Zastupitelé Budějovic schválili peníze na školky i větší počet strážníků

  17:17aktualizováno  17:17
Radnice krajského města počítá na příští rok se schodkovým rozpočtem. Dvě stě milionů korun má na největší investici, kterou je multifunkční centrum místo sportovní haly. Rozpočet už schválili zastupitelé.

Českobudějovičtí zastupitelé schválili rozpočet města na příští rok. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Než se zastupitelé na pondělním jednání dostali k opravám školek, škol, ulic či bourání sportovní haly a výstavbě nové za několik stovek milionů, zasekli se na více než hodinu u odpadu.

Diskuse o nové vyhlášce byla vášnivější a hlasitější, než když budějovičtí zastupitelé schvalovali rozpočet pro příští rok. Podle ní by děti do jednoho roku měly být osvobozeny od poplatku za svoz odpadu ve výši 680 korun. 

„Snažíme se udělat krok vůči lidem za to, jak v posledních pěti letech nakládají s odpady. Když si maminka přinese z porodnice dítě, tak první, co ji čeká, je složenka o zaplacení poplatku za odpad,“ vysvětlil na úvod náměstek primátora Ivo Moravec (OPB).

Vzápětí přišel opoziční zastupitel Martin Kuba (ODS) s úpravou této vyhlášky. Podle ní by měli být od poplatku osvobozeni i lidé nad 65 let. 

„Těchto občanů je kolem 18,5 tisíce. Celkem bychom se tak dostali na částku 12,3 milionu korun. Minulý týden mi skončila jednání s hejtmankou, která přislíbila, že by se kraj podílel 10 miliony na financování Jihočeského divadla, což by umožnilo tyto peníze použít na seniory,“ představil Kuba návrh, a spustil tak více než hodinové jednání.

To se stočilo kromě divadla také k dohadům o plnění volebního programu a skončilo odmítnutím návrhu. Velká část zastupitelů se nicméně vyjádřila, že si v budoucnu dokáže rozšíření představit.

Patřil mezi ně i náměstek primátora Juraj Thoma (OPB). Ten vysvětlil, že ztrátu 700 tisíc, kterou nová vyhláška přinese, pokryje město vyšším příjem za obchodování s komunálním vytříděným odpadem, což zastupitelé schválili 42 hlasy.

Řešili rozpočet divadla

Následné projednávání rozpočtu krajského města už bylo mnohem klidnější, ale delší. I rozpočet se setkal s kritikou. 

„Žádné dlouhodobé priority, s kterými jednotlivé subjekty kandidovaly, neobsahuje. Jak jste všichni mluvili o výstavbě městských bytů a rozvoji některých částí ve městě, tak rozpočet neobsahuje žádné náklady, které by na to měly být vynaloženy,“ reagoval Kuba.

Dál zastupitelé požadovali informace k některým bodům rozpočtu. Zasekli se třeba nad navýšením rozpočtu Jihočeského divadla kvůli oslavám jeho stého výročí. To musel vysvětlovat ředitel scény Lukáš Průdek, který popisoval hlavní plánované akce. Mezi ně patří provizorní divadlo Bouda na Mariánském náměstí, které má odkazovat na myšlenku nové budovy v této lokalitě.

„Rozpočet není vyšší o devět milionů korun, jak tady zaznělo, nýbrž asi o 34 milionů. Proti tomu stavíme zlepšené výnosy z prodeje vstupenek v plánované Boudě či na otáčivém hledišti a sponzoringu,“ oznámil. Divadlo nakonec může s požadovaným navýšením o devět milionů korun po schválení rozpočtu počítat.

Investic bude v příštím roce mnohem víc. Největší část tvoří podle očekávání Multifunkční centrum Dlouhá louka.

„Šedesát milionů se přidává ke 140, které jsou nachystané už letos,“ vysvětlil náměstek primátora Petr Holický (ANO). Plánovaná hodnota investice je nyní přes 650 milionů včetně DPH a stavět by se mělo v letech 2019 a 2020.

U kapitálových výdajů, tedy peněz na investice, počítá rozpočet s 621 miliony korun, což je o téměř 90 milionů více než loni.

Zvyšují se i běžné výdaje mimo jiné kvůli větším nákladům na městskou policii, která počítá se 120 miliony kvůli vyššímu počtu strážníků. Ze 129 se má jejich počet zvednout na 142.

A co přesně občany Budějovic příští rok čeká? Peníze půjdou mimo jiné do rekonstrukcí škol. Například na ZŠ Emy Destinové zateplí vstupní pavilon za 17 milionů korun a v Matici školské vzniknou nové učebny v půdních prostorách za téměř devět milionů. Padesát milionů zamíří do školek Železničářská, Kubatova a Papírenská.

Rekonstrukce ulice Nerudova v úseku Kostelní - Jírovcova vyjde na 23,5 milionu a Římovské na 16 milionů a více než 20 milionů ukousnou cyklostezky Labská – Krčínova a Suchomelská. Dvacet milionů budou stát obnovy vodohospodářských sítí v Mánesově ulici v úseku od řeky Malše k Čechově ulici. V březnu příštího roku by měl být rozpočet zaktualizován o další akce.

Celkem město počítá pro příští rok s výdaji zhruba 2,5 miliardy a příjmy 2,3 miliardy. Schodek činí více než 176 milionů korun. Většinu, přes 147 milionů, pokryjí prostředky z minulých let.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Další z rubriky

VIDEO: Do deště se kozím hraběnkám nechce, ale vetřelce by utloukly

Jan Bareš chová v Okrouhlé Radouni 80 anglonubijských koz.

Anglonubijské kozy se v Česku začaly chovat teprve před dvanácti lety. Jejich znaky jsou vyklenutý nos, svislé dlouhé...

Horolezci natírají po 40 letech ciferníky na Černé věži v Budějovicích

Dvojice horolezců ve čtvrtek začala s natíráním čtyř hodinových ciferníků na...

Černá věž, dvaasedmdesát metrů vysoká českobudějovická dominanta, po čtyřiceti letech prokoukne. Tedy hlavně její čtyři...

Část obyvatel a návštěvníků třeboňských lázní odmítá wellness v parku

Lázně Aurora v Třeboni čeká velká rekonstrukce.

Město Třeboň plánuje venkovní wellness u Lázní Aurora. Záměr ale vzbudil rozruch. Podle opozice je v rozporu s...

Najdete na iDNES.cz