Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. září 2023 Berta

Smrt budějovického hejtmana jsem napsal rukou v autobuse, říká historik

  10:02
Nebýt jeho prapředka České Budějovice by během napoleonských válek vyplenili Francouzi. Historik Tomáš Sterneck vypráví o historii svého rodu Daudlebských ze Sternecku stejně barvitě jako o dějinách krajského města. Naposledy to zužitkoval v románové prvotině Smrt budějovického hejtmana.

Historik Tomáš Sterneck napsal román Smrt budějovického hejtmana. | foto: Petr Kubát, MF DNES

Proč začne historik a autor odborných knih najednou psát román?
Myslel jsem na to delší dobu. Cítil jsem, že tohle téma by si takové zpracování zasloužilo. Před sto lety patřilo u historiků k dobrému tónu vypustit občas nějakou beletrii. Dělal to například Zikmund Winter. To se u nás postupně vytratilo. Je to pokus sdělit románovou formou historické události širšímu okruhu čtenářů.

Jako vědec se věnujete 16. a 17. století, dobu i téma jste měl celkem jasné, že?
Román se točí kolem událostí v Českých Budějovicích za stavovského povstání v roce 1618. Tehdejší příběh je oproti jiným městům nesmírně zajímavý. Vystrašená katolická městská rada chce otevřít brány vzbouřeným českým stavům v čele s vojevůdcem Jindřichem Matyášem Thurnem. Z pragmatických důvodů – bojí se, že město dobude a vyplení. Velká část měšťanů ale trvá na zachování věrnosti císaři. Brzy nato záhadně umírá budějovický hejtman. V románu vystupují všichni protagonisté tehdejších lokálních dějin. Popis míst jsem dělal s maximální věrností. Román mi nabídl napsat věci, které bych si nedovolil dát do odborné knihy. Hodně jsem se opřel o fakta, která jsem dofabuloval.

Tomáš Sterneck

Narodil se v roce 1972 v Českých Budějovicích jako Tomáš Kahuda. V roce 2001 převzal po matce příjmení Sterneck. Pochází z rodu Daudlebských ze Sternecku. Vystudoval historii a latinský jazyk na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Působí jako vědecký pracovník na Historickém ústavu Akademie věd ČR v Budějovicích, přednáší na Jihočeské univerzitě. Podílí se na historických encyklopediích, je autorem několika odborných knih. V nakladatelství Moba mu nyní vyšla historická detektivka Smrt budějovického hejtmana. Žije v Budějovicích, je svobodný.

Jak moc jste dal volný průchod fantazii?
Čtenář, který čeká nový příběh zasazený do kulis té doby, bude možná zklamaný. Je to domýšlená realita. Základ je ve skutečnosti. Včetně řady detailů, o kterých si čtenáři myslí, že jsem si je vymyslel.

Třeba?
Mám tam jednu historku z Vídně. Na konci 16. století spadlo při zemětřesení patro jednoho domu, ve kterém spal čeledín. Propadl se s postelí dolů a nic se mu nestalo. To jsem našel v pramenech.

Píšete náročnějším stylem s latinskými citacemi a různými odkazy. Trochu to připomíná Jméno růže od Umberta Eca.
Cíl je podobný jako u Eca – podat věrný obraz doby a smýšlení tehdejších lidí. Proto jsou na knihu dva typy reakcí: nadšené a trochu zklamané. Pro někoho může být moje forma psaní hůře stravitelná. Adresátem románu je poučenější čtenář, který má zájem o tu dobu a nehledá jen vymyšlený příběh zasazený do určité epochy.

Čtenáři hodně ocení překlady latinských citátů na konci knihy.
Kdo chce porozumět, tak si je najde. Patřilo to k myšlení tehdejší intelektuální elity. Není ale podstatné, aby každý čtenář byl ochotný si ten překlad hledat. Tím, že nějakému úseku nebude rozumět, se přesune do myšlení většinového člověka té doby, který tomu také nerozuměl. Je to trochu hra se čtenářem, na kterou nemusí každý přistoupit. Ale reakce jsou vesměs pozitivní, tak snad funguje.

Jak píšete?
Odborné práce musím psát doma obklopený literaturou. Smrt budějovického hejtmana vznikla v autobusech při cestách z Budějovic do Prahy a zpět. Tam píšu zásadně jen rukou. Člověka to nutí jinak myslet, než když to ťuká do počítače. Potom samozřejmě při přepisu následují dost velké úpravy. Psaním beletrie se zároveň večer odměňuju za celodenní tvoření vědeckých textů. Mám vyčleněnou půlhodinku před spaním na beletrii. Práce na románu mi trvala skoro dva roky.

Bude nějaké pokračování?
Stále se po večerech takto odměňuju a využívám cest v autobusech. Vzniká text, který bude volným pokračováním.

Pocházíte z budějovického rodu Daudlebských ze Sternecku, který významně zasahoval i do dějin města. První známá doložená osobnost je Jiřík, kdo to byl?
To byla zajímavá osoba. Přišel z Doudleb do Budějovic a přiženil se do staré patricijské rodiny Rammschisslů. Jiříkovi se podařilo prosadit v místní samosprávě. Za následný vzestup Daudlebských ze Sternecku mohl jeho syn Kašpar, který dosáhl solidního postavení. V roce 1620 byl nobilitovaný.

Co to znamená?
Byl povýšen do šlechtického stavu, dostal erb a přídomek ze Sternecku, který si zřejmě sám vybral. Nebyl ale na úrovni nejvyšších českých šlechtických rodů. Byl nadále členem městské obce a příslušníkem měšťanské komunity. Proces utváření šlechty v pobělohorské době je poměrně složitý.

Jaké osobnosti rodu se zapsaly dále do dějin města?
Napadá mě dlouholetý městský hodnostář Jan Jiří II. Angažoval se při přestavbě radnice a Samsonovy kašny, v té době působil jako purkmistr. V srpnu 1730 přivítal v Budějovicích císaře Karla VI. s jeho manželkou. Za proslov, který u té příležitosti přednesl, mu byl vylepšen erb. Mezi křídla tam byla zavěšena medaile s portrétem Karla VI.

Nejvýrazněji ale do budějovické historie vstoupil František Eusebius, že?
Ano, ten žil v letech 1750 až 1815. Při regulaci magistrátu na konci 18. století se stal prvním stálým purkmistrem Budějovic, dnes by se řeklo primátorem. Předtím byl purkmistrem vždy jeden ze dvanácti konšelů a po čtyřech týdnech se střídali. Vydržel ve funkci až do své smrti, a zažil tak i napoleonské války. Jeho obratným manévrováním se podařilo zabránit vyplenění města v roce 1805 francouzskými vojáky. Tehdy se dokonce vydal pěšky do Krumlova, aby si půjčil peníze od Schwarzenbergů na výpalné, které Francouzi požadovali. Nakonec se mu povedlo peníze ušetřit.

Kde najdeme v Budějovicích domy, kde Daudlebští ze Sternecku sídlili?
Je jich několik, během generací se držba měnila. Dvě a půl století byl v majetku rodiny dům na severní straně náměstí Přemysla Otakara II. vedle dnešní Raiffeissen Bank. František Eusebius si postavil empírovou vilu, což je dnes sídlo Národního památkového ústavu na Senovážném náměstí. Později se dům jmenoval U Ferusů, podle majitelů, kteří tam měli povoznictví.

Jaké byly další rodové větve?
K rozdělení došlo v druhé polovině 18. století. Od budějovické se odčlenily větve pražská, moravská a korutanská, která se dostala do zámecké aristokracie. Výhodně se přiženili a získali statky, které jsou stále v majetku rodiny. Mimo jiné zámek nad Klagenfurtem, kde dodnes žijí.

Kdy jste začal vnímat, že pocházíte z významného rodu?
Věděl jsem to odmala díky kontaktu s příbuznými. Maminka měla ve skříni obrázek našeho erbu. Já jsem si ho obkresloval, představoval si u toho rytíře a různá dobrodružství.

Autor:
  • Nejčtenější

Vary na úvod extraligy zničily Vítkovice. Sparta, Hradec i Pardubice uspěly

Hokejová extraliga se opět rozjela naplno. Z šesti pátečních zápasů asi nejvíce zaujal krach posledního semifinalisty z...

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Orlíkem se už rýsuje nový obloukový most, bude jeden z největších v Česku

Stavba železničního mostu u Červené nad Vltavou pokračuje tak rychle, že ho možná dokončí v předstihu. Pak se z něj...

Chci být sám, řekl patnáctiletý chlapec. Vzal spacák a odešel, hledá ho policie

Policisté pátrají po patnáctiletém Adrianu Chmelařovi z Boršova na Českobudějovicku. Z domova odešel pod záminkou, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Táborsku se střetl autobus s osobákem, jeho řidič srážku nepřežil

Záchranáři zasahovali u tragické nehody autobusu a osobního vozidla u Stoklasné Lhoty na Táborsku. Řidič osobáku srážku...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Větší ochranu Jiřické nádrže podpoří Jihočeský kraj i díky petici

Už dlouhé roky slouží Jiřická nádrž v srdci Novohradských hor jako chovný komerční rybník, což vadí zejména ochráncům...

Kopáč vltavínů měl učit děti, jak si aplikovat drogy. Za smrt dívky mu hrozí 18 let

Videokonferencí před českobudějovickým krajským soudem začal ve středu proces s mužem, který je ve výkonu trestu za...

Drážní úřad povolil údržbu úzkokolejky, klasický provoz je ale dál nemožný

Drážní úřad vydal povolení pro provozování úzkokolejných drah v jižních Čechách a na Vysočině. Je platné od 3. října....

Strakoničtí teplárnu neprodají. Je to stroj na peníze, řekl místostarosta

Rušná debata se rozproudila na středečním jednání strakonického zastupitelstva, které mělo rozhodovat o budoucnosti...

Vyzkoušely jsme mořský kolagen: Dokáže collalloc to, co slibuje?
Vyzkoušely jsme mořský kolagen: Dokáže collalloc to, co slibuje?

Mořský kolagen se stal jedním z nejzajímavějších trendů dnešní doby. Kolagenové produkty slibují posílení pleti, kvalitní vlasy, pevnější nehty a...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...