Na konci června se na hlavním budějovickém náměstí sešlo asi 800 lidí. Poté vyrazili v průvodu na Máj, kde se tvrdě střetli s policií.

Na konci června se na hlavním budějovickém náměstí sešlo asi 800 lidí. Poté vyrazili v průvodu na Máj, kde se tvrdě střetli s policií. | foto: ČTK

Na sídliště Máj vyrazila dvoučlenná romská hlídka, má zklidnit napětí

  • 18
Situace na českobudějovickém sídlišti Máj je stále napjatá. Ke zklidnění mají přispět i dva romští pomocníci městských policistů. Do ulic vyrazili poprvé v pondělí.

Romští pomocníci strážníků věří, že u Romů budou mít větší autoritu a ulici zklidní.

Dvaapadesátiletý Tibor Šesták bydlí ve Volfově ulici dvanáct let. Má slušně zařízený byt, děti posílá do školy, sám až dosud pracoval. V pondělí ráno se poprvé oblékl do uniformy městského policisty a začne procházet ulicemi Máje.

"Máme mnohem větší přirozenou autoritu mezi Romy než bílí strážníci. Věřím, že lidi na nás dají. Vysvětlíme jim, že nemůžou pořád jen dělat bordel a že je potřeba soužití s bílými opravdu zlepšit," podotýká Tibor Šesták.

Nepokoje na Máji

21. června - Na hřišti se začaly prát dvě děti. Do jejich sporu se vložily jejich matky a hádka přerostla ve větší potyčku. Incident vedl k protestům.

29. června - Na hlavním náměstí se sešlo asi 800 lidí. Poté vyrazili v průvodu na Máj, kde se tvrdě střetli s policií. 

6. července - Protiromské protesty pokračují. Policie nasazuje větší sílu, zatýká 136 lidí. Zraněno bylo osm lidí.

13. července - Zhruba 300 demonstrantů se chtělo dostat do ulic Máje, kde žijí Romové. Policie byla v převaze a­ zabránila jim v tom. Šedesát lidí skončilo v policejních celách. 

20. července - Desítky lidí došly od multikina do Volfovy ulice. Po dvou hodinách pokřikování se tábory demonstrantů a Romů rozešly.

24. srpna - Asi stovka lidí vyrazila na pochod proti systému sociálních dávek a ­proti údajnému černému rasismu. Protest se obešel bez střetů.

Spolu s parťákem Rudolfem Kondášem si ho sami českobudějovičtí Romové vybrali. V komunitě mají oba silné slovo. "Samozřejmě, moc dobře vím, že to může být nevděčná práce," přemýšlí Šesták.

Podle magistrátu je základním předpokladem pro práci asistenta kriminality dobrá místní znalost a určitá autorita v lokalitě.

"Komise ocenila, že dva vybraní uchazeči už přes léto působili jako dobrovolná hlídka. Celkem se přihlásilo osm uchazečů, z toho dva příslušníci majority, kteří nevyhověli podmínkám. Ministerstvo vnitra nám bude proplácet celkem čtyři asistenty, takže další dva ještě budeme hledat a vypíšeme nové výběrové řízení," komentoval budějovický primátor Juraj Thoma.

Na sídlišti je stále cítit napětí. A bylo i v sobotu, kdy město znovu obsadily stovky policistů kvůli další, v pořadí už šesté protiromské demonstraci. Tu nyní radnice nepovolila. Policisté měli však obavu, zda se protestující nesejdou, protože se svolávali na odpoledne před vlakové nádraží. Tentokrát se ale žádný protest neodehrál.

"Monitorovali jsme situaci celý den. Nedošlo k narušení veřejného pořádku, nebyla zadržena ani zajištěna žádná osoba a nedošlo k žádnému konfliktu," shrnul v sobotu večer jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Někteří místní se naopak připojili k akci proti "hlouposti sobotních rasově motivovaných pochodů v Českých Budějovicích" nazvané Knihujeme. Poklidně seděli v centru města na náměstí Přemysla Otakara II. a četli si knihy.

"Nelíbí se mi, že městem pochodují extremisté a na svá rádoby líbivá slova se snaží nalákat obyvatele. Je to velmi nebezpečné, proto jsem se připojila," řekla pětadvacetiletá Lenka.

Policie na sídlišti Máj už posílila hlídky policistů jak v uniformě, tak i v civilu. Častěji se tam objevují i cizinečtí policisté. Zvýšil se i počet na obvodním oddělení ve Čtyřech Dvorech. "Policisté z preventivního oddělení pomáhají charitě a Salesiánskému středisku mládeže při aktivitách na sídlišti," doplnil Matzner.