Čtvrtek 6. srpna 2020, svátek má Oldřiška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. srpna 2020 Oldřiška

Studenty chystáme na práci v neustálém stresu v nemocnici, říká děkanka

  14:27aktualizováno  14:27
Novou děkankou Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity je od 1. února Ivana Chloubová. Na fakultě působí už patnáct let a naposledy byla proděkankou. Co nového chystá?

Ivana Chloubová je od 1. února 2019 děkankou Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity. | foto: Tomáš Binter

V prostorné pracovně děkanky plné květin si Ivana Chloubová teprve zvyká, prostředí Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity však zná důkladně.

Posledních osm let byla její proděkankou pro studium, sama učí v bakalářském oboru Všeobecná sestra a navazujícím magisterském oboru Ošetřovatelství.

„Jsem s fakultou pevně spjatá. Kombinaci zdravotnických, sociálních a bezpečnostních oborů, které naše fakulta studentům nabízí, považuji za velmi perspektivní,“ říká děkanka Ivana Chloubová.

Už jste stihla sestavit svůj tým?
Ano. Bývalá děkanka, profesorka Valérie Tóthová, bude na pozici proděkanky pro vědu a výzkum a Ondřej Doskočil zůstane proděkanem pro akademické záležitosti. Další dva proděkani budou noví, mé dosavadní místo proděkanky pro studium zaujme Vlastimila Ptáčníková, ředitelka Ústavu humanitních studií v pomáhajících profesích, a proděkanem pro zahraničí bude profesor Friedo Zölzer.

Chystáte nějaké nové studijní programy?
Už nyní nabízíme tři pozměněné sociální programy, které jsme vytvořili na základě požadavků zaměstnavatelů. Připravujeme bakalářský program Dětská sestra a magisterský program Organizace a řízení ve zdravotnictví a rozšiřujeme magisterské Ošetřovatelství o modul Intenzivní péče.

Ivana Chloubová (48 let)

Po maturitě na Střední zdravotnické škole v Českých Budějovicích nastoupila jako sestra na neurochirurgické oddělení budějovické nemocnice. Dálkově vystudovala obor Pedagogika - ošetřovatelství na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a poté začala vyučovat odborné předměty na budějovické Střední zdravotnické škole a VOŠ. Od roku 2004 působí na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Začínala jako odborná asistentka, posledních osm let byla proděkankou pro studijní a sociální záležitosti fakulty. Od 1. února 2019 je děkankou fakulty. Je vdaná, má tři děti ve věku 18 až 26 let. Ráda chodí na opery i koncerty filharmonie, čte detektivky a historické romány.

Kdy je otevřete?
Snažíme se, aby to bylo na příští akademický rok. Ale nezáleží to jen na nás, proces schvalování studijních programů je dlouhý.

Uvažujete o tom, že by nějaký obor zanikl?
Jediným programem, který u nás bude končit, je Speciální pedagogika - vychovatelství, který vlivem legislativní změny míří na pedagogickou fakultu.

Fakulta staví za 58 milionů novou budovu se simulačním centrem připomínající nemocnici. K čemu bude sloužit?
Ačkoli máme velmi dobře vybavené učebny, kde trénujeme se studenty nácvik činností a dovedností, pořád je to ještě v laboratorních podmínkách. Kdežto připravované simulační centrum bude unikátní v tom, že tamní modely a vybavení ještě mnohem víc přibližují reálné klinické prostředí. Stejně jako způsob výuky pod kamerovým systémem, který sleduje, jak tu práci vykonávají.

Když víte, že vás zabírá kamera, je člověk trochu pod stresem.
Ale práce zdravotnického pracovníka je pod stresem celoživotně. Chceme, aby viděli, jak reagovali na změny zdravotního stavu pacienta, k nimž došlo, jak komunikovali, jak se pacienta dotýkali, zda nezanedbali jeho bezpečí, zda postranici na lůžku zvedli, nebo nezvedli. A v učebně to vidí všichni studenti a je to pro ně poučení napříště s tím, že když přijdou do reálné praxe, už je to tolik nezaskočí. A nebudou se to učit na živém pacientovi. Ovšem naše precizní modely také dokážou vydávat zvuky, potí se, třesou a mění barvu kůže.

Kdy v něm přivítáte studenty?
V září by měla být dokončena jeho stavba a pak ho budeme vybavovat pomůckami. Určitě ještě v příštím akademickém roce tam výuka nebude, ale napřesrok už chceme mít centrum v provozu.

Kde má fakulta rezervy?
Na řadě grémií se probírá vědecká publikační činnost, i ve srovnání jednotlivých fakult. My se nemůžeme srovnávat s přírodovědeckou fakultou nebo s fakultou rybářství a ochrany vod. Ale i tady své možnosti máme, jde jen o to je využít. Není to o tom, že bychom pospávali, ale ve svém zaměření na pomáhající profese nemáme ve vědě takové příležitosti jako jiné fakulty. Ve svém oboru jsme v republikovém srovnání i ve vědecké práci ve špičce.

A čím se naopak chlubíte?
Kvalitně připravenými studijními programy, díky nimž posíláme do praxe dobře uplatnitelné absolventy. Dokladem je mnohonásobně převyšující poptávka po našich absolventech, kdy skutečně někteří zaměstnavatelé chtějí konkrétně absolventy naší fakulty. A také se nám daří dobře plnit třetí roli univerzity, kdy uplatňujeme naši dovednost i ve službách pro veřejnost, při preventivních akcích zaměřených na péči o zdraví či pořádání dětských táborů.

Jak jste spokojena s délkou a kvalitou praxe vašich studentů?
Naše obory jsou postaveny na velkém podílu praxe, konkrétně třeba Všeobecná sestra má 2 300 hodin praxe a 2 300 hodin teoretické výuky. Máme síť klinických pracovišť, s nimiž velmi těsně spolupracujeme, navzájem konzultujeme, jestli oni jsou spokojeni s organizací naší praxe, my máme hodnocení praxe se studenty, abychom měli zpětnou vazbu i od nich. A já studentům zdůrazňuji, že praxe není o tom, jenom ji odchodit, je o tom, co se tam máte naučit.

Pocítili jste úbytek uchazečů v oboru Všeobecná sestra kvůli změně systému vzdělávání?
Nepocítili a jsme přesvědčeni o tom, že filozofie modelu 4 + 1, tedy maturita a rok na vyšší odborné škole, není správná a realita to ukazuje, protože my úbytek uchazečů nemáme. Nedostatek sester je uměle vytvořený tím, že chybí nižší zdravotnický personál a jeho práci musí udělat sestra. Ale kvalifikační příprava má podle našeho názoru být na vysokých školách. My ji provádíme tak, abychom připravovali takové sestry, které nepoškodí pacienta v praxi. Model 4 + 1 v této chvíli nevnímáme jako konkurenční.

A může nový systém přivést sestry do nemocnic dřív, jak se těší jejich šéfové?
Mnozí z těch, kteří propagují tuto změnu, stejně chtějí na svá pracoviště sestry s bakalářským vzděláním. Protože vidí, že na sestry jsou kladeny čím dál větší nároky, modernizují se přístroje, postupy, technika. Pořád tam musí zůstat jádro empatické, vstřícné sestry, ale činnosti, které dělá, jsou proti dřívějšku nesrovnatelné. A tak bychom k tomu měli přistupovat, abychom připravili zdravotníky, u nichž se nebudeme bát, aby pečovali o nás a naše děti.

Zaměřujete se i na to, aby studenti uměli jednat s pacienty a jejich blízkými?
Výuce komunikace věnujeme ve všech zdravotnických i sociálních oborech značnou pozornost. Studenti se učí reagovat na situace, kdy stojí proti agresivnímu či dezorientovanému pacientovi nebo konfliktní rodině. Už od praxí studentů prvních ročníků v nemocnici sledujeme, jak s pacientem mluví a jak se k němu chovají. Někdo se s tím narodil, někomu musíme pomoci víc, ale musím říct, že jsou i tací, kteří se to prostě nenaučí. A jsou to většinou ti, kteří pak v profesi nevydrží. Myslím si, že to tak bylo vždycky. I já jsem měla kolegyně, které byly perfektně manuálně zručné sestry, ale s lidmi mluvit neuměly a taky v té profesi nevydržely.

  • Nejčtenější

Přibylo 275 nakažených. Praha prolomila rekord, dva kraje zavádí roušky

Sledujeme online Koronavirus laboratoře v úterý nově diagnostikovaly u 275 lidí. To je druhé nejvyšší číslo od června. Za středu pak do...

Firma zničila vzácný biotop, dostala pokutu 1,3 koruny za metr čtvereční

Česká inspekce životního prostředí udělila za terénní úpravy v biotopu u Letů na Písecku společnosti Akupi pokutu 100...

VIDEO: Dva vystupující se porvali před návštěvníky hiphopového festivalu

Velký rozruch vyvolala sobotní potyčka dvou vystupujících interpretů na hiphopovém festivalu Adlib Open Air Fest 2020 v...

Soud snížil trest matce za vyhození syna z okna na českobudějovickém sídlišti

Odvolací Vrchní soud v Praze snížil trest matce za vraždu jednadvacetiměsíčního syna. Původně jí Krajský soud v Českých...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vraždy v Polné: proces s Hilsnerem zkoumají po 120 letech žalobci

Českobudějovické krajské státní zastupitelství se začalo zabývat rozsudkem píseckého soudu, který v listopadu 1900...

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  • Další z rubriky

Koupání je v Budějovicích problém, Bagr ve Stromovce čeká roky na odbahnění

Vodní nádrž Bagr ve Stromovce v Českých Budějovicích dlouhodobě trpí špinavou vodou. Nad odbahněním politici roky jen...

Soud snížil trest matce za vyhození syna z okna na českobudějovickém sídlišti

Odvolací Vrchní soud v Praze snížil trest matce za vraždu jednadvacetiměsíčního syna. Původně jí Krajský soud v Českých...

Když to bude nutné, začneme znovu šít roušky, říká majitel firmy Moira

Premium Strakonická Moira musela za koronakrize zavřít prodejny a vyrábět na sklad. K rouškám šila vložky z účinných...

Aut ubylo, špína zůstává. Část obyvatel Budějovic trápí stavba dálnice D3

Ani posílený úklid v okolí staveniště dálnice D3 kolem Českých Budějovic podle obyvatel žijících v blízkosti stavby...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Pokutu za přespání v karavanu dohnal Němec až k soudu

Nocování na parkovišti v obytném autě se v Německu může dosti prodražit. Své si zažil jeden turista s karavanem, který...

Nové zuby mám z Turecka. Zákrok byl psychicky náročný, říká pornoherečka

Česká pornoherečka Daisy Lee si zaletěla do Turecka pro nové zuby. Zákrok, který podstoupila na tamější klinice, ji prý...