ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: David Peltán, MAFRA

V Rožmberku odvolali kvůli chybám starostku. Kandidovat chce znovu

  • 2
K žádnému zvratu nedošlo. Minulý týden při svém jednání zastupitelé odvolali starostku Rožmberka nad Vltavou Lenku Schwarzovou. Pro její konec hlasovalo pět ze sedmi zastupitelů.

„Důvodem je nedostatečné fungování úřadu starostky, tedy chyby a nedostatky v zajišťování chodu města,“ uvedla místostarostka Daniela Fröstlová. Zastupitelé ji pověřili vedením města, dokud nezvolí nového starostu.

Schwarzová měla dosud většinovou podporu, jelikož ovládla volby před dvěma lety. Její hnutí Rožmberk Plus získalo čtyři zastupitelská křesla. Koalici utvořilo právě s Fröstlovou z uskupení Rožmberk pro občany. Proti odvolané starostce se však nyní obrátili i dva členové z jejího hnutí Bohuslav Čtveráček a Drahomíra Čížková.

Projekty budou pokračovat

„Panuje také většinová shoda na tom, že nelze řídit agendu města způsobem, jak to dodnes dělala paní starostka,“ přidala místostarostka Fröstlová.

Pochybení však více neupřesnila. Dodala, že po odvolání nenastane žádná změna v prioritách rozvoje města. Všechny projekty budou pokračovat. Zároveň se nic nezmění ani pro současné zaměstnance radnice v Rožmberku nad Vltavou.

Lenka Schwarzová před svým odvoláním pro MF DNES uvedla, že za jejím koncem stojí osobní zájmy. „Myslím, že motivem chování mých dřívějších spolukandidátů je závist, pomsta či touha po funkci,“ sdělila s tím, že čelila udávání, pomluvám a trestním oznámením. Zároveň odmítla, že by ve vedení města způsobila takové chyby, které by byly důvodem k jejímu odvolání.

To však nové vedení úřadu odmítá. „Nikoho v zastupitelstvu nemotivuje osobní prospěch, nejedná se o žádné soupeření nebo odvety,“ vyjádřila se místostarostka.

Rozhodnutí zastupitelů nezvrátila ani petice na podporu Schwarzové. Podepsala ji skoro stovka místních obyvatel, přidalo se i několik chalupářů či lidí pracujících ve městě. „V prvním volebním období převzala město v žalostném stavu a potýkala se s resty bývalé radnice. V aktuálním období je odrazem její práce například nová čistička, zrekonstruované náměstí, nové komunikace a další,“ stojí v petici. Schwarzová říká, že se dalších voleb do zastupitelstva zúčastní znovu.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.