor snese zatížení až 25 MVA.

„Nárůst spotřeby elektřiny dosahuje v průměru dvě až tři procenta ročně. Počítáme s tím i tady. Až nebude první transformátor dostačovat, je zde připravený prostor pro instalaci druhého. Navíc jsme schopni oba tyto stroje vyměnit za výkonnější, které budou mít každý 40 MVA. To nám pro Kaplici a okolí z pohledu distribuce elektřiny dává do budoucna velký klid,“ konstatoval Mezera.

„Pro nás a naše obyvatele je to velmi důležité, stejně tak pro zdejší podniky. V minulosti tady působilo potíže s dodávkou počasí, když třeba po velkém větru spadl na vedení strom, ale problémy se dařilo poměrně rychle odstranit,“ navázal starosta Kaplice Pavel Talíř.

Nové VVN drží 70 stožárů. Přibližně od roku 1990 se podle slov zástupců E.ON v České republice nepostavilo delší vedení tohoto typu 110 kilovolt. Táhne se přes sedm katastrů obcí a měst.

A teď několik zajímavostí z rozvodny. „Například transformátor váží 46,5 tuny, z toho je v něm 8,5tuny oleje, který slouží k chlazení. V celé rozvodně je pak 11,8 tuny oleje,“ spočítal Jaroslav Hlásek, správce oblasti rozvoden České Budějovice.

Celá výstavba trvala tak dlouho zejména z důvodu nutnosti majetkově projednat přívodní vedení s téměř třemi sty vlastníky. „To je jedna z nejsložitějších věcí. S někým se dohodnete snadno, s někým je to složitější a pak se stává, že majitele pozemků ani nelze dohledat, žijí v zahraničí a nekomunikují. Je tak opravdu úspěch, že se to podařilo. Někdy je problém projednat a dotáhnout i dva kilometry, tady jich je patnáct,“ řekl Mezera.

Stále používají ruční zkoušečky

E.ON počítá s tím, že na jeden metr vodiče může být až 12 kilogramů sněhu a ledu. V zimě to může znamenat až několik tun námrazy na vodičích navíc. Odolávat musí také silnému větru.

Rozvodna samotná nepotřebuje stálou přímou obsluhu, má také velmi silné zabezpečení proti vstupu nežádoucích osob zvenčí. Je zajímavé, že v případě problému v rozvodně je postup stále v mnoha ohledech podobný, jak ho lidé znají ze slavného filmu Obecná škola.

I když technologie a vybavení je logicky modernější, stále se třeba používají ruční zkoušečky pro ověření beznapěťového stavu a zkratovací soupravy.

„Kdo by ale chtěl například obsluhovat zařízení uvnitř rozvodny, potřebuje minimálně tři roky praxe pokud má elektro vzdělání a ještě musí projít specializovaným výcvikovým střediskem,“ dodal Hlásek.

Autor:

Nejčtenější

Na Jindřichohradecku se pohybuje šelma, zřejmě puma americká

Roční samice pumy americké Princess při pravidelné vycházce na Malé Straně.

Mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná na Jindřichohradecku se podle policie pohybuje velká kočkovitá šelma, zřejmě puma...

Nepanikařte, radí lidem v největším keřovém labyrintu střední Evropy

Obludiště se rozkládá na ploše šest tisíc metrů čtverečních, na níž roste 12...

V Dolní Pěně u Jindřichova Hradce mají největší keřový labyrint ve střední Evropě. Na návštěvníky čekají tři kilometry...

Převrácený tahač shořel i s převáženým strojem, řidič zemřel v kabině

Řidič kamionu, který nedaleko Vodňan sjel ze silnice, na místě zemřel.

S požárem kamionu ráno bojovali jihočeští hasiči na silnici I/20 u Libějovic na Strakonicku. Vůz vyjel mimo silnici,...

Nákladní vůz nedal přednost motorce, její řidič při střetu zemřel

Nákladní auto vyjíždělo u Vodňan z vedlejší silnice a zřejmě nedalo přednost...

Dva motorkáři zemřeli v úterý na silnicích v jižních Čechách. Jeden přišel o život na Strakonicku, když se střetl s...

Dvěma cyklistkám sraženým do příkopu zůstalo zrcátko z audi, řidič ujel

Ilustrační snímek

Neomalený řidič srazil na Strakonicku dvě cyklistky a ujel. Ženy, které jely na frekventované silnici spojující Písek s...

Další z rubriky

Léto v Českých Budějovicích začíná, oživí ho Múzy na vodě i Plachanda open

Na slepém rameni Malše v Českých Budějovicích město pořádá Múzy na vodě.

V Českých Budějovicích začíná tradiční program Léta ve městě. Hudba bude znít pravidelně na Sokolském ostrově u...

Z českobudějovické školy odcházejí učitelé. Vedení přineslo chaos, tvrdí

Základní škola stojí v Dukelské ulici v centru Českých Budějovic.

Z českobudějovické Základní školy Dukelská odchází na konci školního roku dvanáct učitelů. Některým z nich vadí nulová...

Žena žaluje nemocnici v Písku, po operaci dělohy má poškozený močovod

Ilustrační snímek

Českobudějovický krajský soud se začal zabývat případem dvaapadesátileté pacientky, která kvůli operaci dělohy z roku...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz