Rozhledna U Jakuba připomíná 40 metrů vysokou ořezanou tužku

  13:36aktualizováno  13:36
Tyčí se k nebi v lesích České Kanady, asi kilometr od vesničky Valtínov na Jindřichohradecku. Rozhlednu U Jakuba, která v sezoně přiláká denně kolem stovky návštěvníků, její provozovatelé na Havlově hoře otevřeli před rokem.

K rozhledně U Jakuba dojedou pohodlně i cyklisté. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"Otec říkával, že rozhledny mají tady na tom vrcholku tradici. Dřív tu stávala triangulační věž, která sloužila vojsku pro mapování okolního terénu. Ta se už ale dávno rozpadla. Tak jsme se rozhodli, že sem vyhlídku vrátíme, a pustili se do plánování," vykládá Karel Plucar, majitel pozemku, na kterém rozhledna stojí. Na stavbu věže získal dotaci 2,5 milionu korun, stejnou částku ještě musel doplatit.

Šestiboký hranol rozhledny z dřevěných lepených profilů stojí na železobetonovém podkladu. Od země až ke špičce stříšky měří 40,7 metru a díky tomu je nejvyšší stavbou z lepených profilů v celé zemi.

"Jedním z nápadů projektantů bylo, že by rozhledna U Jakuba připomínala ořezanou tužku. Nechtěli jsme, aby kopírovala už existující vyhlídky. A to se tady nakonec povedlo. Jen jehlanovitou střechu jsme museli obarvit na červeno, protože původní barvy se nelíbily úřadu pro letectví. Věž je výšková budova a mohla by překážet leteckému provozu, kdyby nebyla pořádně označená," přibližuje Karel Plucar, který podniká v oboru vodohospodářských staveb a zemědělství.

Rozhledna U Jakuba

Dnes po masivním ocelovém schodišti návštěvníci vystoupají po 181 schodech na vrcholovou plošinu ve výšce zhruba třiceti metrů. Schody se při výšlapu vyplatí prohlédnout - některé z nich jsou opatřené štítky se jmény osob nebo firem, které výstavbu věže podpořily.

Za dobré viditelnosti se turisté mohou z plošiny pokochat výhledem na Českou Kanadu, Valtínov, Dačice i na Český Rudolec se zpustlým zámkem připomínajícím Hlubokou. Na horizontu se tyčí výrazný vrchol Javořice s mohutným vysílačem. Spatřit lze také rozhledny na Oslednici, Mařence a Křemešníku.

U úpatí věže najdou návštěvníci malou galerii všech stávajících českých rozhleden doplněnou o základní informace a mapu.

Od rozhledny dojdete k Ďáblově prdeli

A ani okolí Havlovy hory není nudné: toulání po takřka nekonečných lesích stojí za to. Nedaleko rozhledny mohou turisté narazit na řadu zajímavých skalních útvarů, ten nejznámější se jmenuje Ďáblova prdel. Ta stojí kilometr na západ od rozhledny a označená je i v mapách.

Na malém potůčku tekoucím k Valtínovu je soustava kaskádových rybníků, které tu vybudoval Karel Plucar. Ponechal je volně přístupné a prosí návštěvníky, aby se k jeho dílu chovali s úctou.

"Musím ale říct, že lidé jsou skvělí. To je pro mě ta nejlepší odměna za všechnu tu práci. Dokud tady rozhledna nestála, lesy byly plné krabiček od cigaret a plechovek od pití. Teď je tu až neuvěřitelně čisto. Jsem rád, že k nám jezdí lidé, kteří si přírody dokážou vážit," zdůrazňuje Plucar.

K rozhledně, která je v srpnu otevřená denně a v září o víkendech, se dá snadno dostat z Valtínova, kde jsou dvě parkoviště. Dál už se musí pěšky podle stylových ukazatelů, nebo na kole. Stoupání není prudké a k cíli vede zpevněná cesta. U paty je kolostav.

Autor:

Nejčtenější

U jezu se topily dvě děti, pak i dva dospělí. Tři lidi včas vytáhl voják

Ilustrační snímek

Nedělní koupání u jezu na řece Blanici na Písecku se změnilo v boj o život. Do vody skočily dvě děti a začaly se topit....

Na Jindřichohradecku se pohybuje šelma, zřejmě puma americká

Roční samice pumy americké Princess při pravidelné vycházce na Malé Straně.

Mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná na Jindřichohradecku se podle policie pohybuje velká kočkovitá šelma, zřejmě puma...

Nepanikařte, radí lidem v největším keřovém labyrintu střední Evropy

Obludiště se rozkládá na ploše šest tisíc metrů čtverečních, na níž roste 12...

V Dolní Pěně u Jindřichova Hradce mají největší keřový labyrint ve střední Evropě. Na návštěvníky čekají tři kilometry...

Nákladní vůz nedal přednost motorce, její řidič při střetu zemřel

Nákladní auto vyjíždělo u Vodňan z vedlejší silnice a zřejmě nedalo přednost...

Dva motorkáři zemřeli v úterý na silnicích v jižních Čechách. Jeden přišel o život na Strakonicku, když se střetl s...

Vzal jsem z traktoru lano a běžel k jezu, říká zachránce tří tonoucích

Tomáš Neškodný zachránil před utonutím dvě děti a jejich matku.

Když se četař Tomáš Neškodný v neděli rozhodl, že bude sušit seno na louce u jezu U Karáska v Heřmani na Písecku, kde...

Další z rubriky

Z českobudějovické školy odcházejí učitelé. Vedení přineslo chaos, tvrdí

Základní škola stojí v Dukelské ulici v centru Českých Budějovic.

Z českobudějovické Základní školy Dukelská odchází na konci školního roku dvanáct učitelů. Některým z nich vadí nulová...

K nepovedené privatizaci Aurory se už nevracím, říká šéfka lázní

Libuše Kotilová strávila v třeboňských lázních své dětství. Její otec byl...

Třeboňské lázně si pamatuje už jako dítě, jeden čas je dokonce vedla jako obchodně-provozní ředitelka. Začátkem...

Firma nepokácela tisíce smrků napadených kůrovcem, zaplatí čtyři miliony

Kůrovec řádí na vysočině. Nejhůře z kraje je na tom Třebíčsko. Například u...

Česká inspekce životního prostředí v Českých Budějovicích uložila pokutu čtyři miliony korun společnosti H - Agrana,...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz